Hypertonické dítě. Proč se to stalo a co to pro nás znamená?

Zodpovězené
28. kvě 2020

Dobrý den,

dcera po první kontrole u pediatra dostala "nálepku" hypertonická. Vlastně k tomu ale nemám žádné další informace. Sama jsem se rozhodla a snažím se dělat s ní vše pomalu nebo pomaleji, abych ji ještě nezrychlovala. Už nyní mi přijde někdy jako fretka (ale je to mé první dítě, nemám zkušenost s tím, co je a není normální). Jsou jí v tuto chvíli 4 měsíce a dva týdny.

Chtěla bych se zeptat. Proč se to vlastně stalo, že je hypertonická (pokud to má nějaký důvod)?

Hlavně bych, ale chtěla vědět, co to pro nás nyní a do budoucna znamená.

Jsou to nějaké komplikace, nebo ne?

Dá se to vyléčit, nebo vlastně není co léčit?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

hypertonie je jen popsání svalového napětí, tj. zvýšení, nikoliv příčiny. Zvýšení může být mírné (víceméně častý nález v novorozeneckém a mladším kojeneckém věku), nebo vysoké, popř. až opistotonus, křeče.
Ad 1. nevím, důvod je možné hledat v anamnéze - předporodní, kolemporodní, rodinné, osobní - úrazy, onemocnění, gastroezofageální reflux, způsob péče o dítě, atd. Někdy se příčina tonusové poruchy nezjistí.
Ad 2., 3. budoucí vývoj dítěte a případné komplikace závisí na důvodu a tíži postižení.
Ad 4. zvýšené svalové napětí se uvolňuje cvičením, rehabilitací, konečný výsledek závisí na výše uvedených faktorech.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová