Hypotéka na další být. Je to možné?

Zodpovězené
4. kvě 2020

Dobrý den,

slyšela jsem o možnosti více hypoték. Je to pravda?

Situace je taková, že žadatel již má 1 nemovitost, kterou splácí hypotékou. Má ji krátce, splaceno málo. Tuto nemovitost pronajímá, tím je hypotéka placena (10.000 Kč/měs.). K tomu koupí ale další nemovitost, do které se nastěhuje. Opět ale řeší hypotékou (15.000 Kč/měs.)

Jaké pak jsou zde podmínky - stačí mu opět jen 20 % ceny nemovitosti?

A nárok na novou hypotéku se bere tak, že musí doložit bonitu k celkovým splátkám 25.000 Kč/měs., nebo jen 15.000 Kč/měs. k nové?

Slyšela jsem, že lidé takto řetězí i několik bytů.

Je to možné? Nebo je vždy výhodnější nemovitost prodat a mít jen 1 hypotéku?

Dekuji

Dobrý den,
hypoték můžete mít více. Každá banka má své pravidla a není zde limit, ale vždy Vás bude limitovat výše příjmu z kterého budete hypotéky splácet. Pokud mám tedy dostatečný příjme, tak můžu mít například klidně 5 hypoték.

Tak jak popisujete stačí pouze 20 % hodnoty nemovitosti (někdy stačí i 10 %).

Vždy se zkoumá bonita komplexně, tzn. vždy se posuzují a zahrnují veškeré splátky/úvěrové závazky, které již klient má. Pokud chci tedy další hypotéku, tak se bude počítat do bonity stávající splátka a nová splátka.

V případě dotazů jsem k dispozici nebo zavolejte.

S pozdravem
Zdeněk Hromek