Jak výhodně investovat?

Zodpovězené
23. dub 2019

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, kam je v dnešní době nejlepší uložit peníze? Kde se nejlépe úročí? Investice jsou prodělečné, na účtě se mi to nechávat nechce. Moje představa by byla, je někam poslat a až nastane vhodná příležitost, tak je během pár týdnů využít jinam.

Děkuji za odpověď!

Dobrý den,

možností jak naložit s penězi a zúročit je spousty, ale nedá se napsat jednoduchá odpověď na Vámi položenou otázku. Nevím jaké máte zkušenosti, když píšete, že investice jsou prodělečné. Je důležité znát Váš investiční horizont, výši investované částky, averzi vůči riziku a další detaily, aby bylo možné navrhnout vhodné řešení.

Existují tisíce fondů, do kterých je možné investovat a některé za posledních 5 let mají výnos například kolem 7 - 10 % ročně a samozřejmě jsou fondy, které můžou být i v záporných číslech. Pro příklad zasílám ukázku fondu Franklin Technology. Pokud jsem například zainvestoval v říjnu 2018, tak jsem v následujících 2 měsících ve velké ztrátě, ale dnes jsem již v plusových hodnotách. Vše tedy záleží na faktorech, které jsem uváděl dříve a samozřejmě také na tom, zda prostředky investujete jednorázově nebo pravidelně. Pokud investujete pravidelně, tak je menší riziko, že zainvestujete zrovna ve fázi, kdy jsou trhy na vrcholu.

Většina konzervativních klientů využívá ke zhodnocení produkty jako je stavební spoření nebo doplňkové penzijní spoření, jelikož zde mohou využít podpory od státu. Na druhou stranu například výnos u stavebního spoření nepokryje ani inflaci, takže sice nemůžu jít do ,,mínusu", ale dlouhodobě, pokud v takovém produktu budu spořit například 20 let, tak mám jistotu, že zhodnocení nebude vlivem inflace žádné (neberu samozřejmě v potaz příspěvek státu).
Můžete samozřejmě také využít různé spořící účty nebo termínované vklady v bance. Opět ale záleží na výši vložených prostředků. Například při termínovaném vkladu 500.000 Kč je možné získat úrok 2% ročně.

Alternativou mohou také být investice do nemovitostí, komodit, umění. Vše ale opět záleží na výši investice a investičním horizontu.

Není tedy jednoduché Vám jednoznačně odpovědět s konkrétním řešením, protože je potřeba znát více informací. Pokud budete chtít, tak napište více do diskuze nebo mne můžete kontaktovat telefonem/mailem.

S pozdravem,
Ing. Zdeněk Hromek
tel: 736 701 225
mail: zdenek.hromek@partners.cz