Klíště a obava z nákazy. Mám jít na odběry nebo musím čekat až na případné příznaky nemoci?

Zodpovězené
26. srp 2019

Dobrý den,

syn (3 roky) měl před několika dny přisáté klíště, které jsem mu co nejdříve odstranila.

Ačkoliv jsem ho pečlivě prohlédla a hledala další klíšťata, žádného dalšího jsem si nevšimla. Ale druhý den večer (tento den jsme nebyli na procházce v přírodě) jsem mu našla další ve vlasech. Předpokládám, že tam bylo z předchozího dne, takže jsem dost vystrašená z toho, že bylo přisáté víc než 24 hodin. Nastudovala jsem si příznaky boreliozy i encefalitidy (zatím nebyl očkován) a budu ho hlídat, ale dočetla jsem se, že nemoc nemusí v první fázi mít žádné příznaky. Měla bych pro jistotu vzít syna za pár týdnů na odběr krve, nebo se to řeší, až když se projeví příznaky?

Děkuji za odpověď!

Dobrý den,

preventivní náběry nejsou namístě.

Vhodná doba na laboratorní průkaz infekce šířené klíštětem je až při podezření na probíhající infekci ( encefalitis, lymská borelioza ).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová