Hormony - chlapec 8 let. Co může znamenat nízká hladina hormonů u dítěte a na co se případně připravit?

Zodpovězené
22. pro 2022

Dobrý den,

syn má 8 let, začalo mu genitální ochlupení, jemné tmavší chloupky. Lékař odebral krev na podrobnou laborku. Zjistila se nižší hladina testosteronu 0,09 nmol/l a estradiolu 0,02 nmol/l a dal žádanku na endokrinologii.

Netuším ale, co to vůbec může znamenat ta nízká hladina hormonů u dítěte.

Na co se případně připravit?

Může to být předpuberta, i když hladina hormonů je nižší?

Doposud byl syn zdráv bez potíží apod.

Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokud se nezvětšuje penis a varlata, tak to vypadá na jiné zvýšené pohlavní mužské hormony než testosteron, které jsou produkované v nadledvinkách a mohou přispívat k pubickému ochlupení. Čili dle těchto výsledků a vyšetření velikosti varlat, se zhodnotí, zda se jedná o předčasnou pubertu či nikoli.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká