Golfky

Golfky nebo také golfové hole, golfové kočárky jsou velmi lehké, rychle skladatelné, dobře ovladatelné a univerzální kočárky pro děti, které již chodí8. Existují ale i takové golfky, které jsou vyráběny pro děti od 6 měsíců5 nebo dokonce od narození7. Většina golfek je určena spíše do letních, teplejších měsíců. Výrobci se ale zaměřují i na zimní měsíce, kdy je tedy kočárek16 možno použít celoročně. Z hlediska bezpečnosti u nich fungují tříbodové nebo pětibodové bezpečnostní pásy, stejně jako u běžných kočárků.

Populární golfky
Další kočárky

Video: Jaký kočárek vybrat a kolik stojí?

Výhody golfek

Rodiče se pro tento typ kočárku rozhodují ve chvíli, kdy je dítě už odrostlejší a rodiče by chtěli využívat i jiný kočárek, než sportovní nástavbu1 na dosavadní konstrukci kočárku. Většina golfek je totiž vhodná na cestování2, což se hodí např. i na cestování autem, vlakem, letadlem1, apod. Golfky se tedy hodí hlavně do města, na rovný i nerovný povrch a díky prostornému nákupnímu košíku u určitých typů golfek s nimi vyrazit i do obchodů.

Golfky

Golfky a jejich příslušenství

Výrobci golfových kočárků přichází každým rokem s něčím novým - nové funkce, nový design, nové materiály, atp. Vybrat si tak rodiče mohou z nejjednodušších a nejlevnějších modelů, až po ty špičkové, dražší a komfortnější. Ke golfkám výrobci také často nabízí různá příslušenství, mezi které patří například pláštěnka, nánožník na chladnější dny a zimu, slunečník, držák na láhev a nebo pultík místo madla nebo také polštářek pro větší komfort pro menší děti.

Skladnost a manévrování s golfkama

Některé golfky mají spojenou rukojeť a některé naopak rozdělenou rukojeť, tedy dvě volné ručky. Golfky jsou typičtější právě s rozdělenou rukojetí. Skládání golfek se spojenou rukojetí je u většiny golfek nastaveno do tzv, "placky" a u golfek s dvěma ručkami do tzv. "deštníku". Golfky se spojenou rukojetí se lépe ovládají i jednou rukou a maminky mohou za ruku vést starší dítě nebo držet deštník během nepříznivého počasí. U dvouručkového tlačení kočárku se často stává, že když rodiče řídí kočárek jednou rukou, pojíždí kočárek vždy do jedné ze stran.
Golfky

Některé golfky mají polohovací, zpevněnou opěrku zad, která je vhodná především pro sedící děti, jenž si mohou během cesty kočárkem i zdřímnout6. Spolu s opěrkou zad by měla být polohovatelná i opěrka pod nohama. Ty děti, které ještě dobře nesedí, by měly mít výhradně polohovatelné golfky s polohovatelnou opěrkou nožiček. Polohovací golfky mohou být dražší záležitostí, stejně jako golfky s velkými terénními kolečky, stříškou a deštníčkem.

Rozdíl mezi golfkama a kočárkama

Když dítě začíná sedět, mohou mít rodiče pocit, že chtějí změnit jejich dosavadní kočárky. Mohou tak dítě přesunout do sporťáku nebo do golfek. Důležité je, aby dítě již samostatně sedělo. Obecně je ale známo, že jsou golfky vhodnější pro starší děti, které se už učí ťapkat po svých. Mnoho rodičů volí raději golfky, protože jsou lehčí a jednodušší na skládání a přenášení. Golfky jsou většinou vyrobeny tak, že pohled dítěte směruje dopředu a není možno otočit sedačku proti směru jízdy.
Golfky

Golfky jsou vhodné pro starší děti, které už mohou samostatně sedět a kontrolují pohyb hlavičkou. Sedačka je více vzpřímená než kočárky nebo sporťáky a nabízí tak dítěti menší oporu. Rozhodují-li se rodiče o koupi golfek, měli by se podívat do jaké hloubky lze sklopit sedačku. Rodiče by měli také pečlivě zvážit, zda je dítě dost staré na to, aby bylo otočeno obličejem od rodiče.

Golfky jsou daleko lehčí než ostatní kočárky nebo sporťáky a mají také menší odpružení. Může to tedy znamenat, že dítě tak ucítí během jízdy každý hrbolek, přes který kočárek přejede. Při vybírání vhodného kočárku by se rodiče měli zaměřit také na to, po jakých cestách budou s golfkami jezdit, zda není vhodnější zvolit terénní kočárky s velkými nafukovacími koly, které jsou pro taková povrch terénu vhodnější.

Díky menším rozměrům je jednodušší s golfkami manévrovat úzkými uličkami v nákupních centrech nebo cestovat městskou hromadnou dopravou. Golfky se také snáze složí a vejdou do kufru auta. Pro snadnější přenášení jsou některé golfky vybaveny praktickým ouškem. Díky jednodušší konstrukci se může stát, že golfkám budou scházet otočná kolečka nebo polstrování rukojeti kočárku, což může být nepříjemné při tlačení kočárku na dlouhé vzdálenosti.

Jak vybrat vhodné a dobré golfky?

Při výběru nových a nebo použitých golfek je dobré zaměřit se na jejich váhu a nosnost. Dále zda-li jsou polohovatelné, či nikoli. Určitě je dobré si všímat, jak se golfky skládají a zda-li mají z hlediska bezpečnosti popruhy na upevnění dítě. Aby se lehce ovládaly, je vhodnější mít golfky se spojenou rukojetí, ale je to individuální, tedy každému může vyhovovat něco jiného. U koleček by požadavky měly padnout na jejich velikost a někdy se může taktéž sejít kočárek zabrzdit brzdou. Výhodou také je, je-li madlo odklápěcí a potah kočárku snímatelný a omyvatelný.

Golfky

 • Hmotnost - je ideální, hlavně tedy pro rodiče, kteří kočárek nosí a přenáší, když je lehký a neváží více jak 10 kg.
 • Nosnost - každý výrobce uvádí maximální možnost váhu voženého dítěte jinou, a proto je dobré vybírat i podle ní. Ve většině případů jsou ale golfky vyráběny pro děti do 15 kg.
 • Polohovatelnost - zpevněná a polohovatelná opěrka zad je vhodná hlavně pro děti, které ještě neumí samy sedět. Ale i pro sedící děti jsou lepší polohovatelné golfky, protože občas dítě může cestou v kočárku usnout.
 • Skladatelnost - některé golfky se skládají do deštníku, jiné do placky. Je dobré vyzkoušet si, co rodičům více vyhovuje a kam kočárek, vzhledem k jeho rozměrům, budou nejčastěji skládat.
 • Popruhy - jsou z hlediska bezpečnosti převozu dítěte jednou z důležitých vlastností golfek. Mohou být 3 bodové a nebo 5-ti bodové a měly by být měkké, aby dítě neodíraly a dobře mu na těle seděly.
 • Rukojeť - ta může být jak spojená, tak o dvou holích (z toho název Golfky). Po zkušenostech maminek jsou ale lépe ovladatelné golfky se spojenou rukojetí, protože se dají ovládat i jednou rukou. Vše je ale individuální a každému může vyhovovat něco jiného.
 • Kolečka - čím větší jsou kolečka u golfek, tím je to pro jízdu, maminku i dítě lepší. A pokud jsou ještě aspoň částečně a nebo zcela odpružená, je to výhodou, protože po nerovném povrchu nebudou tak velmi drncat. Kolečka by měla být otočná a s možností aretace.
 • Brzdy - by měly být vyrobeny z kvalitního materiálu, aby se rychle neopotřebovaly. Většinou jsou brzdy u golfek spojené, ale mohou být i nezávislé na obou kolečkách.
 • Madlo - z hlediska praktičnosti je výhodnější, když lze madlo aspoň z jedné strany odepnout/odklopit a dítě si tak může nastoupit a vystoupit z kočárku samo. V případě chladného počasí se lépe rychleji a snadněji zabalí i do teplé deky.
 • Potah - se někdy ušpiní a proto je výhodou, když se dá potah z kočárku sejmout a vyprat. Některé části golfek jako madlo a rukojeť by mohly být potaženy i igelitem a nebo jiným snadno omyvatelným materiálem, který se lehce udržuje.

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20140926134517/http://www.nej-kocarky.cz/kocarky/golfove-kocarky/
 2. http://www.babytip.cz/s/jak-vybrat-golfove-hole/
 3. http://www.babycentre.co.uk/a25009099/buggies-and-strollers (ENG)

Externí linky