Výpověď ze strany zaměstnavatele, prosím o pomoc

nanny85
25. únor 2014

Dobrý den,potřebuju pomoc,jsme u nás ve fabrice od roku 2006,mám smlouvu na dobu neurčitou,na mateřské jsem byla od 2010-2013 května.Jedná se o 3směnný provoz,jelikož musím vodit dítě do školky tak nemůžu chodit v pravidelných směnách od 6-14 14-22 22-6h do ted mi to v pohodě upravovali,ale po 3paragrafu(počítáno od května do ted) se mě chtějí okamžitě zbavit,už k 28.únoru(jako poslední den a od 1.března na pracáku.Nejdřív se mě snažily ukecat na dohodu,Na dohodu s paragrafem 49(z organizačních důvodů),ale já na dohodu nechci,tím pádem včera na mě sršely blesky a jsem pro ně problémová tím pádem.Dneska zas jiná písnička že jim ředitel odklepl výpověd z jejich strany s 5měsíčním odstupným ale bez 2měsíční výpovědní lhůty.Chtějí se mě sakra rychle zbavit,proto prosím o pomoc,na co si mám dávat pozor,abych nepodepsala nějakou habaďuru mířenou na mě a nezkončila s minimální podporou nebo vůbec žádnou,Hlavně jsem jim na dohodu nechtěla odejít protože mám půjčku u které si platím pojištění pro případ ztráty zaměstnání.Na pracák jsem dneska nestihla z práce doletět protože jsem končila ve 2 vpráci a oni tam byly jen do půl 3,dají mi to zítra k podpisu,Můžu si to třeba vzít domů pro lepší prostudování(s tím že zítra jsou na pracáku do 5 aby mi to prostudovali)?mám na to právo??????

gepe
25. únor 2014

@j.a.n.i btw: delala jsem mj. Resource management, kdy ve firme behem pul roku, bylo odejito 187 lidi. Adepti mi kazdy tyden v patek prochazeli pod rukama, plno lidi jsem znala nejen z papiru a tabulek.. U jednoho jsem varovala HR at to udelaji citliveji - mj, vy* se na to, kluk se zhroutil psychicky, napadl vypoved. Pisu to proto, ze dane znam nejen z paragrafu, ale i ze strany zamestnavatele.

Ano, chteji se ji zbavit rychle, jinak by ji netlacili do dohody 🙂 ono zase pro ne nebude moc jednoduchy vymyslet adekvatni duvody k vypovedi, pokud neporusila nic co mela ve vykonu prace, predpokladam, ze nebyla v praci opila aj. Pro nadbytecnost pro ne bude nejsnazsi. Ovsem to taky nese sva uskali, ale to uz je problem zamestnavatele pouze 🙂

amallie
25. únor 2014

@nanny85 pokud tě chtějí vyhodit, tak s tím nic neudělas, at podepíšeš nebo ne. Dostaneš ze zákona tříměsíční odstupné a dva měsíce výpovědní lhůtu, pro tebe to znamená 5 platů. Zaměstnanci ve výpovědi skoro nikdy do práce nechodí, nechávají je doma. Pro tebe je dle me lepsi varianta podepsat dohodu s petiměsíčním dostupným a dat jim sbohem, než si nechat dat výpověď, protoze výsledek je úplně stejný, ale treba ti řeknou, ted pro vás nemáme směnu, buďte na telefonu, zavoláme vás a pak té klidně budou prudit. Kdyz podepíšeš dohodu, mas od nich klid a muzes si hledat jinou práci. Dostaneš všechny papíry a klid.

Spěchají, neb ti potřebuji dat výpověď do konce měsíce, aby nenaskocil březen a cele se jim to neposunulo, coz by pro ne znamenalo jeden plat navíc. Proto spěchají.

gepe
25. únor 2014

@amallie pokud se nepletu. Kdyz podepise Dohodu, nebude mit narok na podporu. Pokud dostane vypoved pro nadbytecnost, neni to jakkoliv ublizujici duvod pro pripadne dalsi zamestnani - jeho hledani. Asi jsem divna, ale neznam nikoho kdo by ve vypovedni lhute nechodil. Je ale fakt, ze jsem nikdy nepracovala v prumyslu 🙂

mykolaapsi
25. únor 2014

@gepe delala jsem hr v prumyslovem zavode a vsichni zamestnanci, kteri dostali vypoved podle 52c zustavali doma na prekazce, pokud nechteli oni jinak ;)

gepe
25. únor 2014

@mykolaapsi no vidis 😉 napadlo me, ze ve fabrice je to jiny, proto jsem napsala i ze jsem nepracovala v prumyslu 🙂 aby me prip. nekdo neosocil 😀

amallie
25. únor 2014

@gepe myslím, ze se pleteš, neb to, ze nekdo skončí dohodou, nebo dokonce dá výpověď sám, neni důvod pro nevyplaceni podpory v nezaměstnanosti.

Ja pracovala ve službách a tedy nikdo ve výpovědi nikdy do práce nechodil. Je to celkem logicky, kdyz někoho vyhodis, je nastvanej, v lepším případe se bude flakat, v horším škodit.

gepe
25. únor 2014

@amallie super, psala jsem spravne, pokud se nepletu, diky za pripomenuti. 🙂 Bude mit narok, ale pouze na 45% castky z prumerne ciste mzdy u posl.zamestnavatele tj. z te fabriky, po celou podpurci dobu tech 5m, za predpokladu, ze ji vznikne narok na podporu v nezamestnanosti.

Jinak, ja nepracovala ani ve sluzbach 🙂 takze pridavam k fabrice i remeslniky a zamestnance ve sluzbach 🙂
Logicky to mozna je, ja s tim zkusenost nemam, vzdy kazdy odpracoval co mel, vcetne predani veskere agendy.

lenicka07
25. únor 2014

@gepe akorát je ta podpora nižší, nikoliv že na ni není nárok. Při výpovědi pro nadbytečnost mohou být obě varianty - buď zůstane zaměstnanec doma (překážka v práci) v případě že pro něj zaměstnavatel práci nemá a nebo mu může zaměstnavatel nadále práci přidělovat. Zaměstnanec nemusí být nadbytečným už ke dni podání výpovědi. Já mám ovšem ze státní správy také zkušenost tu, že takoví zaměstnanci zůstávali ve výpovědní době doma, max. ještě krátkou dobu dodělávali pracovní úkoly.

gepe
25. únor 2014

@lenicka07 diky za upozorneni, opravila jsem se 🙂 preci jen bez bryli, s ditetem na ruce, tukajic na tabletu, vnimajic manzela, jsem nebyla natolik duchapritomna. Takze si dam priste pozor, nebo radsi nebudu prispivat 😉
Nepoprela jsem ani jednu variantu, jen jsem konstatovala, ze jsem v praxi osobne nezazila nikoho kdo by uz v vyp.lh. nepracoval 🙂

lenicka07
25. únor 2014

@gepe Jasný, ja nereju 😀 Já než jsem to sesmolila, tak jsi napsala ten příspěvek s opravou 😀 tak proto...
se divím, že za takové situace (dítě, manžel...) jsi ještě schopná a ochotná někomu radit 🙂 já na to potřebuju absolutní klid a i tak někdy napíšu blbost 🙂 🙂

amallie
25. únor 2014

@gepe to víš, ja jako ekonom to mam rozdělené vše jen na výrobu, obchod a služby (tam bych řádila i státní správu), takže u téhle všech beru, ze nadbytečný zaměstnanec ve výpovědi je nežádoucí. Jasně, ze někde múzou chtít, aby předal treba pacienty, papíry, ale vše delaj podle me celkem rychle, aby tam nebyl dlouho. U muže ve firmě neb se jedna o dost citlivé věci dokonce vyhozené okamžitě doprovází ven z budovy a berou id kartu. Coz ostatne i u nas. Byli totiž i takoví frajeři, co si cestou z personálního s výpovědi v ruce "zhmozdili kotník" atp, ze pak rok marodili doma na pracovním úrazu, coz byl plny plat.

Ohledně procent podpory nemam šajna, jen vim, ze se dostane tak i onak. Pokud je to ale takový rozdíl, tak pak je jasně lepsi výpověď.

lenicka07
25. únor 2014

@amallie No a u té dohody oni mají na rozdíl od výpovědi tu jistotu, že se to nebude prodlužovat o dobu případné pracovní neschopnosti, to by mohl být hlavní důvod proč zakladatelce cpou dohodu.

gepe
25. únor 2014

@lenicka07 uf, uz jsem se lekla koho jsem zase nejak na***la 😀 to se omlouvam, uz nevim co to bylo co jsem jeste smolila, kazdopadne si me potesila 🙂
Snazim se, jsem divna asi, kdyz mi udela radost pokud nekomu muzu poradit - snad ne kraviny 😅 nebo neco dat apod. 🙂 manzel je obcas ze me "nestastny" ze bych se nejradsi rozdala, kdybych mohla 🙂 verim vsak, ze tady na mk jsou takove, kterym lezim v zaludku a radsi by me rozcupovaly, nez si vzaly kousek 😉 😀
Nikdo neni neomylny a dokonaly 😉 az budu mit vic nez jedno dite na ruce jako Ty, tak budu psat uz jen samy blbosti 😀 takze jsi na tom mnohem lip nez ja 😅
@amalie hele kolegyne 😅 chapu 🙂 u me uz je znat patologie navazujicich oboru managementu. Znam takove pripady, co sli okamzite i s doprovodem. Asi se uz spatne vyjadruju, nebo uz nevim. Radu let se pohybuju v IT, taky i Radiokomunikace, Radioreleove spoje. Tam je nezbytnost bezpecnosti vsude nejen v oblasti dat.

lenicka07
25. únor 2014

@gepe Smolila jsem já, né ty 😀 .... Já to mám taky tak, jak si tady přečtu, že má někdo nějaký problém, tak hned přemýšlím, co bych poradila, i když sama nestíhám... ona někdy i rada, která není úplně OK, je vlastně taky dobrá rada, protože hned se tady na tebe někdo sesype, že to není pravda atd. ... kdežto když nenapíšeš nic, diskuse zůstane mrtvá a zakladatelka se nic nedozví 😀 😀
já děti na ruce nemám, ani jedno.... já je k tomuto nevychovávám 🙂

lenicka07
25. únor 2014

já bych prostě usuzovala na to, že zakladatelky se potřebují zbavit a natáhnout si tam jinou osobu. Výpověď pro nadbytečnost a následná případná neschopenka bude asi v takovém případě pro zaměstnavatele noční můra... na rozdíl od té dohody, kterou ani nelze napadnout (výpověď by asi bylo možné napadnout, kdyby se zjistilo, že zakrátko přijali někoho nového).

gepe
25. únor 2014

@lenicka07 to jsi mi pripomela jednu diskusi kde se ptam, jak perou od daneho vyrobce potahy na kocar a newborn set. Vysledek? Asi nikdo nepere 😀
Ja chovala a tim klidnila, mela zvysenou teplotu a po cely den mela zachvaty place - asi bude nekde za chvili rasit nejaky zub tipuju, nachlazeni, i neni jeste zvykla na tvrdsi bobany. Takze ze zeme do naruce, do lehatka, gauc, a dokola zrovna co bylo ok. Jinak nebehame na prvni povyk, natoz neuspavame v naruci atd. 🙂 pry vedeme spartanskou vychovu 🙂 = pro nas za nas to nej, vcetne ze i pro malou 🙂

Za me by pani byla sama proti sobe, kdyby jim dohodu podepsala.

lenicka07
25. únor 2014

@gepe Jejda, takhle to tady zaplevelíme, tu diskusi 🙂 to nám zas někdo vyčte... No i když já jako příznivce spartánské výchovy minulé dvě noci taky chovala, malého trápí střevní chřipka ... a do toho mu najednou vylezly dva zuby... ale postup jsem měla stejný 😀 tak jsi mi to zas živě připomněla.... ale přispívat jsem teda při tom nezvládla 😀
no tak jsi měla založit ještě jeden nick, napsat nějakou blbou odpověď a třeba by se diskuse rozjela 😀

lenicka07
25. únor 2014

@gepe jinak mám přesně stejný názor, dohodu nepodepisovat, radši se nechat vyhodit ... zrovna jsem nedávno vynadala sousedovi, že něco takového podepsal, samozřejmě poradit se přišel až poté... až zjistil ty nevýhody...

amallie
26. únor 2014

@lenicka07
@gepe no a kdyby šla na neschopenku, poté, co ji daji výpověď, tak co se podniku stane? Vždyť akorát prvních 14 dni plati zaměstnavatel a pak uz socka, ne? Takže beztak by ji uplynula ta výpovědní doba, ne? I kdyz onemocní v ochranný lhůtě, tak to ne posouvá skončení pracovního poměru, tuším?

Ja to ted zrovna taky řeším, mam možnost si prodloužit RP jeste o rok (do 3 let), ale pak me stejne vyhodej a ted nabízejí dohody a dostupný, tak přemýšlím, jestli to nevzit.... Do toho mi nabídli práci tu samou, ale jakoby přes agenturu a za podstatně mene peněz. Coz je sviňárna, ale uz jsem tak trochu kyvla. Do stavu me ale vzít zpet z rodicaku nechteji 😝

lenicka07
26. únor 2014

@amallie Dokud bude na neschopence, i když to platí sociálka, tak se jí bude ta výpovědní doba prodlužovat (resp. neběží, abych to napsala přesně). No to je dost blbé, vyhodit někoho pro nadbytečnost a vzít tam někoho jiného. To je napadnutelné. Navíc případně v době, kdy ten pracovní poměr stále ještě trvá. .... Prostě se jí chtějí zbavit a vzít někoho "neproblematického" , myslím si já...

gepe
26. únor 2014

@amallie jak psala @lenicka07 pokud je na nemocenske vypovedni doba se posouva na dobu, kdy skonci pracovni neschopnost. Sice neschopenku plati socialka, avsak je stale za ni odvod od zamestnavatele hlavne nemocenske pojisteni, diky kteremu ji vznika narok na materskou, kdyby planovala otehotnet 🙂

K Tve situaci, procti si tohle 🙂 http://www.epravo.cz/top/clanky/vypoved-z-organ...
Jinak pod agenturu rozhodne nechod nikdy pracovat! Byla by jsi jen jako houska na krame. Agenturni zamestnavani je na principu FTFP (full time full price) a je to tzv. preprodavani lidi. Casto se i firmami pouziva na projekty, kdy i firmy prodavaji sve kmenove zamestnance v ramci projektu, ktery jede u klienta. Casto takhle funguji banky 🙂 Jde o to, ze Tvym oficialnim zamestnavatelem bude agentura a ty casto neresi, jak se jejich zamestnanec ma na alokaci v dane firme. Ano, nekdy se stane, ze si Te klient - firma kde vykonavas praci, chce pretahnout do svych kmenovych rad. To vsak by jsi musela mit nejakou vlastnost/schopnost, ktera by se jim i finance vyplatila - co do nakladu na Tebe, z dlouhodobejsiho hlediska.

gepe
26. únor 2014

@amallie krome ftfp je jeste tzv. body shop, v principu to same a nemusi se jednat jen o napr. projekt, ale dlouhodobe umisteni cloveka jinam - pripad i agenturniho zamestnavani.
Abych jeste osvetlila, proc bys dostala min penez. Tvuj stavajici zamestnavatel,pokud by Ti dal vypoved a pak vzal "zpet" pres agenturu, by za Tebe nemusel vubec resit personalni agendu vcetne odvodu, to vse by delala agentura. On by zrejme zaplatil agenture tu castku, kterou jsi Ty dostavala na vyplatni pasce. Agentura, aby vydelala Ti u nich da nizsi plat a rozdil mezi tim, co zaplati klient a co vyplati Tobe k vyplate si ponecha.
V praxi do byvaji u odbornych lidi i docela vysoke rozdily.

amallie
26. únor 2014

@gepe jo, tomu ja rozumím, proč nabízejí min peněz. Ja taky mužu prodloužit jeste RD, coz asi udělám. Agenturu vlastní ta sama firma. Mam smlouvu s firmou, ta je součásti holdingu a ten vlastní (založil) agenturu práce. Tím padem dávají lidem mene peněz a jsou tam jen na dohodu o pracovní cinnosti, tudíž pak jim nemusí platit nic. Ja ale přemýšlím, ze bych to stejne vzala, aspoň si ujasnim, jestli bych jeste vubec stala o to se tam vrátit někdy.
Ted je situace takovým, ze všechny, jez se vracejí po RD, propouští (pro nadbytecnost). Nové lidi neberou, jen na vykrytí výpadku lidi ted nabídli matkám na RD v naši firmě možnost brigády u té agentury,
Myslím, ze uz nikdy ani nehodlají kmenovej stav rozšiřovat. Ja ale uvazuju tak, ze pro výkon práce potrebuju licenci, která mi ted v podstatě propadla kvůli RD, neb jsem doma. Kdyz vezmu práci v agentuře, obnovim si papíry, zjistím, jestli mam jeste vubec původní lásku k té práci a bud pak ukončim dohodu (snad se nepletu ze i na dobu určitou jde ukončit do 15/ti dnu) a nechám se vyhodit, tzn. vezmu odstupné z původní firmy a za původní peníze.
Je to celkem sviňárna, neb zaměstnaji ty samé své lidi, na tu samou práci, ale za polovinu peněz 😒
Normálně bych na to nepřistoupila, o peníze mi nejde, za paní na hlidani dam stejne, jako vydelam, ale říkám si, ze si jednak obnovim papíry a zjistím, co a jak.
Ted jeste ta osoba z personálního volala a ptala jsem se ji schválně, jestli je to právně správně a ona ze jo, neb budu pracovat pro agenturu a ke své firmě budu přidělena. No tak uvidíme, vim, ze keca.

amallie
26. únor 2014

@gepe jeste me napadá, ta agentura si rozdíl neponecha, vše je jen na oko, aby snížili personální náklady.

gepe
26. únor 2014

@amallie ahaa, pekne vymysleny 🙂 no nekde penize usetri a to na lidech, tj. jak pises, snizi pers.naklady, zvysi se jim diky tomu obrat.
Jestli mas nejakou odbornost vazanou papirama - jsou na firmu, nebo na jmeno? Jde o to, zda je ta certifikace prenositelna pokud by jsi sla jinam. Pokud Ti nevadi prodlouzit si RD, proc ne, aspon si vic uzijes deti 😅
Jinak v tomhle pripade bych s nimi dala dohodu, vycedila co nejvic na odstupnem, prijala tu ag.nabidku - aspon na pul roku, kdy Ti pobezi lhuta pro pripadne priznani podpory, kdyby jsi sla na UP. A rozhodnes se co dal 🙂. V kazdem pripade budu drzet pesti, bud diplomat i vyjednavac zaroven, tvrdy na ne avsak s usmevem 😉

amallie
26. únor 2014

@gepe licence je právě na jméno a mne letos v květnu propadá, tímto mám nejspíš jedinou možnost si ji obnovit. Pokud by me samozrejme firma chtěla po skončení tříleté RD, coz bude za víc, jak rok, tak mi ji obnoví i potom, to se ale nestane. Mají na RD přes 200 zaměstnankyn a postupně se jich zbavují. Dokonce uz i skončila kolektivní smlouva, kde bylo jeste o dva platy na dostupném víc. Takže ted uz jen to zákonné. Jelikož vědí, ze je o práci zájem, tak udělali toto 😝 . Ja to ale zkusim, aspoň si ujasnim ve své hlavě, co a jak, obnovit papíry pro případnou jinou firmu, kdybych někdy chtěla a pak uvidím. Mohu si prodloužit RD jeste o rok, neb detem jeste nejsou dva roky. Nastupuju na tu dohodu příští týden, tak se všechno uvidí.
Chci totiž zjistit, jestli to vubec ma jeste cenu, přemýšlím i o tom, ze bych si kdyžtak vzala odstupny uz driv. To mužu byt doma do tri let veku deti tak, ze za me stát zaplatí zdravotní, ze jo? Na UP určitě nepůjdu. Ani ted, ani za rok. Stačí jen kdyžtak nahlásit někde, ze jsem doma jako osoba pečující o dítě do kolika let? A potom byt osoba bez zdaňitelnych přijmu a platit si jen zdravotní, ze jo?

gepe
26. únor 2014

@amallie naprosto Te chapu 🙂
Mrkni na pekne zpracovanou odpoved, v podstate na Tvoji otazku prvni 😉 http://www.mzdovapraxe.cz/archiv/dokument/doc-d...
Uz je to myslim jen do dvou let veku ditete, u obzp je to nejak specifikovany. Pokud by jsi byla OBZP mas ze zakona opravdu povinnost platit si jen zdravotni pojisteni a to je od lonskeho srpna 1148,- . Socialni si platit nemusis, avsak ta doba se Ti pak nezapocitava na duchod. Co bych jeste dobrovolne platila, tak ucast na nemocenskem pojisteni, to taky ma CSSZ.

j.a.n.i
26. únor 2014

@gepe Já jen doplním k původnímu, že pokud je v dohodě o ukončení pracovního poměru uvedeno, že se jedná o nadbytečnost (tedy 52c), tak je podpora v plné výši, nijak se nesnižuje.

gepe
26. únor 2014

@j.a.n.i klidne doplnuj ci oprav, od toho debatime 😉

nanny85
autor
26. únor 2014

@gepe @j.a.n.i @amallie @lenicka007 @mykolaapsi a ostatní maminky,uffff dopadlo to jak jste psaly,dostala jsem výpověd 2měsíční výpovědní lhůta + 3 odstupné platy paragraf 52C,nakonec ředitel vydrbal s výrobním ředitelem,jinak ano budu doma ty 2 měsíce výpovědní lhůty jako překážka,či jak jste to psaly,strašně moooooc vám děkuju že jste mi přišli na pomoc radami a nenechaly jste mě na holičkách,mooooc děkuju a doufám že to někomu v budoucnu třeba taky pomůže pokud se dostane do stejné situace,přeju vám hodně pracovních úspěchů a já budu aspon intenzivně hledat práci,dneska jsem vybrala půl dne staré dovolené,zítra "naposled" v pátek dovolená,na to že se o výpověd zasadila mistrová protože už jsem ji lezla krkem jen proto že mám to dítě a nakonec mě nemůže už hodit na noční protože budu od 1.března na překážce a spadl ji hřebínek,aspon že tak.holky fakt děkuju