Koronavirus. Co si o tom myslíte?
Zajímalo by mě, proč byla smazána diskuze "Koronavirus. Co si o tom myslíte?"?
Stručné shrnutí
- Koronavirus se v diskusi vnímá jako respirační infekce s rizikem těžkého průběhu u starších osob a lidí se sníženou imunitou, přičemž hlavní doporučená opatření jsou časté mytí rukou, použití dezinfekce (alkogel) a omezování kontaktu s rizikovými skupinami.
- Testování v ČR bylo podle příspěvků prioritizováno pro osoby z postižených oblastí a pro podezřelé případy; v diskusi uvedená cena testu byla 5 000 Kč a první potvrzené případy byly hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka).
- V diskusi se řešilo zásobování domácností a obchodů (Rohlík, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl), dostupnost ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekční prostředky) a potřeba nasměrovat omezené zdroje především do zdravotnictví; zmíněn byl také návrh vyhlášení nouzového stavu.
Nejčastější otázky
Q: Jak se v Česku testuje na koronavirus a kdo má přednost?
A: V diskusi bylo uvedeno, že v ČR se testují primárně lidé s příznaky, kteří byli v postižených oblastech nebo měli kontakt s potvrzeným případem; test byl v příspěvku kvantifikován částkou 5 000 Kč.
Q: Kdy se pacient s podezřením na koronavirus hospitalizuje?
A: Podle příspěvků byly první potvrzené případy hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka), zatímco většina nemocných se podle diskuse zvládne léčit doma v karanténě.
Q: Jaká ochranná opatření doporučují diskutující?
A: Diskuse doporučovala časté mytí rukou, použití dezinfekčních gelů a ubrousků (alkogel, dezinfekční ubrousky), omezení návštěv rizikových osob a pečlivé hygienické návyky; názory na nošení roušek u zdravých osob se lišily.
Q: Mají lidé kupovat zásoby potravin a na jak dlouho?
A: V diskuzi se často zmiňovala zásoba na 14 dní jako doporučení (uvedeno i v souvislosti s obecnými doporučeními k připravenosti), zároveň byly kritizovány extrémní hromadné nákupy a prázdné regály v hypermarketech (zmíněny Rohlík, Tesco).
Q: Kde hledat spolehlivé informace o vývoji epidemie?
A: V diskuzi byly odkazovány zpravodajské zdroje i odborné souhrny: iDNES.cz (tisková konference ministra Adama Vojtěcha), Aktualne.cz, Novinky.cz, worldometers.info, ABC News a český přehled lékaře na stefajir.cz.
Q: Co dělat po návratu z rizikové oblasti nebo při příznacích?
A: Diskuse doporučovala nechodit přímo do ordinační čekárny, ale volat obvodního lékaře z domova, který podle potřeby zprostředkuje testování a kontaktuje příslušné orgány; nekontaktovat ostatní a dodržovat karanténu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důraz na základní hygienu: mytí rukou a použití dezinfekce (alkogel, dezinfekční ubrousky) je klíčové.
- Rizikové skupiny jsou starší lidé a lidé se sníženou imunitou, astmatici a pacienti se srdečními onemocněními.
- Zdroje ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekce) by měly být prioritně nasměrovány do zdravotnictví.
Sporné názory
- Roušky: část diskutujících tvrdila, že nošení roušky u zdravých osob může být škodlivé (zachytí nečistoty), jiní roušky a respirátory nosili nebo považovali za užitečné.
- Zásobování: některé příspěvky obhajovaly zásoby na 14 dní, jiné kritizovaly panický nákup a zásobování nad rámec běžné potřeby.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná smrtnost a míra asymptomatického přenosu v populaci, pokud mnoho lehkých případů není testováno?
- Dostatečnost ochranných prostředků a jejich distribuce do nemocnic a ambulancí v případě větší vlny pacientů.
Zmíněné značky a firmy
Rohlík, iTesco, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl, Bulovka, Ministerstvo zdravotnictví, iDNES.cz, Modrykonik.cz, Aktualne.cz, Novinky.cz, Worldometers, ABC News, Stefajir.cz, GEA.de, ČZU
Zmíněné produkty a metody
roušky, respirátory, dezinfekční prostředky, alkogel, dezinfekční ubrousky, test na koronavirus (uvedená cena 5 000 Kč), karanténa, nouzový stav, mytí rukou, hospitalizace na JIP/intenzivní péče
Místa a osoby
Praha, Brno, Ostrava, Itálie, Čína, Wu‑chan, Lombardie, Jižní Korea, Bulovka, Adam Vojtěch, Martin Nejedlý, Vratislav Mynář, Jaroslav Tvrdík, paní profesorka Adámková
me ten novy pes vnesl do zivota vice chaosu ;) a ne prehled... to snad je zly sen vsechno
@marketka_m pamatujes na ty konspiracni videa,jak se to plni,bude druhy lockdown a jeste horsi a nicivejsi nez trvni,pak bude ockovani,ale aby odpurci chteli bude horsi mutace (tu uz vy,uz vytahli) a mmch Bill Gates pise o tom,ze se bude muset ockovat 90 procent lidi...no jo,ze v tech kospiracich pracovali jae ovidci nebo fakt cetli ten uzasny plan....a hladomor bude uz je zase v senatu odlasovany navrh kolik procent maji mit supermarkety ceskych potravin, to ty ceny neumerne vysponuje
O tech debilitach v novem psovi ani nemluve ja ani nevim co aktualne plati za opatreni...a je mi to asi i jedno...
Hlavne ze se vse oznacuje jako hoax,tak to uz asi v jednom z tech hoaxu nejaky cas zijeme,se divim,ze jim to porad nekteri basti...
@marketka_m No právě, já to vůbec nějak nechápu, co to zase vymysleli za hovadinu (na margo toho že odborníci radí založit ještě šestý stupeň). Navíc dle psa už jsme ve čtyřce, ale pořád tam nejsme, tak já už nevím... Potřebuji vědět jak si to mám naplánovat s prací a životem celkově, ne abych tady maturovala, zase... 😖
no ted jsem koukl an záznam jednání.. já nějak nechápu proč ho vypli-. viděli jste to??? kolik lidi už tam řekli idiot a další věci a on začal něco mluvit o jiném poslanci a hned ho vypli... ale když někdo nadává tak nic? divné..
@marketka_m Jak jsem psala nahoře - vypíná se často. Pokud poslanec nemluví k tématu (podle jednacího řádu), má předsedající právo ho vypnout. Samozřejmě, že se stává, že v rámci jednání o tématu se naráží na postoj jiných poslanců. Ale zaráží se to pravidelně a poslanec je vždy před vypnutím upozorněn, ať se drží tématu. Měl se držet tématu. To je celé.
@marketka_m Já si to někdy ráda pouštím jako podkres, když něco dělám. Člověk se často docela pobaví 😀 A někdy teda trochu zapláče.
dobra ,,bitecka,, - podle toho, jak se o tom mluvilo, jsem myslela, ze to bude horsi. jen do sebe strkali 🙂. docela legrace 🙂
Může mi někdo vysvětlit jednu věc? Když se začalo mluvit o očku, tak pořád jsem četla věty typu, že očko bude jako malá nálož viru a tělo si tak vytvoří imunitu... Dobře bla bla.. teď to je tak, že ve vakcíně je mrtvý vir, tělo se naučí bojovat proti proteinu, nebo čemu, díky tomu bude lehčí průběh, nebo žádný, protože si tělo bude pamatovat,že má proti tomu proteinu takto bojovat... A teď mi vysvětlete, když vír prodělám, moje tělo mělo tu čest s proteinem, naučilo se s ním bojovat, tak proč pak nemám vůči tomu víru obranné mechanismy? Na základě čeho oni můžou tvrdit, že očko donutí tělo, aby bylo opravdu schopné bojovat? Proč po očku to jako fungovat má a po prodělání ne?
Anebo, teď už nevím, který stát to byl, zda náš nebo jiný, že dát jen jednu várku očka a místo druhé stačí menší nálož viru, že to vyjde na stejno? Wtf
@ilonne nechci zlehčovat Covid, ale nezlehčovala bych ani chřipku, já jsem se po jedné takové chřipce dávala dohromady skoro rok, z toho několik měsíců mě držel kašel... Takže není chřipka, jako chřipka.
@marketka_m Tak zajedno, jako vždy mlel o koze, zatím co se jednalo o voze, pak začal být vulgární a chovat se jak trotl (což u něj není nic nového) a nakonec to vytáhl na bitku u pultíku. On je fakt arogantní pako a takto na sebe upozorňuje často a voliči SPD mají dojem jaký je king a že ho chtějí umlčet protože má pravdu... Další očkování by mělo být proti SPD a debilitě 😂
@werumka Já si to pouštím když mám sebemrskačskou náladu, funguje to skvěle 👏
Autorko ono je to nejspíše proto, že s tím očkováním je tam ještě cosi (přídavná látka), která vzbudí tu správnou reakci, kdežto ten vir jako takový tu imunitu oblbne, ale nespustí obranný mechanizmus, někde to polopaticky vysvětlovali, zkusím to zítra dohledat.
Jinak ano chřipka je pěkné svinstvo, to bez diskuse.
Teď to čtu a lyžařská centra na přelomu ledna a února, školy od února pro první stupeň... Neříkali odborníci před pár dny že tenhle systém je na hovno a akorát to zvyšuje riziko kolapsu systému... Tak já opravdu nevím, dnes tomu v té vládě dávají nějaký kotel. Potravinové limity, otevíračka kde se dá... No a za týden to bude zase v loji... Jestli opravdu otevřou hospody, tak se alespoň na ten jeden den půjdu vylejt jak váza, abych přežila to co bude následovat :D
@marcicek84 Jejich pes už i mňauká... Mě by jen opravdu zajímalo jak to tedy je, buď je to takový průser že nás tu škrtí jak had, nebo to vlastně takový průser není a zatím co ostatní svět se připravuje pomalu na apokalypsu, tak u nás se opět začíná mluvit o uvolňování biblických rozměrů (na pár dní...?)... Myslím že si z nás prostě dělají prdel a až budou chtít zase zavřít, tak už je lidi uškrtí na rouškách, hlavně že chtějí respirátory do MHD a obchodů povinně 😝
@gramar babisovi premie..lide skupuji respiratory ve velkem...
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/navod-pro-vl...
jinak uz nas pripravuji na 4 vlnu
@ilonne Ale neřekli co je ta příznivá situace, je to pes dle tabulky (to už bychom byli skoro týden o stupeň níž), nebo je to obsazení nemocnic max. na ty dva tisíce, či to bude záležet na tom jak se někdo vyspí... Mě víc leze krkem to že neřeknou na rovinu co bude když, než to že už jsem jak křeček v kolečku, co čeká na mrkev
@marketka_m No pod tou výzvou jsou podepsaní lidé kterým věřím, dokonce jsem teď zjistila že i příbuzenstvo, to jsem ani netušila 😂 ale vláda místo toho jede zase hlavou proti zdi, tak já fakt nevím... 🤒
@gramar treba se uvolni,aby mohlo jeste vic pritahnout,to je psychoteror,nic neplati vse ma 150 variant a meni se a nevis dne i hodiny co prijde...a presne proto jim na to lidi uz kasloi,uz vysteileli vsechny trumfy,lidi na ne zacinaji prdet ve velkym
Co asi bude,kdyz zjisti,ze i ta ucinnost po druhe davce neni takova... https://www.lidovky.cz/svet/prvni-davka-pfizeru...
Dozvěděl se někdo, co je to ta cirkulace lidí dle Marci? Nemám čas dočítat, tak ať zbytečně neztrácím čas.
@hojda pokud nerozumis vyznamu,davam odkaz,aby ti to bylo jasnejsi ... https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slov... a jestli i presto porad nerozumis,tak to uz neni muj problem

a kultura ve 4 s testem a respiratorem???ou...to zacina byt zajimave