Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Mola hydatidosa

Mola hydatidosa nebo zásněť hroznová je abnormální vývoj těhotenství. Projevuje se vznikem hroznovitých útvarů na místě v děloze3, kde se děloha vytváří. V děloze roste hmota oteklých choriových klků. Tyto klky rostou v trsech, které se podobají střapci hroznů. Taková těhotenství se označují jako molární těhotenství. Těhotenství není životaschopné a končí spontánním potratem1.

Mola hydatidosa je poměrně vzácné onemocnění u těhotných žen, při kterém se podpůrné tkáňe kolem oplodněného vajíčka nevyvíjí tak, jak by měly. Za normálních okolností se z podpůrné tkáně vytvoří placenta, při mola hydatidosa to tak není. Namísto placenty se vytvoří shluk buněk, který připomíná střapec hroznů. Oplodněné vajíčko se nevyvíjí tak jak by mělo. Mola hydatidosa je nenádorové onemocnění, které se ale ojediněle může zvrhnout na maligní.

Mola hydatidosa patří mezi gestace Trofoblastické nemoci , jde o patologické těhotenství, při kterém se oplodněné vajíčko, které není životaschopné, umístí v děloze. U některých žen se může mola hydatidosa proměnit na nádor, tehdy mluvíme o choriokarcinóme.

Mola hydatidosa se objevuje asi u 1 těhotné ženy z 1500 těhotných. V některých částech Asie je výskyt u jedné z 200 těhotných žen. Tato patologická těhotenství se obvykle vyskytují u mladších žen pod 20 let a u žen nad 40 let.

Příčiny

Molární těhotenství je výsledkem nadměrné produkce tkáně, ze které se měla vytvořit placenta. Placenta9 je plodový koláč, který spojuje plod a matku a zajišťuje přísun živin pro vyvíjející se miminko. Mola hydatidosa je vlastně abnormálně vyvíjející se placenta. Přesná příčina vzniku ale není známa. Někteří autoři si myslí, že mola hydatidosa se vyskytuje častěji u žen, které v minulosti několikrát potratily, jiní autoři toto popírají. Předpokládá se, že svůj podíl na vzniku má genetická výbava ženy.

Existují dva typy mola hydatidosa:

 • Parciální typ (částečná mola hydatidosa) - placenta se vyvíjí abnormálně, ale vyvíjí se i plod. Pokud těhotná žena porodí, dítě hned po porodu umírá.
 • Úplný typ (kompletní mola hydatidosa) - vývoj placenty je také abnormální, rozdíl oproti parciálnímu typu je však ten, že v děloze se nevyvíjí plod, protože se v děloze ani nenachází.

Projevy

 • Abnormální růst dělohy - děloha může mít nadměrné nebo na druhé straně velmi malé rozměry
 • Úporné a masivní zvracení - těhotné ženy s mola hydatidosa mají několikanásobně vyšší hodnoty hormonu choriogonadotropinu, který je zodpovědný za zvracení
 • Vaginální krvácení během prvních tří měsíců - krvácení vzniká, protože z patologicky vyvinuté placenty se odlupují její části, které opouštějí dělohu v podobě krvácení
 • Příznaky zvýšené činnosti štítné žlázy (hypertyreózy) - ztráta hmotnosti, nechutenství4, nesnášenlivost tepla, průjmy1
 • Zvýšený srdeční tep
 • Neklid, nervozita
 • Třes končetin
 • Příznaky preeklampsie - vysoký krevní tlak, otoky nohou
 • Chybějící srdeční ozvy

Diagnostika

 • Ultrazvuk, pomocí tohoto vyšetření se odhalí abnormální typ dělohy a chybění plodu
 • Krevní testy na přítomnost těhotenského hormonu - velmi vysoké hodnoty

Léčba

Jediným možným terapeutickým výkonem je odstranění placenty se zbytky plodu. Lékaři se musí ujistit, že odstraní úplně všechno, protože zapomenuté zbytky mola hydatidosa se mohou proměnit po určité době na nádorovou tkáň.

Některým ženám se podá hormon oxytocin, který spustí porod a žena porodí molu hydatidosu. Pokud zůstanou zbytky placenty v děloze provádí se kyretáž, kdy se pomocí vakua odsají zbytky z dělohy. Pokud je žena starší a nechce mít děti, tak se provede hysterektomie2, odstranění celé dělohy.

Vzhledem k riziku vzniku rakoviny je pacientka pravidelně sledována gynekologem, gynekolog sleduje hladinu hormonu beta HCG v krvi. Pokud se mola hydatidosa zvrhne na nádor, tak pacientka musí podstoupit chemoterapii. Ženám po takovém těhotenství se doporučuje počkat minimálně jeden rok, dokud se pokusí znovu otěhotnět nebo pokud jim hladina betaHCG neklesne na normální hodnoty.

Prognóza

Více než 80% případů jsou benigní, tedy nejsou nádorová. Léčba je obvykle úspěšná. Důležité je, aby žena neotěhotněla 6 - 12 měsíců, protože je vysoká šance, že při dalším těhotenství půjde znovu o molu hydatidosu, pokud se nedodrží interval 1 rok.

Pokud se z moly vytvoří nádor, tak žena musí podstoupit řadu dalších vyšetření a často se nevyhne úplnému odstranění dělohy.

Použité zdroje

 1. Https://atlases.muni.cz/atlases/feto/atl_cz/main+fetopatologie+patolplac.html
 2. Http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/Hydatiform+mola
 3. Http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000909.htm
 4. Http://emedicine.medscape.com/article/254657-treatment
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s Molou hydatidosou

Máš zkušenost s Molou hydatidosou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost