Krvácení jako příznak endometriózy. Jak to mám řešit?

Zodpovězené
14. pro 2020

Dobrý den, paní doktorko,

při ivf mi řekli, že mám nejspíš endometriózu, protože jsem kolem vajíček měla nějaký hnědý sliz. Protože jsem chtěla otěhotnět, tak to nikdo nechtěl řešit. Jenže jsme neotěhotněla a už další pokusy nechci. Nevím, jestli to mám řešit, nebo kdy.
Vlastně mě nic nebolí, ms mám občas bolestivou, ale jsem na to už zvyklá a stačí Ibalgin. Čeho jsem si ale poslední dobou všimla je, že když jdu ráno na velkou a mám třeba trochu zácpu (musím víc tlačit), tak potom pořádně zašpiním. Vždycky jednorázově, ale ne úplně málo. Většinou, víceméně, uprostřed cyklu. Někdy se to i pár dní opakuje.
Na preventivní prohlídce jsem byla asi před měsícem a byla jsem úplně zdravá. Myslela jsem si, že je to hormonální nerovnováha po posledním KET, které proběhlo v březnu. Ale teď vidím jasnou spojitost s tou stolicí, tak tomu nerozumím.

Chci se zeptat, jestli to mám nějak řešit. Jestli hrozí, že by to mohla dělat endometrióza a třeba už nějak zasahovat do střev. A pokud to mám řešit, tak jak. Mám přijít třeba k Vám? Máte speciální ultrazvuk na kterém by to bylo vidět?

Na normálním, ani v Gennetu, to vidět totiž není. A nebo si musím nechat napsat žádanku někam na ten speciální ultrazvuk, kde mě vezmou za pár měsíců?

Děkuji za radu.

Dobrý den,

endometrióza může byt příčinou krvácení po stolici, ale málo pravděpodobně. Hormonální nerovnováha nemůže byt spojena s KET, kterou jste měla víc než před půl rokem. Krvácení uprostřed cyklu byste měla řešit cestou OG, ale příčinou krvácení ze stolice můžou být hemoroidy. Doporučuji chirurgické ošetření.

MUDr. Mastura Kadyrová
GENNET - Centrum lékařské genetiky a asistované reprodukce
www.gennet.cz
info@gennet.cz