icon

Koronavirus. Co si o tom myslíte?

29. únor 2020

Zajímalo by mě, proč byla smazána diskuze "Koronavirus. Co si o tom myslíte?"?

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 8. čer 2026 · 21338 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Koronavirus se v diskusi vnímá jako respirační infekce s rizikem těžkého průběhu u starších osob a lidí se sníženou imunitou, přičemž hlavní doporučená opatření jsou časté mytí rukou, použití dezinfekce (alkogel) a omezování kontaktu s rizikovými skupinami.
  • Testování v ČR bylo podle příspěvků prioritizováno pro osoby z postižených oblastí a pro podezřelé případy; v diskusi uvedená cena testu byla 5 000 Kč a první potvrzené případy byly hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka).
  • V diskusi se řešilo zásobování domácností a obchodů (Rohlík, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl), dostupnost ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekční prostředky) a potřeba nasměrovat omezené zdroje především do zdravotnictví; zmíněn byl také návrh vyhlášení nouzového stavu.


Nejčastější otázky

Q: Jak se v Česku testuje na koronavirus a kdo má přednost?
A: V diskusi bylo uvedeno, že v ČR se testují primárně lidé s příznaky, kteří byli v postižených oblastech nebo měli kontakt s potvrzeným případem; test byl v příspěvku kvantifikován částkou 5 000 Kč.

Q: Kdy se pacient s podezřením na koronavirus hospitalizuje?
A: Podle příspěvků byly první potvrzené případy hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka), zatímco většina nemocných se podle diskuse zvládne léčit doma v karanténě.

Q: Jaká ochranná opatření doporučují diskutující?
A: Diskuse doporučovala časté mytí rukou, použití dezinfekčních gelů a ubrousků (alkogel, dezinfekční ubrousky), omezení návštěv rizikových osob a pečlivé hygienické návyky; názory na nošení roušek u zdravých osob se lišily.

Q: Mají lidé kupovat zásoby potravin a na jak dlouho?
A: V diskuzi se často zmiňovala zásoba na 14 dní jako doporučení (uvedeno i v souvislosti s obecnými doporučeními k připravenosti), zároveň byly kritizovány extrémní hromadné nákupy a prázdné regály v hypermarketech (zmíněny Rohlík, Tesco).

Q: Kde hledat spolehlivé informace o vývoji epidemie?
A: V diskuzi byly odkazovány zpravodajské zdroje i odborné souhrny: iDNES.cz (tisková konference ministra Adama Vojtěcha), Aktualne.cz, Novinky.cz, worldometers.info, ABC News a český přehled lékaře na stefajir.cz.

Q: Co dělat po návratu z rizikové oblasti nebo při příznacích?
A: Diskuse doporučovala nechodit přímo do ordinační čekárny, ale volat obvodního lékaře z domova, který podle potřeby zprostředkuje testování a kontaktuje příslušné orgány; nekontaktovat ostatní a dodržovat karanténu.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Důraz na základní hygienu: mytí rukou a použití dezinfekce (alkogel, dezinfekční ubrousky) je klíčové.
  • Rizikové skupiny jsou starší lidé a lidé se sníženou imunitou, astmatici a pacienti se srdečními onemocněními.
  • Zdroje ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekce) by měly být prioritně nasměrovány do zdravotnictví.


Sporné názory

  • Roušky: část diskutujících tvrdila, že nošení roušky u zdravých osob může být škodlivé (zachytí nečistoty), jiní roušky a respirátory nosili nebo považovali za užitečné.
  • Zásobování: některé příspěvky obhajovaly zásoby na 14 dní, jiné kritizovaly panický nákup a zásobování nad rámec běžné potřeby.


Otevřené otázky

  • Jaká je skutečná smrtnost a míra asymptomatického přenosu v populaci, pokud mnoho lehkých případů není testováno?
  • Dostatečnost ochranných prostředků a jejich distribuce do nemocnic a ambulancí v případě větší vlny pacientů.


Zmíněné značky a firmy

Rohlík, iTesco, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl, Bulovka, Ministerstvo zdravotnictví, iDNES.cz, Modrykonik.cz, Aktualne.cz, Novinky.cz, Worldometers, ABC News, Stefajir.cz, GEA.de, ČZU

Zmíněné produkty a metody

roušky, respirátory, dezinfekční prostředky, alkogel, dezinfekční ubrousky, test na koronavirus (uvedená cena 5 000 Kč), karanténa, nouzový stav, mytí rukou, hospitalizace na JIP/intenzivní péče

Místa a osoby

Praha, Brno, Ostrava, Itálie, Čína, Wu‑chan, Lombardie, Jižní Korea, Bulovka, Adam Vojtěch, Martin Nejedlý, Vratislav Mynář, Jaroslav Tvrdík, paní profesorka Adámková

avatar
hojda
27. zář 2020

@blondynka400 Já bych chtěla, aby chodili ven, nemůžu za to, že polovina rodičů nedá dětem do školy oblečení na tv a nemůže za to ani učitel. Co mají tedy dělat, když jsi tak chytrá?

avatar
marcicek84
27. zář 2020

@meesha podivej se,ja myslim,ze jsou na tom lide hur,znam rodinu,ktera uz prisla o vse,ty dluhy nesplati,takze podnikani zarizli a sli do najmu a do prace,jestli se te dotklo to,ze jsem ti napsala,jasne,zrovna vy jste na tom nejhur,chteka jsem tim rict jen to,ze zdaleka ne a ze vy aspon mate k tomu motivaci (strach z covid 2 cleny domacnost v rizikovce) a uprimne 1/3 prijmu je dost nevypovidajici,napr. spocteno ze 150 tis. mes. prijmu se s tim vyzit da.Jestli chces verit svemu bludu,tak si mu ver,ale znovu opakuji,ze sis to proti sobe vztahla az moc.
A ano ty me castujes porad necim a nebylo to jen 2x ale uz tak minimalne 10 x,co se tyce psuti,tak ohledne me osoby tady probiha na pravidelne bazi,tak myslim,ze zrovna ty mi nemas moc co vycitat,jedine tu pravdu,kterou jsem o tobe odhalila,ta totiz prijemna moc neni - rousky vsem,bez ohledu na vase zdravi.Timto preji dobrou noc a rada bych verila,ze nad svym postojem trochu zamyslis.I kdyz to bych od tebe asi chtela moc,vid? 🤷🏻‍♀️🤔

avatar
blondynka400
27. zář 2020

@hojda já ti řešení napsala. U starší to byl problém minulý rok. Vyřešila to jak to vyřešila. Taky předtím byly různé maily a pod. Ale to prostě nepomůže. To co jsem popisovala tak pomohlo. Ač byla mírnější, než bych byla třeba já. Já bych je vyhnala v tom tričku a kraťasech. Ale to chápu, že není úplně průchozí.

avatar
blondynka400
27. zář 2020

@meesha tak pak má dcera asi děsně nezodpovědnou učitelku 😀 😀 A žádný z rodičů neřekl ani čárku. Za mne to bylo taky běžné a kupodivu jsme to všichni tenkrát přežili.... Jak divné 🙂

avatar
hojda
27. zář 2020

@blondynka400 Jako že díte z druhé třídy nechá běhat ráno v 12 stupních v tričku a kraťasech?

avatar
meesha
27. zář 2020

@blondynka400 a nebo kliku 😀

avatar
blondynka400
27. zář 2020

@hojda já bych to klidně udělala, žíly by se jim nezkrátily.... Jak jsem ale napsala, učitelka byla mírnější, jak jsem napsala, chápu, že tohle by asi úplně průchozí už v dnešní době nebylo. Bohužel.

avatar
meesha
27. zář 2020

@marcicek84 jak ty muzes vedet jak tom jsme ? 150 000 mesicne 🤣🤣🤣 wow. Ne, ty ses me nedotkla, mne proste pije krev jak si myslis, ze s kazdym zametes, to jo. Tady vubec nejde o me.

A uz se mi zase snazis podsunout vec, kterou jsem nikdy nerekla a kterou jsem povazovala za vyrizenou. A nedas si pokoj a nedas. Tststs

avatar
meesha
27. zář 2020

@blondynka400 no prave, ty bys to udelala, kdyz ti o nic nejde, ale z pozice te ucitelky by sis to mozna rozmyslela. Byt by dite dostalo rymicku, i kdyby s tim nesouvisela, slo by to za tebou. A myslim, ze spravne. Ja bych to teda neriskla (a pst, jak se Marci dozvi, ze jsem uca, tak to mam spocitany 🤣)

avatar
hojda
27. zář 2020

@blondynka400 Na tohle dneska učitelé ani nepomyslí, tím si můžeš být jistá.

avatar
hojda
27. zář 2020

Tady nový článek o účinnosti roušek a respirátorů s 50% účinností. Jde si tam krásně pohrát s čísly, když roušku nosí určité % populace. https://www.idnes.cz/technet/veda/rousky-respir...

avatar
marulu
27. zář 2020

@hojda @blondynka400 ještě k té nakazlivosti, on se ten vir chová fakt divne. Znám že svého okolí příklady, že to např. máma na MD chytla na kafi s kamarádkou, ale doma děti a manžela nenakazila. Pak zase jiná rodina, manžel se nakazil na pracovní schůzce, ale děti a manželku už nenakazil a to spolu dokonce pili z jedné flašky na výletě, ale jiného kolegu pri další pracovní schůzce nakazil...A pak ještě příklad, kdy se dítě nakazilo ve škole od spolužačky z lavice a doma rodiče a sourozence taky nenakazilo....fakt zvláštní chování.

avatar
marulu
28. zář 2020

@marketka_m ono to riziko přenosu ovlivnis svým chováním, prostě když tam u stolu bude skupina 10 lidí popíjet, uz budou mít nějakou hladinu, budou se smát, hlučne mluvit, objímat se, tak je riziko přenosu stejně velké v poledne i o půlnoci. Jenže se tak nějak předpokládá, že rizikové chování se zvyšuje s pokrocilou noční hodinou. Jinak to je ale přece na každém, aby si vyhodnotil rizika. Já bych třeba do hospody, kde posedavaji tyhle skupinky a i personál nedodržuje nařízení nešla ani v poledne, zatímco na večeři napr. S manzelem do restaurace, kde je vidět, že se snaží to nějak hlídat, bych klidně šla. I když mám-li být upřímná, lepší pocit bych měla, kdybych mohla sedět venku.😀

avatar
vineta
28. zář 2020

@blondynka400 S těma restauracema je problém hlavně v tom, že nedokážou legislativně rozlišit “restaurace” a nálevny, jakmile se v nich vaří, respektive hospody, tak to stáhli plošně.
To, že to měli řešit spíš maximálním počtem lidí u stolu a rozestupama stolů, než hodinou, je věc druhá. V putykách se vesele ve skupinách chlastá a prská samozřejmě i před desátou.
By mě zajímalo, co by se strhlo za revoluci, kdyby to nechali otevřené, ale s prohibicí 😁- protože to by dávalo též smysl. Ale to by nastal puč.

avatar
marcicek84
28. zář 2020

@hojda to je zase blabol,paneboze za co,vzdyt to za prve dle cisla R absutne nesedi,to bys bud musela pripustit,ze to nosi kolem 20 procent lidi (a teda to i mne prijde malo) a za druhe model,ktery pocita dle predpokladu,ze lide dodrzuji hygienu a cas vymen rousek a to tu tez neni,za treti latkovky byste mely vyhodit do kose a koupit jednorazovky.No nic cisla pekna,ale velmi teoreticka a v realnem zivote to takto nefunguje...

avatar
marcicek84
28. zář 2020

@meesha hele, je to tvoje vec,o podsouvani tady nemuze byt rec,jedine,ze bys to smazla 🙂

avatar
meesha
28. zář 2020

@marcicek84 a jeje, tak ses nam probudila. Ok, dame dalsi kolo. Ne, nic z toho co mi cpes jsem nerekla.

I pro ostatni, prispevky, ktere jsem smazala obsahovaly informace prilis soukrome na to, aby tu visely naveky. Stacilo, ze si to precetla, pak jsem to mazla.

avatar
marcicek84
28. zář 2020

@meesha Dobre tak jinak psala jsi,ze souhlasis s plosnym nosenim rousek vsude uvnitr.Co podle tebe maji delat lide,kterym toto narizeni soustavneho noseni rousek nici zdravi,proc by meli byt na nemocenske a mit mensi vyplatu?A uvedomujes si,ze kdyz tech nemoci z rousek bude pribyvat - deti ve skolach,lide ve firmach,to budou vsichni na dlouhodobych nemocenskych nebo opakovat rocniky,to tu ekonomiku nepolozi? Mame pred sebou pul rok az trictvrte rok noseni.Lide maji dano ustavou pravo chranit sve zdravi,lze jim toto pravo nejakym narizenim odebrat? Co bys tedy temto lidem doporucila?

avatar
odula
28. zář 2020

@hojda ano, to je presne to, co jsem tu pred par dny postovala. 👏 odpoved byla "ale stejne to nepomuze". Nebo tak neco. A ted... :D tomu se říká konfirmační bias. Opravdu. Prostě filtruješ ty informace, který nezapadaj do tvý hypotézy a cíleně přijímáš jenom ty, který jí podporujou. S tím neudělá nic ani elementární matimatika a prostá procenta . protoze procenta proste v normalni zivote nefungujou, ze jo. 😎

avatar
marcicek84
28. zář 2020

@odula ale vzdyt dobre vis,ze kazdy matematicky model pracuje s nejakymi predpoklady a pokud to nesedi u cisla R,tak tomu verit v praxi nelze,je to jen teorie a ucinek kdyby se dodrzelo vse co se kolem rousek dodrzovat ma.Ja si z toho vzala jedine,s tim,jak to lide ted dodrzuji a nosi je to jako by jich to nosilo jen 20 procent,nikdo nedesinfikuje,pytliky nic,starsi damy to nosi slozene kolem zapesti jako modni soucast,vsude tim chechlaji a pak si to vrazi v MHD na usta,desinfekce pred manipulaci a po manipulaci s rouskou tez nula nula nic.🤷🏻‍♀️

avatar
meesha
28. zář 2020

@marcicek84 takze po 150x . Rousky v 99% neposkozuji zdravi, fakt tu nebudou davy invalidizovanych spoluobcanu. Pokud se pouzivaji v nevhodnych podminkach - resit se zamestnavatelem. Ale to jsou naprosto individualni pripady. Na to nenajdes univerzalni recept.

avatar
marcicek84
28. zář 2020

@meesha bohuzel ta procenta jsi dost prestrelila,nektere vlivy a negativni rousek poznsmi az v case po jejich sundani a zvysene nemocnosti a nachylnosti lidi...
Se zamestnavstel to resit nemuze,je to vladni narizeni

avatar
meesha
28. zář 2020

@marcicek84 hele, a ze jsi neprijela do Prahy se promorovat na demonstraci? 🤔

avatar
meesha
28. zář 2020

@marcicek84 tak tohle potreti. Jeji zamestnavatel jim to nacpal stat nestat. Jeji zamestnavatel ma moznost jim vytvorit schudnejsi podminky.

Ano, vsichni ti, co to nosi den co den v praci ve zdravotnictvi nebo potravinarskem prumyslu konci v invalidnim duchodu 🙈 akorat nam to vsichni taji 🙈

avatar
llluckaaa
28. zář 2020

Já bych byla s tím poškozováním zdraví rouškami opatrná, podle mě některé roušky zabraňují přístupu kyslíku, naopak člověk vdechuje více CO2, to může mít vliv na bolesti hlavy, výkonnost, mdloby, nevolnost... Samozřejmě záleží na tom, z jakého je materiálu, jak dlouho ji člověk má, jestli se jedná o odolného nebo vnímavějšího jedince.
Zajímaly by mě třeba zkušenosti učitelek a ostatní pracovníků ze školství, jak na to reagují děti. Slyšela jsem, že jim tam děcka odpadávají, pozornost i výkonnost dost klesla. Naše děti si tedy nestěžovaly... Holky, učitelky, jak to vypadá ve vašich třídách?

avatar
vineta
28. zář 2020

@meesha Jj, souhlas, na chování jednotlivých zaměstnavatelů už jsou zase jiné páky. Plus bych dodala, že minimálně v době, kdy nošení roušek povinné nebylo a vyžadoval to jen zaměstnavatel, měl ochranné pomůcky v potřebném množství zaměstnancům sám poskytnout, a to nejpravděpodobněji jednorázové chirurgické ústenky v potřebném množství, tohleto nemělo vůbec jít za zaměstnancem. Ty jednorázové jsou co se týká komfortu použití úplně jinde, než ty bavlněné.
Jak je to teď, nevím, už jsem se v těch výkladech ztratila, ani nevím, zda už to teď nějací specializovaní právníci řešili.

avatar
meesha
28. zář 2020

@llluckaaa ale s tim CO2 to neni pravda, ty veci jsou dostatecne prodysne, aby to nas organismus zvladnul. V USA se kolem toho vedla velka kampan, existuje milion studii a doporuceni CDC, ze to je proste poplasna ztprava. Selskym rozumem musim zase pouzit ten priklad s lekari. Fakt si myslis, ze neurichirurg je po 12ti hodinove operaci priduseny a trpi zvysenym prisunem CO2? Jinak situace je u respiratoru, bavime se ciste o rouskach.

ja vim, ze to neni vedecky zdroj, ale pobavil https://www.ctvnews.ca/health/coronavirus/docto...

s temi skolami me to taky docela zajima, znam to jako "tamta rikala, ze jeji manzel rikal"

avatar
meesha
28. zář 2020

@vineta presne to jsem treba mela temi podminkami na mysli 🙂 diky

avatar
hojda
28. zář 2020

@odula Přijde mi, že už použila snad opravdu všechny argumentační fauly: https://bezfaulu.net/nejcastejsi-argumentacni-f...

avatar
meesha
28. zář 2020

@hojda ne, ze bych se musela vyjadrovat uplne ke vsemu , ale to je krasnyyy

Strana