Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Spoření pro děti

Rodiče chtějí pro své děti jen to nejlepší. Uspořená finanční částka nezajistí dítěti růžovou budoucnost, ale může minimálně usnadnit start do života, ať už je využita na cokoliv od vzdělání, přes svatbu až po první samostatné bydlení. Pro obyčejného člověka je skutečně náročné zorientovat se v tom, které spoření se dnes vyplatí, které naopak vůbec, jak hledat skryté poplatky, kterou banku využít apod.

Video: SPOŘENÍ PRO DĚTI: Co se oplatí a co ne?

Rozhovor s finančním odborníkem, Ing. Michalem Duckým.

V rozhovoru s Ing. Michalem Duckým, finančním odborníkem, najdete odpovědi na tyto otázky:

 • 00:00 Úvod
 • 00:22 Představení hosta a tématu
 • 01:03 Jaké mají rodiče možnosti ve spoření financí pro svoje děti?
 • 01:11 Vkladní knížky.
 • 02:24 Spořící účty a termínované vklady
 • 03:14 Investiční životní pojištění
 • 04:55 Investiční spoření
 • 06:01 Na co si dát pozor ve vztahu výnos vs. riziko?
 • 06:50 Jak funguje investiční spoření?
 • 09:36 Jak vypadá podle vás ideální spoření pro dítě?
 • 10:55 Jak poradit laikům, jaké produkty spoření si vybrat, aby jim byly tak říci ušité na míru?

YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:

🎞️ HYPOTÉKA neslouží jen na bydlení, můžete jí splatit své úvěry


Možnosti spoření pro děti

Vkladní knížky

Tento v minulosti tak oblíbený finanční produkt odborníci považují za překonaný a několik bank od něj už upustilo.

Spořící a termínované vklady

Tyto konzervativní produkty fungují na principu úroku. Ten je odměnou za to, že klient své peníze svěří finanční instituci.

Spořící účet na spoření, je zpravidla úročen lépe, než běžný účet. Často jej lze zřídit vedle běžného účtu a peníze na něj libovolně vkládat a vybírat.

Termínovaný vklad je spořicí účet, ze kterého však lze peníze vybrat až po uplynutí dohodnuté doby. Odměnou bývá vyšší úrok, než při běžném spořícím účtu.

Investiční životní pojištění

Investiční životní pojištění je kombinací pojištění a spoření. Na spořící složku by se mělo hledět pouze jako na doplněk,v první řadě se jedná o pojištění. Je tam zároveň nějaký účet, na který se odkládá určitá částka, no výnos není tak výhodný, jakoby člověk stejnou částku investoval pouze do spoření jako takového. Tento produkt je ve většině případů zbytečně komplikovaný a také velmi drahý. Výhodnější by byl, kdyby byly u tohoto produktu nižší poplatky nebo by jeho prodejce poskytoval zajímavé bonusy. Je třeba vždy pořádně zvážit pro a proti a podívat se i na jiné možnosti.

Investiční spoření

Při investičním spoření vychází zhodnocení ne z bankovního úroku, ale ze změny (ideálně nárůstu) hodnoty nakoupených aktiv. Zhodnocení bývá zpravidla výrazně vyšší než u "pasivního" spoření, ale třeba počítat i s rizikem ztráty. Toto riziko umíme výhodnými strategiemi poměrně výrazně snížit.

Jak tedy investiční spoření funguje? Zatímco při spořicích účtech a termínovaných vkladech si lidé umí přesně představit, jak fungují, při investičním spoření je to náročnější a komplikovanější.

Zatímco při běžném spoření vkládáme do banky peníze, za co očekáváme zhodnocení prostřednictvím úroku. Nízké riziko je zde však doprovázeno i relativně nízkými výnosy. Při investičním spoření si (většinou prostřednictvím zprostředkovatele) kupujeme různé finanční nástroje, přičemž očekáváme, že jejich hodnota v budoucnu vzroste. Jde tedy o jakousi kombinaci finančních nástrojů.

Složení těchto nástrojů, tzv. portfolio si umíme vyskládat podle toho, jaký je náš postoj k riziku. Pokud člověk není schopen snést, že by mu hodnota vložených peněz během let klesla i o 10 - 15%, tak si raději nezvolí z nabízených nástrojů tolik akcí, ale například více dluhopisů, které zmírní to riziko a nestane se, že ta částka klesne až o tolik.

Tomuto způsobu snižování investičního rizika se říká diverzifikace. Jak jsme již vysvětlili výše na příkladu, spočívá v nákupu různorodých produktů - počítá se s tím, že případný pokles hodnoty nenastane při všech produktech současně.

Na co si dát pozor ve vztahu výnos vs. riziko?

I při investování platí princip něco za něco. Vyšší očekávané výnosy bývají doprovázeny i vyšším rizikovým ztrátám.

Každý člověk má jiný vztah vůči rizikovosti. Při investování může být aktivní hodnota uvedena v obou směrech. Ztráta po prvním roce nemusí automaticky znamenat ztrátu i po 5 nebo 10 letech. Je velmi důležité, jak na to člověk zareaguje. Je důležité, aby člověk na pokles nereagoval výběrem zvyšující se částky peněz, ale pokles ustál a tak říci rozdýchal. A nechal, aby pokles vystřídal zvýšení.

Jaké produkty spoření si vyberete, aby člověku seděly jako ušité na míru?

Mnozí rodiče se k otázce spoření rozhodnou přistupovat zodpovědně a nastudovat si z různých dostupných zdrojů podrobnosti o jednotlivých formách a možnostech spoření pro své dítě. I přesto z množství informací si často neumí vybrat, co by bylo právě pro ně a pro jejich dítě nejvýhodnější. Spoření by mělo zohledňovat i cíl, pro který je založeno. Nejlepší je v takovém případě poradit se s odborníkem, kterému však musí člověk důvěřovat, když jde o závažné životní rozhodnutí.

Druhou radou, kterou by měli mít rodiče při zakládání spoření před svým dítětem na paměti je, že ihned po dovršení dospělosti je majitelem naspořených peněz dítě. Velmi těžko se představuje, že toto rozkošné děvčátko nebo zlatý chlapeček od 18 let mohlo mít úplně jiné představy o využití peněz, které mu jeho rodiče odkládali na studium, či bydlení. Odborníci se s tímto v praxi setkávají. Proto za zvážení stojí, jestli se peníze pro dítě rozhodnete spořit raději pod svým jménem.

Poslední radou je při výběru druhu spoření zohlednit, nakolik by snesli výraznější pokles své investice, jako se například stalo v některých případech při pandemii v roce 2020. Jestli víte, že by to neustáli a jejich reakcí by byl výběr, i ze ztrátou a nedali by investici šanci znovu narůst, investiční spoření není pro ně vhodný produkt a měli by si vybrat jiný, konzervativnejší. Síce s menším výnosem, ale i menším rizikem.


Text po odborné stránce zkontroloval:
Ing. Michal Ducký
finanční odborník
www.finporadna.sk

Pomohl ti tento článek?
 / Ne