Endometrióza a tělísko. Může se mi po vysazení endometrióza vrátit?

Zodpovězené
3. lis 2019

Dobrý den,

já bych se ráda zeptala na možnosti, co dále. Před 8 lety mi byla odstraněna čokoládová cysta. Poté mi bylo řečeno, jako ostatním s touto diagnózou, že pokud chceme druhé dítě, nemáme to odkládat, že se tato nemoc vrací. Protože jsme se již před tímto výkonem skoro rok snažili o druhé dítě, podstoupili jsme umělé oplodnění. Od doby, co jsem nekojila jsem přistoupila na řešení nitroděložního hormonálního tělíska, které eliminuje výskyt endometriózy a již ho více jak 6 let používám. Mám již druhé.

Ale zajímá mě otázka, co kdybych už tělísko nechtěla používat? Je jiná možnost mimo nadále používat tělísko, aby se mi po vysazení nevrátila endometrióza? Tenkrát mi dokonce nabízeli navození umělého přechodu.

Děkuji.

Květa

Dobrý den,

nevím, kolik Vám je let a jestli plánujete další dítě nebo ne. Bez léčby ve fertilním věku se potíže vrací. V případě, že neplánujete dítě, já bych doporučila nechat nitroděložní tělísko. Po vyndání tělíska s léčbou můžete pokračovat hormonální antikoncepcí.

MUDr. Mastura Kadyrová
GENNET - Centrum lékařské genetiky a asistované reprodukce
www.gennet.cz
info@gennet.cz