Alergie na včelí a vosí bodnutí. Je dědičná ob generaci? Co mít v lékarničce?

Zodpovězené
11. bře 2019

Dobrý den,

syn má necelé dva roky a s příchodem jara nás napadlo, že letos už nebude tak snadné ohlídat jej venku, tudíž je předpoklad, že jej může bodnout vosa či včela.

Chtěla jsem se zeptat, zda je alergie na včelí bodnutí dědičná. My s manželem alergici nejsme, ale můj otec byl na včely a vosy silně alergický. Je tedy riziko podědění alergie ob generaci?

Také bych ráda věděla, zda existují nějaké testy na tuto alergii, nebo budeme muset čekat na první žihadlo?

Chci poprosit i o radu, co bychom měli mít (konkrétní příklady prosím) v lékárničce pro případ nějaké alergické reakce, ať už na včely či cokoli jiného (i když se zatím naštěstí žádné alergie u něj neprojevily).

Děkuji.

Dobrý den,

obecná dispozice k alergiím je dědičná, ovšem pravděpodobnost, že po dědečkovi bude mít Váš syn tu jednu konkrétní alergii je nízká.

Testy na alergii existují, je to stanovení protilátek proti hmyzímu jedu. Tyto protilátky stoupají a jsou měřitelné až po kontaktu s alergenem, čili se mohou začít testovat až po expozici, tj. po bodnutí.

Na případný alergický projev je dobré se připravit - mít v lékárničce Dithiaden, Fenistil kapky a gel, event. ještě další antihistaminikum ( Zodac, Aerius ). K první pomoci patří účinné zchlazení místa bodnutí, v případě bolesti či horečky podání Nurofenu či Panadolu.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová