Výpověď ze strany zaměstnavatele, prosím o pomoc

nanny85
25. únor 2014

Dobrý den,potřebuju pomoc,jsme u nás ve fabrice od roku 2006,mám smlouvu na dobu neurčitou,na mateřské jsem byla od 2010-2013 května.Jedná se o 3směnný provoz,jelikož musím vodit dítě do školky tak nemůžu chodit v pravidelných směnách od 6-14 14-22 22-6h do ted mi to v pohodě upravovali,ale po 3paragrafu(počítáno od května do ted) se mě chtějí okamžitě zbavit,už k 28.únoru(jako poslední den a od 1.března na pracáku.Nejdřív se mě snažily ukecat na dohodu,Na dohodu s paragrafem 49(z organizačních důvodů),ale já na dohodu nechci,tím pádem včera na mě sršely blesky a jsem pro ně problémová tím pádem.Dneska zas jiná písnička že jim ředitel odklepl výpověd z jejich strany s 5měsíčním odstupným ale bez 2měsíční výpovědní lhůty.Chtějí se mě sakra rychle zbavit,proto prosím o pomoc,na co si mám dávat pozor,abych nepodepsala nějakou habaďuru mířenou na mě a nezkončila s minimální podporou nebo vůbec žádnou,Hlavně jsem jim na dohodu nechtěla odejít protože mám půjčku u které si platím pojištění pro případ ztráty zaměstnání.Na pracák jsem dneska nestihla z práce doletět protože jsem končila ve 2 vpráci a oni tam byly jen do půl 3,dají mi to zítra k podpisu,Můžu si to třeba vzít domů pro lepší prostudování(s tím že zítra jsou na pracáku do 5 aby mi to prostudovali)?mám na to právo??????

nanny85
autor
26. únor 2014

Jinak protahovat nemocenskou nepůjdu,žádné dopisy jsem z jejich strany nedostala,svou nápln práce jsem dělala svědomitě,ani půl slova mi nemohla říct,naschvály i při tom že už to mám podepsaný nedělá,takovou radost jim neudělám,odejdu s tím pocitem (a nechci se nějak pochvalovat či povišovat) že přišli o dobrého zaměstnance a kvalifikovaného(umím spostu pozic,tím plus pro mě) ale dobře jim tak že se nechali unést mistrovou 😀

gepe
26. únor 2014

@nanny85 Mam radost, ze to dobre dopadlo! A navic je super Tvuj pozitivni pristup, ze to zdanlive spatne, je k necemu dobre 😉

j.a.n.i
26. únor 2014

@nanny85 Gratuluju a potěší, že se povedlo 🙂

nanny85
autor
26. únor 2014

@gepe no můžu říct že v noci a včerejší nervy pracovaly na plné obrátky až jsem se z toho ráno doslova po.... ,věšet hlavu mi nepomůže,ale nevihnutelné je prostě nevyhnutelné a jak píšeš něco zlé je pro něco dobré,tak doufám že najdu už vyhovující práci kvůli školce a vudoucnu škole abych se pak nemuse nervovat 🙂 @j.a.n.i ani nevíš jaká hora mi spadla ze srdce :D

amallie
26. únor 2014

@gepe taky ti dekuju
Jeste se chci zeptat, případná podpora z UP ma nejaky strop?

amallie
26. únor 2014

@nanny85 tak a je to za tebou a at táhnou k čertu! Určitě najdeš jinou práci, budu ti držet palce! Ono se často my maminky s detma zaměstnavatelům nehodíme, věřím ale, ale se najde i takový, jez ocení i jiné kvality a ty maminky mají 🙂 zvládnout deti je často velkej úkol

gepe
26. únor 2014

@amallie me? Vzdyt neni za co 😉 s dolozenim prijmu 14281kc 🙂 jinak pro vypocet podpory se i zapocitava nahradni/doba - pece o dite do 4 let.

gepe
26. únor 2014

@j.a.n.i ad vyse podpory pri dohode. Je fakt, ze dohoda o ukonceni prac.pomeru s uvedenim duvodu nadbytecnosti asi nemusi byt nevazny duvod pro vyplatu podpory ve vysi 45%. S timhle zkusenost nemam, to si muze up posoudit sam, jak k tomu pristoupi.

amallie
26. únor 2014

@gepe takže kdyz bych si vzala odstupny a pak se nahlásila na UP, tak mužu 5 měsíců pobírat 14tis?
A nevíš neco o výpovědi z organizačních důvodu? Jestli organizační důvod muže byt ten můj případ, ze sve zaměstnance vyhazují a zaměstnávají lidi přes agenturu, tu ovšem řídí lidi, co řídí podnik?
Zvažují totiž jeste ze sportu, ze bCh tu výpověď napadla žalobou.....

amallie
26. únor 2014

@gepe a jeste, kdyz ted budu pracovat u agentury na dohodu o pracovní cinnosti, zároveň u svého zaměstnavatele budu na rodičovské dovolené s dětmi do tri let veku, pak bych dostala vyhazov, odstupné z původního vyměřovacího základu, tak ale podpora by se vypočítával z čeho? Z té brigády? Nebo z původního zaměstnání?

j.a.n.i
26. únor 2014

@amallie Můj soukromý tip je, že bys měla velkou šanci s takovou žalobou uspět...

j.a.n.i
26. únor 2014

@amallie Pokud bys po RD ještě nastoupila na nějaké dny do práce, tak z téhle práce.

amallie
26. únor 2014

@j.a.n.i no, můj právě taky 😉
A kdyz při RD nastoupim na dohodu o pracovní cinnosti, stále budu na RD a pak me vyhodí z hlavního pracovního poměru a daji mi odstupné, tak z toho? Jde mi o to, abych ted kvuli 5tis měsíčně treba nepřišla o tu podporu, pokud bych o ni chtěla zadat, měla bych nárok na tu maximalni

j.a.n.i
26. únor 2014

@amallie No, ty hlavně nemůžeš na DPČ nastoupit na tu samou činnost jako máš na HPP, to nejde... tedy obecně, nevím jak to je, když se do toho míchá agentura.

amallie
26. únor 2014

@j.a.n.i no vim, ze to nejde, proto vlastne dělají tu agenturu, svině, protoze tam je jiný zaměstnavatel 😝 i tak si myslím, té to neni v poradku, ale za ne to řešit nebudu

j.a.n.i
26. únor 2014

@amallie A jinak by se ti odstupné počítalo z toho teoretického plného v původní práci.

amallie
27. únor 2014

@j.a.n.i no to vim, myslela jsem ta případná podpora.....
A kdyz mam dvouslozkovou mzdu -základní plat a pak odpracované hodiny, tak kdyz mě vyhodí, tak mi při běžící výpovědní lhůtě nechají doma a daji mi jen ten zaklad, čímž se mi za ty dva měsíce sníží průměr na odstupny, ze jo? Ten zaklad je totiž minimum dost....

gepe
27. únor 2014

@amallie uf, snad to chapu dobre 🙂
Agentura i zamestnavatel jsou dve samostatne obchodni jednotky. Nemuzes jak psala uz @j.a.n.i vykonavat stejnou praci kolidujici s praci, kterou vykonavas pro stavajiho zamestnavatele - i kdyz jsi na RD. To, ze agenturu ridi stejni lide jako podnik je nepodstatny v tomhle pripade.
Tu mzdu mas fix+bonus (odpracovane hodiny)?
Brigadu bys mela jako vedlejsi samostatny prijem. Avsak uz si nejsem jista a myslim si, ze se nepocita pro priznani podpory v nezamestnanosti. Ale fakt nevim 🙂

j.a.n.i
27. únor 2014

@amallie Dvousložkovou mzdu neumím, tam přesně nevím, jak to je, ale myslím, že pokud máš v pracovní smlouvě napsaný plný úvazek, tedy 40 hodin týdně, tak by ti taky těch 40 hodin měli zaplatit, i pokud budeš doma na překážkách ze strany zaměstnavatele. Pokud máš konto pracovní doby, tak tam se to počítá jinak, ale to by sis musela najít v zákoně, to z hlavy nevím.
Ad podpora - ta se bude počítat z toho zaměstnání, které skončilo poslední, případně z obou, pokud by končily ve stejný den, takže je potřeba si to pohlídat, aby ti DPČ neskončila později.

j.a.n.i
27. únor 2014

@gepe Stejnou práci pro jiného zaměstnavatele vykonávat jde, pouze musí být souhlas toho původního.

zuzi.111
27. únor 2014

@amallie Ale kdyz mas vypovedni lhutu, tak Te nemohou oficialne nechat doma bez prace. Muzou to udelat neoficialne - abys zustala doma, ale to ti musi dat klasickou plnou mzdu, nebo oficialne na ty 2 mesice zmenit smlouvu, misto vykonu zamestnani ( doma), platove podmonky a vse kolem. Pokud nic, tak ti ani nemohou omezit pristup do prace na ty 2 mesic, musi ti dat odmenu v plne vysi. Ja se takhle kvuli necemu podobnemu soudila a po 2 letech jsem to vyhrala 😉.

xpila
27. únor 2014

@zuzi.111 Doma bez práce můžou nechat na překážkách na straně zaměstnavatele s náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku. A je to naprosto oficiální, rozhodně nemusí měnit smlouvu.

gepe
27. únor 2014

@j.a.n.i to ano, brala jsem to tak, ze agentura a stavajici zamestnavatel jsou dve ruzne samostatne jednotky. Pokud by byla propustena pro nadbytecnost, jeji byvala pozice by nemela byt pul roku pote obsazena at uz z internich zdroju ci agenturnich. Samozrejme, ze muzou obmenit trochu nazev pozice i specifikaci naplne a pojedou dal.

zuzi.111
27. únor 2014

@xpila ale musi to byt nejak oficialne podlozeno. Nejaky papir. Jsem to blbe napsala.

zuzi.111
27. únor 2014

@xpila A ja hlavne mela debila zamestnavatele, ktery nemel o nicem takovem ani tucha, takze bez oficialniho dokumentu me o vyplatu proste obrat nemoh.

zuzi.111
27. únor 2014

@xpila a asi je taky rozdil, jestli das vypoved ty nebo ji dostanes. Ja ji dala sama.

xpila
27. únor 2014

@zuzi.111 Tak to určitě je rozdíl, to ani papír být nemusí.

amallie
27. únor 2014

@zuzi.111 dekuju, u me to asi dopadne taky tak, žalobu podám, pokud mi ne nabídnou dohodou dobre odstupné
Ted je praxe taková, ze vyhazují všechny maminky, co přicházejí z RD, donutí je podepsat dohodu a vzít si odstupné 5 platu. Jenže to je stejne, jako podle zákona, tzn. 2+3. Jedinej zádrhel je v tom, ze mzda se skládá ze základní mzdy, její výše je podle toho, kolik let je člověk aktivně u podniku odpracovaných hodin, které se plánuji měsíčním plánem. Tzn. kdyz neni naplánováno, člověk by jakoby nemel co dělat. To se nikdy nestalo, bežné se pracovalo na plny úvazek. Pak se jeste priplacelo za funkce, provize atd. Ted si říkám, co kdyz mi daji výpověď, protoze nepodepíšu dohodu a dostanu jen ten zaklad, neb kdyz nebudu mít naplánované směny, neměla bych co dělat a za co dostat peníze. Počet odpracovaných hodin totiž neni smlouvou nikterak Dan, jen vyplývá z povahy práce. Takže abych to nepřehnala, ze nepřistoupí na dohodu a pak budu sedět v podstatě tri měsíce doma na nula nula prd a z toho se mi pak vypočítá odstupné..... Tri měsíce to bude, protoze mam nastoupit 1.6., tzn výpověď bude az k 31.8., jestli se nepletu
@gepe takže ty říkáš, ze pokud me vyhodí podle 52c a v podstatě budu na DPC v agentuře dělat tu samou práci spolu s dalšími, tak tím vlastne moje misto obsadí a tudíž je výpověď neplatná, ze jo? Jsi si tím jista? To by bylo super! Nebo je to tak, ze ty "brigády" začínají uz ted v březnu a smlouvy jsou na rok, kdežto ja mam nastoupit at v červnu, tak to neplatí? To předchozí? Ta dpc je udělaná tak, ze neni zádný zaklad a jen odpracované hodiny, tudíž teoreticky, kdyz bych nastoupila, tak nemusí uz těm na dpc (někomu z nich, napr. Mě) přidělovat hodiny....
@j.a.n.i jo a jasné, musim si pohlidat, abych, kdyz me vyhodí, tak abych dala rychle výpověď té DPC, abych pak neměla případnou podporu z toho, ze jo. Neb tou dpc si vydělám par korun dle me....

Holky dekuju, s vama to dam nějak dohromady 🙂

amallie
27. únor 2014

Jeste me napadá, ta DPc je s agenturou, ale podnik si pracovníky najímat tedy od ni, tam asi teda bude záležet, jestli si je ted dopředu najal na rok (nesmysl), nebo operativně podle vytizenosti.... A tam se dá snad pak říct, ze nemel objednat pracovníky u agentury a vyhodit me (nas, ono je nas přes 100, kdo chceme zpet)