Dětský cestovní pas

Chystáte-li se s dětmi do zahraničí, je otázka dokladů jednou z prvních, kterou byste měli jako rodiče začít řešit.

Kdy dítě potřebuje pas?

Cestovní pas je doklad, který umožní dítěti cestovat i mimo země EU (potažmo schengenský prostor a další vybrané státy). Pokud tedy cestujete do zemí EU nebo na Island, do Norska, Lichtenštejnska, Švýcarska, Albánské republiky, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Makedonské republiky, Srbské republiky, Gruzie a Moldavské republiky, vystačíte si s OP, stejně tak vaše dítě. Cestujete-li do jakékoli jiné země, je cestovní pas pro dítě nutností. Aktuální seznam zemí, do kterých může jet dítě pouze s platným OP naleznete přímo na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Jak o pas zažádat?

O pas pro dítě můžete zažádat na kterémkoli obecním úřadě s rozšířenou působností. Ověření, zda obecní úřad, na který se chcete obrátit patří mezi ně, si můžete ověřit pomocí elektronického portálu územních správ ePUSA.
Cestovní pas

K žádosti o pas pro vašeho potomka nepotřebujete žádný formulář, dokonce ani fotografii. Ta mu bude zhotovena přímo na úřadě, proto je nutné, aby bylo dítě v okamžiku podání žádosti s vámi. Doklad, bez kterého se však neobejdete, je rodný list. Na základě předložení rodného listu dítěte a vašeho občanského průkazu (jako zákonného zástupce dítěte) bude vaše žádost přijata a zpracována.

Pokud potomkovi již bylo 15 let, bere si k žádosti svůj vlastní OP a vaši přítomnost u žádosti již nepotřebuje.

Ceny a lhůty

Poplatek za vydání tohoto dokladu je 100 Kč (pro dítě mladší 15 let). 600 Kč zaplatíte za dítě od 15 let. Tento poplatek se hradí v okamžiku podání žádosti. Standardní lhůta pro vydání cestovního pasu je 30 dní. Vyzvednout si jej můžete na stejném místě, kde jste podali žádost. Chcete-li si pas vyzvednout na jiném obecním úřadě s rozšířenou působností, musíte to nahlásit při podání žádosti. Tato změna vás přijde na dalších 100 Kč, které zaplatíte před převzetím cestovního pasu na konkrétním úřadě, kde jej vyzvedáváte.

Potřebujete-li cestovní pas získat v kratší lhůtě, než je 30 dní, není nic ztraceno. Zažádat můžete o zkrácenou dobu vydání, která je 6 dní. Není potřeba žádný speciální formulář, stačí tuto skutečnost nahlásit při podání žádosti. Toto expresní zpracování však zaplatíte. U dětí do 15 let částkou 2 000 Kč, u dětí starších si připravte 4 000 Kč. V tomto případě si nemůžete doklad vyzvednout u jiného obecního úřadu.

Jak dlouho platí?

U dětí starších 15 let se cestovní pas vydává na 10 let. U těch do 15 let je vydáván vždy na 5 let. Podmínkou však je, aby si dítě bylo podobné v reálu a na fotografii, což zejména u kojenců může být po roce problém. Před každou cestou proto doklad včas zkontrolujte. Nejde jen o aktuálnost fotografie, ale také o fakt, že některé země požadují, aby doklad platil ještě 6 měsíců po jejím opuštění. O specificích cestování do konkrétní země se můžete informovat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, kde v roletě vpravo stačí zadat zemi, kam cestujete a téma "cestování".

Více o dětském cestovním pasu na modrykonik.cz:

Použité zdroje

Hodnocení a zkušenosti dětským cestovním pasem

Máš zkušenost dětským cestovním pasem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost