Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

COVID-19 a deti

U většiny virových onemocnění, se kterými jsme se dosud setkali, patřily děti mezi nejrizikovější skupiny. Při COVID-19 to však neplatí. Ani odborníci netuší, proč je to tak. Přesto má však každý rodič přirozeně strach o své dítě a v hlavě mu víří řadu otázek.

Na ty nejčastější pro Modrý koník odpověděla pediatrička MUDr. Lenka Emmerová. Pokud chcete vědět jak vypadá průběh onemocnění u dětí, jak jim ulevit od dráždivého kašle, jak řešit střídavou péči, jak momentálně vypadají novorozenecké prohlídky, kdo má nárok na ošetřovné, zda můžete doprovázet dítě v případě hospitalizace v nemocnici a mnohem více, přečtěte si tento článek.

Video: "Mohou Covid-19 dostat i DĚTI?"

Rozhovor s praktickou dětskou lékařkou MUDr. Lenkou Emmerovou


📝Jsou děti vůči nákaze novým koronavirem odolnější? A pokud tomu tak je, proč tomu tak je?


Tato otázka zatím nemůže být ještě zcela dobře zodpovězená, protože nemoc je známá zatím jen 4 měsíce a nakažených dětí je jen velmi malé množství. Spíš spoléháme na to, že se nemoc dětí týká okrajově, méně, ale vysvětlení zatím nemáme. Zatím nejsou žádné rozsáhlé studie ani data, která by to vysvětlila. Spekuluje se o všem možném, o vlivu očkování proti tuberkulóze, o očkování jako takovém, věci, že děti nestůňou dalšími chorobami, takže případná nákaza u nich probíhá skrytě nebo jen lehce, jako běžný respirační infekt.


📝Jak vlastně onemocnění Covid 19 probíhá u dětí, je to jiné, než u dospělých?


Ve své praxi jsem měla zatím jen jedno dítě, které bylo infikováno koronavirem 19, mohu tedy mluvit konkrétně nebo obecně podle toho co vím od ostatních kolegů pediatrů.
V mém případě to bylo batole, které mělo dlouhodobě horečky, nízké zánětlivé parametry, nedařilo se teploty zvládnout. Podle laboratorního nálezu nebyly důkazy o tom, že by v těle probíhal zánět, z vyšetření moči nebyl prokázán ani žáný zánět močových cest, zkrátka z vyšetření vyšlo nula nula nic, ale dítě mělo osm dní horečky. Ty pak odezněly, aniž by se tento stav nějakým způsobem vysvětlil.

To bylo v lednu, dítě jsme tedy netestovali ani se o koronaviru neuvažovalo, když jsem se rozhodovala pro diagnózu. Zpětně si myslím, že se o tuto nákazu jednalo, rodiče hodně cestují, sportují, čili pravděpodobnost nákazy zde je.


📝 Je možné, že někteří, ať už děti či dospělí, tuto nemoc možná už překonali, ještě dříve, než se o ní vědělo na území česka, Slovenska nebo obecně Evropy, a pravděpodobně ji mohli mít, aniž by věděli, že diagnóza je koronavirus?


Těžko říct, teoreticky je to možné, že už běžely infekty, ale nebyly u toho případy úmrtí, těžkého respiračního selhání, další vážné komplikace… Je to tedy spekulace, ale vyloučeno to není. Mohli být nakažení mladí lidé, lidé, kteří neměli další nemoci, a zvládli tedy infekci dobře, aniž by se prokázalo, že se o koronavirus jedná.


📝 Jakých příznaků si tedy u malých dětí všímat? Jak zjistím, že se může jednat o nákazu koronavirem?


Infekty, které já jsem zažila a co si sdílíme za informace s ostatními kolegy pediatry, hlavním příznakem jsou dlouhotrvající horečky, někdy k tomu bývá respirační infekt, rýma, kašel, ale v případech, které jsem zaznamenala já, to nebyly hlavní příznaky.

U dospělých jsou ty hlavní příznaky asi více vyjádřené, závažnější. Musím ale říct, že takto probíhají i jiné nemoci u dětí. Děti nestůňou orgánově, nezačínají hned angínou nebo zánětem močových cest, ale často začínají těmito všeobecnými příznaky, tj. horečka, zvracení, bolesti břicha, řídká stolice atd. Až potom se rozvine postižení konrkétních orgánů a vyloupne se z toho diagnóza.


📝Jak rozeznat Covid 19 od běžného onemocnění jako je chřipka?


Průběh může být modifikovaný, například horečky, jejich odeznění a opětovný návrat, z toho můžeme usuzovat na koronavirovou infekci. Od jiných virových infekcí jako třeba chřipka typu A nebo B se nákaza rozeznává obtížně, jediné potvrzení je potom laboratorní - pomocí PCR (stanovení protilátek z odběru krve) nebo průkaz přítomnosti viru z nosohltanu.


📝Jaké doprovodné onemocnění u dětí mohou být nebezpečné a zkomplikovat případný průběh onemocnění?


Takové nemoci existují a děti, které zemřely v souvislosti s koronavirem podle mého názoru nějaké takové komplikace měly. Mezi ohrožené děti patří například pacienti s cystickou fibrózou, děti se závažnější srdeční vadou, oběhovou nebo ventilační poruchou, extrémně nedonošené děti... To vše je pro organismus zátěž a myslím si, že toto všechno může průběh nemoci komplikovat.


📝 Pokud mé dítě začne kašlat suchým neproduktivním kašlem, ze zkušeností s běžným kašlem u dětí začneme podávat běžné léky, které jsme zvyklí používat. Chceme, aby se suchý kašel změnil ve vlhký. Doporučujete i tento postup, pokud bychom si nebyli jisti, že jde o koronavirus?


Dráždivý kašel vedoucí až ke zvracení, záchvatovitý kašel, na ten je první pomoc v každém případě to, že ho musíme ztlumit. Aby dítě nezvracelo, nemělo záchvaty vedoucí až k dušnosti nebo poruchám spánku atd. Tlumit kašel nelze samozřejmě do nekonečna, je třeba ho začít i zvlhčovat. Během dne je tedy vhodné, aby dítě odkašlávalo, pokud se tvorba hlenu už nastartovala, inhalace, mukolytika, masáže hrudníku, zvýšit polohu, popíjet tekutiny, to všechno jsou vhodná opatření. Večer tyto aktiviity ultumit a ke spánku kašel utlumit, aby dítě nekašlalo. Je to ale vždy potřeba řešit individuálně.


📝V momentě, kdy už tedy víme, že dítě je infikováno koronavirem a právě ho prodělává, jak se postupuje dál? Léčí se děti doma nebo jsou hospitalizované? Je možný při hospitalizaci doprovod zákonného zástupce?


Pokud má dítě lehký nebo inaparentní průběh, je léčeno doma jako s běžnou infekcí. Dítě, které má větší příznaky, ale doma se to zvládá (teploty lze snížit, nemá záchvaty dušnosti , zvracení, dostatečně pije) - léčí se také doma, pokud to rodiče zvládají. Jsou třeba častější kontroly u lékaře, přísná izolace a karanténa rodiny. Pokud se nemoc zhoršuje (vyvíjí se ze dne na den) a pokud jsou příznaky pro rodiče již nezvladatelné, je nutné dítě hospitalizovat. Neodlišuje se to ale od jiných infekcí.

Co se týče rodičů, myslím, že za nouzového stavu platí pro rodiče jiná pravidla než běžně a vždy závisí na konkrétní nemocnici, ale bohužel s tímto ze své praxe zkušenosti nemám.


📝 Na sociálních sítích a diskuzních fórech na internetu se vedou debaty o tom, zda jsou na tom kojené děti lépe, zda mají lepší imunitu proti tomuto onemocnění. Myslíte, že rodiče nekojených dětí by se měli onemocnění více bát?


Myslím si, že se nemusí zvýšeně obávat. Kojení je samozřejmě prospěšné, imunologická podpora, předávání protilátek, ale protože to onemocnění zatím matky zřejmě neprodělaly a nemají konkrétní protilátky, je to podpora pouze nespecifická. Maminky nekojených dětí tedy nemusejí mít strach o jejich zdraví nějak zvýšený.


📝 Je v momentální situaci nutný odklad očkování (dle platného očkovacího kalendáře) a nebo to není nutné?


V současné době v české republice dle aktuálních doporučení od odborných společností, od České pediatrické společnosti a České vakcinologické společnosti, je doporučeno pokračovat v očkování, zejména u kojenců a batolat do dvou let. To také děláme, jak jsou děti oddělené od komunit, nechodí do školky, jeslí, jejich sourozenci jsou také doma, obrovsky poklesla nemocnost dětí. U mě v ordinaci tedy nyní navíc doočkováváme děti, které se kvůli nemocem zatím nedařilo naočkovat dotedˇ. Vše samozřejmě probíhá za přísných hygienických opatření, pacienti chodí do ordinace na konkrétní čas, používáme roušky, často vše dezinfikujeme…


📝 Jak je to u poraden pro malá miminka, je to zachováno nebo jsou nutné odklady?


Pravděpodobně dochází k odkladům, snažíme se minimalizovat návštěvy zdravotnických zařízení. Pokud nejde o novorozence nebo malé kojence, tak děti na preventivní prohlídky nezveme, odkládáme je.


📝Funguje v současné době systém návštěv pediatra přímo v domácnostech?


Již dříve jsem osobní návštěvy u novorozenců přestala realiovat, v dnešní době jsou sociální podmínky zjištěny již před propuštěním maminky s dítětem z porodnice, já tedy už dávno na novorozenecké návštěvy nechodím. Novorozence si zvu k sobě do ordinace, mohu je v těchto podmínkách lépe vyšetřit, zvážit, zkontrolovat pupík, pusinku, je to lepší pro novorozence i pro mě. U mě se tedy nic nemění a novorozence si zvu za přísných hygienckých opatření do ordinace. Pokud některé maminky nechtějí přijít, komunikujeme alespoň přes internet, fotografie, mailem, telefonujeme si


📝 Další otázka také směřuje na miminka, měly by takto malé děti mít roušku? Jak by měla vypadat procházka venku? Je třeba kočárek nějakým způsobem izolovat, zabalit, nebo to není třeba řešit?


Procházky by měly probíhat tam, kde není možnost setkání se s dalšími lidmi. Tam rouška ani zakrytí kočárku nejsou nutné, pokud nejdeme mezi lidi, do davu, do obchodu. Rouška u malých dětí je těžce individuální, zažila jsem malé děti, které nosí roušky bez problémů, líbí se jim, že ji má maminka a tatínek, a jsou větší děti, které to odmítají, bohužel některým to nelze dostatečně vysvětlit.


📝Má u úplně malých dětí smysl nasazovat roušku?


Doma rouška nemá smysl a pokud opouštíte byt a je to malé dítě v kočárku a víme, že půjdeme přes frektentované místo, doporučuji kočárek na tu chvíli zakrýt nebo zakrýt ústa šálkem, ne rouškou, která je za ouška. Tam, kde není pohyb dalších lidí, můžeme nechat kočárek odkrytý.


📝Další otázka také souvisí s pobytem na čerstvém vzduchu. Asi se shodneme na tom, že pohyb venku je nějakou formou nutný. V současné době ale není doporučen. Jak dětem vysvětlit, že nyní pohyb venku mají odepřen?


Myslím, že rodiče se procházek ani nyní nevzdali a myslím, že to je správně, že chodí s dětmi do parku a ven. Virus se má nejlépe v uzavřených místnostech a v kapénkách na površích, proto doporučuji větrat, uklízet namokro, chodit ven, měnit prostředí, je určitě prospěšné. Nechci doporučovat něco v rozporu s vládními nařízeními, ale dětem pohyb venku rozhodně neuškodí, pokud nebudou chodit do obchodních center a mezi lidi.


📝 Jsou mezi námi i maminky, které děti nosí v šátku nebo v nosítku. Je třeba v současné době nošení nějak přehodnotit nebo je vhodné nosit děti i nadále? Případně jak to upravit?


Pokud mluvíme konkrétně o současné době s koronavirem, pokud maminky nosí děti v šátku, dostávají ho do úrovně výšky dýchacích cest dospělých. Všechno kašlání a kýchání tedy dítě schytává spolu s dospělými. Děti jsou většinou zahalené a bez ochrany, ale toto je jediné vyšší riziko infekce, které u nošení dětí vidím, že jsou přímo blíže ostatním dospělým, přece jen v kočárku jsou dál.


📝Některé děti jsou nošeny do věku 4 - 5 let a pokud nosí roušku, objevily se spekulace, že malé děti mohou mít při pohybu s rouškou dechové obtíže, může to být pravda?


Toto by se teoreticky mohlo týkat novorozenců a kojenců, možná dětí do dvou let. Starší děti se i samy budí, pokud jim v noci něco zakrývá ústa, mají tedy zralé mechanismy k tomu, aby se dýchání udrželo a mozek se dostatečně okysličoval. Myslím tedy, že starších dětí se to netýká tak, že by byly ohroženy nedostatkem kyslíku, ale že jim to může být nepříjemné, to je další věc.


📝Jak je to se střídavou péčí v této době? Je vhodné, aby dítě pendlovalo mezi rodiči? Případně jak řešit, pokud máme obavy, že expartner se o dítě nestará z hlediska hygieny dostatečně. Jsou tyto obavy opodstatněné?


Mám pocit, že tyto spory jsou spíš cesty k dalším výtkám na stranu expartnerů a jak je popotahovat. Spíše si myslím, že toto by neměl být problém, střídat si děti, jak bylo nastavené. Výjimkou je, že je někdo přímo v karanténě kvůli koronaviru, v tuto dobu by tedy děti u sebe mít neměl. Jinak bych nepovažovala za nutné to nějak speciálně řešit.


📝Pokud sama pracuji a zůstala jsem s dítětem doma. Mohu na dítě čerpat ošetřovné?


Jestliže dítě chodí do školky nebo školy, která byla z nařízení vlády uzavřena, pak školka nebo škola s datem uzavření zařízení vystavuje ošetřovné a to poběží po celou dobu, kdy budou školy zavřené. To se týká samoživitelů i běžných rodin, zákonný zástupce dítěte, který zůstává doma, má nárok na ošetřovné.


📝Pokud jsem s mladším dítětem na RD a starší dítě chodící do školky je doma z důvodu zavření zařízení. Může manžel pobírat na toto dítě ošetřovné, i když já jsem doma na rodičovské dovolené?


To je spíše dotaz na přad práce nebo směrem k vedení podniků, účetním.

--
📝 Na závěr bychom chtěli být i posly dobrých zpráv a nějakého povzbuzení. Jaké doporučení a milá slova na závěr byste rodičům mohla předat?
--

Sama jsem zvyklá spíš uklidňovat, určitě jim chci vzkázat, ať se zbytečně moc neobávají, koronavirus se zde objevil a pravděpodobně nás bude teď doprovázet po celý život, protože vymícení není snadné. Snad bude brzy dostupné očkování a určitě máme šanco to zvládnout. Myslím si, že panika a úzkostné stav jsou mnohem nebezpečnější, což je mnohem větší roziko pro běžný život, úzkost přenášet na děti. Přeji rodičům, aby měli nadhled, aby měli své děti rádi a věřili v jejich šťastnou hvězdu.


Za rozhovor děkujeme MUDr. Lenke Emmerovej.


Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Zkušenosti COVID-19 a deti

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost COVID-19 a deti?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost