Úprava podlahy. Lino, vinyl,..?

ivybee
27. črc 2022

Dobrý den,
chtěla bych dělat novou podlahu v dětském pokoji. Mám tam nalepené staré původní lino. Je v dobrém stavu - žádné rýhy, bublinky, prasklinky,.., ale design jsou 90. léta.
Problém je, že ho nechci trhat pryč, protože pod ním je hodně nerovností. Byla bych ráda, kdyby mohlo tvořit základ a na něj by se nalepilo.. něco? 😅 Ráda bych lino nebo něco podobnýho. Chci, aby to trošku vypadalo, ale je to v podstatě pokoj pro děti (takže i jednoduchá údržba), které jsou na návštěvě a nebo “odkladiště”. Chci říct, že se mi nechce moc investovat a nebo dělat třeba plovoucí podlahu. Nevím, jak přesně lepení funguje, takže mám obavu, aby se neudělaly bublinky..? 🤔
Má někdo z vás zkušenost nebo radu? 🙏
Dekuji.

1eso1
27. črc 2022

@ivybee Prakticky všechny podlahové krytiny by měly být na rovném povrchu. V dětských pokojích v patře jsem měla ještě staré dřevěné podlahy a na nich lino. Takže se lino sundalo, dřevěná podlaha srovnala, a pak se mohlo dát nové lino. Do kuchyně jsem chtěla vinyl, tam se musela zase betonová podlaha vylít nivelackou, aby byla rovná. Takže jestli měnit podlahy, radím začít od začátku. Ne jen vyměnit horní povrch.

nijij
27. črc 2022

Já bych si teda pozvala podlaháře. Dělali nám nové lino v ložnici a pecka, o nic jsem se nemusela starat, všechno změřili, vybrousil, opravili přechody, nalepilo, uklidili po sobě.. navíc máš záruku na práci .

jajulin
27. črc 2022

@ivybee při rekonstrukci kuchyně jsme na staré lino dali nové. Dělal to podlahář a tento způsob nám doporučil. Dokonce je to bez jakéhokoli lepení, opravdu je položené a olištované. Nic nejde poznat, nedělá to žádnou neplechu - už to tak máme 6 let.

ivybee
autor
27. črc 2022

@nijij
@jajulin
Já to už konzultovala (telefonicky) a řekl mi, že to nepůjde, protože tam budou bublinky. Ale už jsme to takhle dělali u tchýně a tam jí to drží krásně už asi 8 let a má teda mnohem větší plochu 🤷‍♀️

zuzkasim
27. črc 2022

@ivybee Pokud chce řemeslník za svou práci ručit, tak ti to asi nedoporučí, já ho chápu. Ale normálně se to tak dělá, je to funkční, pokud je ten podklad fakt rovný. Lino nebo vinyl (ten se prodává i v rolích, vypadá stejně jako to lino) se prostě položí, olištuje a hotovo. Viděla jsem to tak několikrát a vypadalo to skvěle, sloužilo několik let bez jakýchkoliv problémů. My vždy dělali rekonstrukci větší, takže jsme srovnávali podklad nivelačkou a pokládali nové, ale proto, že náš poklad nebyl nikdy rovný.

1eso1
27. črc 2022

@zuzkasim Já bych tedy už z principu nedávala na starou podlahu když nevím, co je pod ní. Může tam být plíseň, cokoliv...

zuzkasim
27. črc 2022

@1eso1 Záleží, kde to je, pokud starší vlhký barák, souhlasím, pokud byt v normálním domě nebo paneláku, plísně bych se nijak neobávala. Plísni se myslím víc daří na stěnách popř. stropě, kam stoupá či vzlíná vlhkost, pod podlahou myslím nebývá nic, v čem by se měla držet, ale možná jen blbě uvažuju...

1eso1
27. črc 2022

@zuzkasim S bytem v paneláku souhlasím, tam asi nic nebude. Každopádně jsem zastáncem toho, že když už se něco dělá, tak pořádně. Já jsem v kuchyni měla dokonce tři lina na sobě. Nestačili jsme se divit.

katule1990
27. črc 2022

@ivybee My jsme pozvali podlahare, stary lino strhli, dali betonovou sterku a na to novy lino, resp. asi vinyl. Za dva dny bylo hotovo.

ivybee
autor
27. črc 2022

Je to v paneláku. 🙂👉
Ono je to v podstatě takový provizorní řešení. Do budoucna plánuju předělat a upravit celej pokoj, ale teď potřebuju něco rychlýho, co bude plnit účel a aspon trosku vypadat a tím pádem do toho nechci moc investovat. 🤷‍♀️

pengli
27. črc 2022

@ivybee Zdravím, řeším něco obdobného, taky staré lino (80. možná 90. léta...) v dětském pokoji. Je taky celkem v pohodě, bez prasklin nebo boulí. Taky teď nechci nic investovat, dcera je ještě malá, takže ji stačí, že to bude růžové ( a to skutečně naštěstí je 🙂) . Nechám ho tam a dám tam nějaký nový kusový koberec. Ale je fakt, že my nejsme nějak extrémně nároční na design, máme starší dům, takže vše v rámci možností 🙂

ivybee
autor
27. črc 2022

@pengli Já právě kobereček nechci, protože se mi tam rozkládá postel a bývají tam děti.. Takže se mi nechce pokaždý rolovat koberec pryč 🙁
Já mám raději minimalismus a nepotřebuju bůh ví co, ale to co tam je, to je prostě děs. 😁

pengli
27. črc 2022

@ivybee chápu, tak potom opravdu jedině celé překrýt, jak bylo psáno výše. Ať se dílko podaří! 🙂

ivybee
autor
27. črc 2022

@pengli Dekuji 🙂🌷
Snad ano 🤞😁

lenerka1
27. črc 2022

Také jsme nechtěli investovat, takže jsme lino jen položili a zalištovali a slouží už 7 let, že se nám ani víc do toho rýpat nechce 🙂

kotrmon
21. srp 2022

@ivybee už možná pozdě 🤷 mám to takto v celém bytě v bytovce - podlahy s linem celkově rovné, čisté, celoplošně drží, plíseň žádná (nikde) a fakt se mi nechtělo dělat rekonstrukci s pupkem (máme 6 let). V Brenu jsme koupili vinyl v metráži, přímo doporučili lepidlo na lepení "lina na lino", i jsem to konzultovala s podlahářem (40 let praxe 👍) a že není problém a i si to zvládneme sami - lepili jsme s mužem celoplošně (doporučené) - já s pupíkem natírala a pomáhala jen rozrolovat, lišty dával muž (lepil) ty stejné jako k plovoucí podlaze. Jediné, co jsme strhali, byly ty staré linové lišty a odmastili podklad. Drží jako bejk a to mi tu už řadí dva, lítají s Tatrovkama, šoupou těžkým konferakem a tak 😆

hojda
6. led 2023

Doporučuji ty druhy podlah omrknout přímo někde v interiéru, ne jen na prodejně vzorek. Mne třeba zrovna vinyl překvapil tím, jak působí tvrdě, měla jsem z něj pocit neútulnosti, to samé jsem měla třeba u kamarádů, kteří mají všude dlažbu, i v obýváku. U toho vinuly mě to mrzelo podle informací mi to přišlo jako super řešení, ale reálu jsem byla zklamaná, ale třeba jí jich víc druhů, nevím. Zkus se poptat v rodině a u přátel a přeji šťastnou ruku při výběru.