Sumetrolim sirup. Jak jej podat dcerce, která ho odmítá?

Zodpovězené
20. črc 2023

Dobrý den, paní doktorko,

prosím o radu. Dcera, 14 měsíců, má brát Sumetrolim sirup. Zatím jsem se jí ho pokoušela dát 2x. Přišlo mi, že vše jazykem vytlačila ven. Dávám jí to stříkačkou od Nurofenu, ona si zacpe jazykem krk a pak to nechá vytéct z pusinky. Když jí to stříknu - vpáčím stříkačku za jazyk, tak začne kašlat a mám strach, ať se jí to nedostane do hrtanu.

Další věc je, že u tohoto sirupu má být velký příjem tekutin - kojím - sama jsem ale nemocná a přijde mi, že mléka je málo, a vody nevypije ani teď v tom horku 200 ml za celý den. Nevím, co s tím - jednak do ní nedokážu dostat potřebné množství léku a pak také dostatek tekutin. K MUDr. jsme šly z důvodu horeček, které trvaly už 4 dny - stále dokola přes 38 a 39. V moči se při testu prokázala krev. Krk má údajně čistý (já mám angínu - myslela jsem, že bude mít také). Poslech čistý, jen ta horečka a krev v moči.

Není nějaké jiné antibiotikum na tyto příznaky, které bych do ní dostala lépe?

Nebo jiný způsob jak jí ty ATB podat?

Jsem zoufalá.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

další možností je, zkusit sirup přidat do jídla (kaše, pyré apod.).
Antibiotikum v případě odmítání vyměnit lze, ale neznám anamnézu Vašeho dítěte, zda nemá nějakou lékovou alergii apod. Dle toho a dle výsledku kultivace moči Vám Váš PLDD antibiotikum ev. vymění.

Pokud by dítě antibiotikum stále odmítalo, pak by ev. muselo dojít k hospitalizaci a infúznímu podání.

Dostatek tekutin lze upravit změnou formy podání (brčkem, savičkou, apod.), dle toho, co bude dítě nejlépe tolerovat. Změnou nápoje (ev. i sladkým, což dětem není doporučováno, ale nejde-li to jinak, pak se to musí zkusit). Obzvlášť na močovou infekci je dostatek tekutin velmi důležitý.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká