Pišme kvalitnější články. Už od začátku.

Napsat dobrý článek trvá určitý čas. Především pokud nemáte žádné zkušenosti anebo s psaním právě začínáte. Na Modrém koníku vám, našim skvělým uživatelkám, poskytujeme dostatek prostoru na zkoušení značek na "vlastní kůži". Očekáváme od vás recenze, vyjádření a všechny dojmy sepsané do článkové podoby.

Jenže jak dosáhnout té článkové podoby?

Prohlédly jsme obrovské množství stránek a blogů, které radí s psaním a zpracovaly jsme pro vás ultimátní návod, jak na to. Odteď se budeme pravidelně věnovat tomu, jak napsat dobré a poutavé články.

Ještě předtím, než začneme naplno, přečtěte si pár "předbodů", které se budou týkat všech článků:

  • Nezapomeň na diakritiku. Ano, občas se nám podaří psát bez ní. Ale diakritika a všechno, co k ní patří, výrazně ulehčuje čtení textů. Háčky a čárky jsou na klávesnici pohodlně uspořádané a ovladatelné přes jednoduché zkratky.
  • Óda na odstavce. Co si budeme povídat, vidíme text, který je zalomený do dlouhého bloku a hned nás přejde chuť ho přelouskat. Protože článek, který není členěný, se špatně čte, dokáže nás naštvat a přispívá k nepozornosti. A proto je třeba ho členit.
  • Český jazyk a pozornost. To, že se každý pomýlí, není potřeba ani zmiňovat. Je to úplně normální a v pořádku. Ale předtím, než jdeme článek publikovat na svůj blog a do fóra, tak si ho zkontrolujeme a opravíme chybičky a překlepy. Mysleme na duševní zdraví všech Sherelocků psaných textů a nedovolme, aby nám vypátrali chybičky.

Dobře a teď se můžeme pustit do hlavního programu tohoto večera...článku.

  • Nezapomínáme na perex. Perex je základem dobrého článku. Co to je? Je to jen kraťoučký úvod, který vás naladí na potřebnou vlnu a vtáhne do problematiky. Neměl by být moc dlouhý a měl by obsahovat podstatné informace.
  • Titulek jako z bulváru? Ne, ne. Dobrý, čtený a poutavý článek se dá napsat i bez bulvárního titulku. Třeba ho správně okořenit, osekat od nepodstatných slov. Může být jasný a stručný, taktéž může vyzývat k akci a měl by odpovídat na otázku: Zaujme můj titulek? Bude už z titulku srozumitelné, co chci říct?
  • Vata, vata, vata. Nepodstatné odstavce a věty nekompromisně vymažte. Přece nechcete čtenáře unavit. Doporučujeme po přečtení právě dopsaného článku vymazat alespoň jeden (slabší) odstavec. Nikomu chybět nebude a tak zachováte to podstatné.
  • Jsme upřímní. Do článku se vkládáme pod svým jménem, se svými emocemi a názory. Protože to nás odlišuje od ostatních. Pokud píšeme například recenzi a něco se nám vysloveně nelíbí, tak to jednoduše vyjádříme.
  • A závěr? Na závěr nezapomínejte. Je fajn pěkně shrnout hlavní myšlenku článku a zeptat se i ostatních uživatelů na jejich názory. Závěry si oblíbili čtenáři - lenoši, kteří hned klikají na konec článku snaží se tak získat nějaké informace.

Věříme, že naše rady vám při psaní článků pomůžou. Učení z nebe nespadli a proto je občas dobré se něčemu novému přiučit a odnést si pro sebe to podstatné. Napište nám svůj názor do komentáře, případně svoje zkušenosti s psaním. My se těž rádi učíme 🙂

Vaše moderátorka nugat_cz

<< Zpět na Seznam článků o blogování

Hodnocení a zkušenosti MK Blog Academy

Máš zkušenost MK Blog Academy?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost