Creightonský model

Creightonský model je metoda k určování plodných a neplodných dnů na základě pozorování struktury a hustoty děložního (cervikálního) hlenu.

Spolu s Billingsovou ovulační metodou je považována za nejpřesnější způsob určování plodných a neplodných dnů na základě pozorování změn struktur děložního hlenu v průběhu menstruačního cyklu2.

Creightonský model se soustředí hlavně na léčbu neplodnosti a gynekologických potíží pro ženy a páry, které hledají řešení svých potíží bez vnějších lékařských zásahů.


Video: Žena je teoreticky plodná pouze jeden den v měsíci

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Štěpán Machač

Co vše v rozhovoru zaznělo:

00:00 Úvod.
00:12 Představení hosta a tématu.
00:20 Co jsou to plodné dny?
01:54 Má každá žena plodné dny?
02:59 Jaké jsou jednotlivé fáze menstruačního cyklu ženy a co znamenají?
04:04 Kdy má žena v menstruačním cyklu plodné dny?
05:25 Kdy a proč je důležité sledovat si své plodné dny?
06:02 Znamená ovulace to stejné jako plodné dny?
07:05 Jak se dají vypočítat plodné dny?
07:25 Lze otěhotnět i mimo plodné dny?


YouTube Modrý koník

Pro více video rozhovorů s odborníky klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


V čem je Creightonský model jiný oproti jiným přirozeným metodám?

Na rozdíl od Billingsovy metody se Creightonský model, vynalezený gynekologem z Nebrasky, USA, soustředí hlavně na určení příčin neplodnosti u párů, které dlouhodobě nemohou přirozenou cestou počít dítě a nabízí řešení před tím, než páry podstoupí některou z variant umělého oplodnění. Zaměřuje se hlavně na léčbu těchto potíží bez použití hormonálních stimulací a všeobecně vnějších zásahů.

Creightonský model

Na Slovensku se tato metoda vyučuje a praktikuje pod názvem NaProTechnology a spolu s pozorováním hustoty děložního hlenu a průběhu menstruačního cyklu se při této metodě využívá i spojení gynekologické péče.

Gynekologové vyškolení v tomto systému využívají v případech, kdy pozorování děložního hlenu a jiných symptomů nepřineslo odpověď v otázce příčin neplodnosti, nejmodernějších způsobů pozorování ženského cyklu. K odhalení příčin neplodnosti využívají sérií sonografických vyšetření během různých částí cyklu a opakovaných krevních testů.

Sonografické vyšetření lékař provádí tak jako při vaší běžné gynekologické prohlídce a opakuje ho během různých částí vašeho cyklu tak, aby viděl růst vajíčka a probíhající ovulaci. Krevní testy mu mohou pomoci v určování hladin hormonů, které během cyklu produkuje a svým působením pomáhají spermiím k oplodnění. Tato odborná vyšetření mají spolu s pozorováním vlastního těla a cyklu zjišťovat hladiny pohlavních hormonů (estrogenu a progesteronu) a provádí šetrnou stimulaci ovulace tak, aby bylo minimalizováno riziko nedostatečně připravené děložní sliznice.

Vaječník
Hlavní myšlenkou celé metody je minimální zásah do ženského cyklu a snaha vyhnout se hormonální stimulaci či umělému oplodnění. Oproti jiným přirozeným metodám se věnuje například i vlivu stresu a psychické nepohody na cyklus a tím odhalovat i psychosomatické příčiny neplodnosti. Učí také například cítit a znát změny na děložním čípku a odhalovat tak i rakovinu v časném stádiu.

Metoda slibuje, že zlepšení vašich gynekologických potíží anebo problémů s otěhotněním může nastat do sedmi měsíců od začátku sledování cyklu, a to jen pomocí samotné metody pozorování vašeho těla. Základem metody je znalost vlastního těla a všech změn, které v něm probíhají během cyklu i během vašeho života.

Popis obrázku: Ilustrace vaječníku připraveného k oplodnění

V čem spočívá metoda Creightonského modelu?

Pozorování změn vašeho těla a změn na hustotě a struktuře děložního hlenu vám pomůže určovat plodné a neplodné dny.

Symptomy, které provází celý váš cyklus si zapisujete do tabulky, která je pro tuto metodu připravená. Pozorování těchto symptomů vám pomůže nejen plánovat snažení o početí vašeho dítěte do nejplodnějších dnů, ale podle autorů metody a jejích propagátorů dokáže odhalit různá onemocnění a cyklické anomálie i během přechodu nebo v období po porodu a při kojení.

Creightonský model a změny v těle ženy během cyklu

Hlavní myšlenkou tohoto způsobu plánování rodičovství je tedy znalost vašeho těla a tím přirozená kontrola nad svým zdravím a plodností.

Metodu Creightonského modelu se můžete naučit v zahraničních školících střediskách, anebo využít podpory lékařů, kteří pracují se systémem NaProTechnology.

Tyto lékařské služby se zatím provozují nejblíže na Slovensku, kde můžete takového lékaře- gynekologa vyhledat a projít školením.

Více o Creightonském modelu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.plodar.sk/
  2. http://www.lpp.sk/

Použité zdroje obrázků

  1. pixabay.com
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s creightonským modelem

Máš zkušenost s creightonským modelem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost