Malý vzrůst ve 3 letech. Jak by se to řešilo? Odběr na růstový hormon, hormon štítné žlázy?

Zodpovězené
21. pro 2020

Dobrý večer,

syn ve 3 letech měří 88 cm a váží 11,9 kg. Paní doktorka nám řekla, že je pod hranicí v růstovém grafu. Další kontrolu naplánovala za půl roku, že ho přeměří. Jinak my s manželem nejsme moc vysocí, já 162 cm, on 172 cm a nikdo v rodině téže ne. Syn jí nádherně, vše v pořádku.

Položím otázku....Jak se toto řeší, zda je jeho vzrůst opravdu malý a co by pak následovalo? Odběr na růstový hormon či hormon štítné žlázy?

Děkuji Vám za odpověď 🙂.

Dobrý den,

v takto nízkém věku se sleduje dynamika růstu batolete (tj. průběh růstové křivky), při nízkých hodnotách či nepravidelné křivce se dítě odešle k endokrinologickému vyšetření a sledování. Pediatr musí ale nejdříve vyloučit běžnější poruchy - to udělá z rozboru krve, moči, výtěrů, popřípadě se doplní USG bříška a krku.
Dále se postupuje podle výsledků vyšetření, léčbu růstovým hormonem indikuje (tj. doporučí) a realizuje endokrinolog.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová