Cizí předmět v uchu

Cizí předmět v uchu je u dětí v nižším věku obyvklým jevem. Jsou známy časté případy, kdy si dítě něco vsune do ucha. Jde o různé drobné předměty, např. hračky16, kamínky, papírky, semínka, hmyz a jiné. Většina těchto věcí se dá vytáhnout bez toho, aby byl poškozen sluchový aparát. Mezi nejčastější pomůcky patří kleště, sací katetr, oleje a nebo výplach vodou.

S cizím předmětem v uchu se setkáváme už u dětí starých 9 měsíců, protože v tomto období se vyvíjí schopnost chytit do rukou drobné předměty, které si děti lehce vsunou do ucha.

U dospělých se v uchu nejčastěji nachází hmyz. A to např. švábi, moli, mouchy, mravenci. Mezi neobvyklé předměty v uchu patří nelegální drogy, ztvrdnutý beton, rostliny a jiné.

Anatomie ucha

Ucho se dělí na tři části: vnější, střední a vnitřní část.

Vnější ucho tvoří ušní boltec a vnější zvukovod. Vnější ucho slouží k zachytávání a posílení zvuku. Zachycený zvuk se dále přenáší přes bubínek do středního ucha. Střední ucho tvoří 3 kostičky, kladívka, kovadlinka a třmínek, které přenášejí zvuk na vnitřní ucho. Vnitřní ucho tvoří labyrint, zde se přenáší zvuk do centrálního nervového systému, pomocí kterého dokážeme vnímat a rozeznávat jednotlivé zvukové vjemy.

Vnější zvukovod má tvar písmene S. Domácí vybírání předmětů se nedoporučuje, neboť hrozí poškození zvukovodu.

Vyndání předmětu z ucha

Pokud předmět v uchu není zasunutý dovnitř, může se vybrat i doma pomocí pinzety. Pokud je ale uložen hlouběji, je nutné jít k lékaři. Při domácím vyjímání předmětu se může poškodit bubínek. Velmi důležité je ale to, o jaký druh tělesa jde a z jakého je materiálu. Cizí těleso se vybírá okamžitě vždy, když je cizí předmět dobře viditelný ve vnějším zvukovodu a předpokládá se, že vybírání nebude bolestivé.

Pokud je podezření, že je poškozen bubínek nebo se cizí předmět dotýká bubínku, je potřeba konzultovat otorinolyryngologa (krčního) lékaře, který vytáhne předmět pomocí zrcadla a operativního mikroskopu.

Lokální znecitlivění se používá pouze u komplikovanějších případů. Vybírání předmětu se často provede rychle bez nutnosti znecitlivění.

Nástroje

Lékař může při výběru použít celou škálu nástrojů, již z množství nástrojů jde vidět, že cizí předmět v uchu není vždy záležitost, která se dá vyřešit doma.

  • klasický otoskop, mikroskopický otoskop,
  • nosní zrcadlo
  • různé druhy kleští,
  • lampa (zdroj světla)
  • stříkačka
  • katetr
  • odsávací zařízení,
  • magnet na výběr kovových předmětů

Techniky výběru cizího předmětu

Mezi techniky používané při výběru předmětu z ucha patří mechanické vytažení, sání a výplach. Při pevných předmětech se provádí mechanické vytažení. Výplach se nemůže provádět u organických látek, které mohou uvolnit tekutinu, která by mohla projít přes bubínek nebo jej poškodit. Drobný hmyz se nejčastěji vybírá pomocí sání, protože při mechanickém výběru se může hmyz rozpadnout na menší části. Živý hmyz by se měl před výběrem znehybnit.

Při výplachu se používá teplá voda, protože tato je pro ucho méně dráždivá, než voda studená.

Zajímavosti

  • Při předmětu v uchu je potřeba zohlednit i celkový zdravotní stav pacienta, protože pacienti si do uší vkládají předměty i kvůli zmírnění bolesti, nepohodlí nebo svědění.
  • Je pořeba vyšetřit i nos, dutinu ústní, oči a hrdlo.
  • Po vyjmutí je potřeba zkontrolovat celistvost bubínku, zda není poškozen.

Komplikace

  • Krvácení ve zvukovodu, odřeniny
  • Infekce - pokud hrozí riziko vzniku infekce lékař předepíše antibiotika1
  • Poškození bubínku

Projevy

  • Starší děti a dospělí mají pocit, že něco mají v uchu, pociťují bolest, diskomfort, zhoršení sluchu až hluchotu. Živý hmyz může způsobit hučení v uchu.
  • Při ostřejších předmětech se při snaze o vyjmutí může poškodit stěna zvukovodu, a tak se zvýrazní bolest a poškozené místo může začít krvácet.
  • Malé děti neumí říct co je bolí, jsou neklidné, plačtivé, rodič si většinou všimne, že drobný předmět, které mělo dítě v ruce, zmizel (do rukou malých dětí však nepatří takové předměty).

Použité zdroje

  1. Ear Foreign Body Removal Procedures
  2. http://www.patient.co.uk/doctor/foreign-bodies-in-the-ear
  3. http://www.bcmj.org/article/removal-ear-canal-foreign-bodies-children-what-can-go-wrong-and-when-...

Hodnocení a zkušenosti s cizím předmětem v uchu

Máš zkušenost s cizím předmětem v uchu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce