Hypotéka - výjimka. Můžete mi to prosím vysvětlit?

Zodpovězené
3. zář 2020

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na jednu věc. Měli jsme dle slov hypotéční poradkyně předschválenou hypotéku. Podepsali jsme rezervační smlouvu a složili hotovost.
Poté jsme jednali s projektantem a následně stavitelem. Když jsme měli smlouvu o pozemku a smlouvu o dílo domu a poslali to tedy odhadci z banky, ozvala se nám naše hypotéční poradkyně s tím, že se vše nestihlo do konce měsíce a teď se musí žádat o výjimku a chce po nás poslední výpis z účtu. Když jsem jí volala zpět s tím, že tomu nerozumím a nerada bych tedy přišla o rezervační zálohu, bylo mi řečeno, že to snad vyjde a kdyby ne, tak můžu žádat za dva měsíce znovu. Ale bohužel s pozemkem mi nikdo na platbu dva měsíce čekat nebude.Toto nám před podepsáním rezervační zálohy vůbec neřekla a jsem teď z toho dost překvapená, jelikož jsme skládali 250 tisíc.
Nedokázala mi to ani vysvětlit, proč je to teď na výjimku a jakou roli tedy hraje ten konec měsíce a jen mi řekla, že to snad vyjde a už nemá čas a má toho dnes moc.
Nechápu totiž vůbec, proč nám toto neřekla před složením zálohy a s ledovým klidem řekla, že můžeme složit a podepsat, že hypotéku dostaneme.
Budu vděčná za nějaké vysvětlení, teď totiž čekáme, zda to tedy klapne a nepřijdeme o dost peněz a jsme z toho s přítelem celkem oba zoufalí…

Děkuji

Dobrý den,

situaci, kterou popisujete řeším s klienty pomalu každý týden. Paní v bance, finanční poradce, realitní makléř, kdokoliv řekne klientům hypotéku máte předschválenou na základě pár propočtů v kalkulačkách. Realita je ale taková, že jestli Vám bude hypotéka schválena se nedozvíte na základě nějakého propočtu. Pokud chce mít klient jistotu, že bude hypotéka schválená, tak je potřeba sepsat žádost, udělat scoring registrů, doložit příjmy, udělat odhad a až následně se po doložení všech potřebných dokumentů zasílá na schválení, kde risk oddělení dané banky hypotéku schválí nebo nikoliv. Až v tento okamžik víte na 100 %, že máte hypotéku schválenou.

Několikrát jsem zažil situaci, kdy dle propočtů, scoringu, bylo vše v pořádku a mohlo by se říct, že je předschváleno a nakonec banka hypotéku neschválila.

Pokud byste chtěli ještě něco podrobněji, tak klidně zavolejte.

S pozdravem
Zdeněk Hromek
tel: 736 701 225