Poradí mi někdo, jak a kde "spořit" s minimální částkou?

kahira
22. pro 2014

Prosím o radu, už několikrát jsem se spálila se spořícími pojištěními a podobně, chtěla bych něco, kam mohu měsíčně posílat penízky, dle toho jak vyjdeme, nejlépe abych to nemohla nějakou dobu vybrat :D . Čekáme miminko a nevím, jak budeme vycházet, tak si nechci zřizovat spoření kam musím měsíčně poslat 500kč, co kdyby se náhodou něco stalo a my potřebovali každou korunku... Nevím, zda něco takového je, nebo si mám prostě "jen" posílat penízky bokem na jiný účet na kterém neplatím za vedení účtu? (mám ale strach, že budu vědět, že to tam je a vyberu to, jsem hrozná :( ) Děkuji za rady 🙂

vorllinka
22. pro 2014

Mám dobré zkušenosti se spořícím účtem od ING. Když chcete peníze převést zpátky, tak to trvá cca 3 dny. Ale chce to tam ty peníze chvíli nechat ležet, něco málo tam i přiskočí 😉

kahira
autor
22. pro 2014

@vorllinka Já právě u ING posílala 500 měsíčne, bylo to investiční životní spoření. 200 pojištění a 300 spoření, po roce a půl když jsem tam volala a ptala se, kolik je naspořeno, paní mi nebyla schopna odpovědět a když jsem to pak zrušila poslali mi něco přes 800, ale ano, moje chyba, nevěděla jsem co to INVESTIČNÍ znamená :(
Ale je možné, že máte něco jiného 🙂

soleilll
22. pro 2014

@kahira Není nic jednoduššího než si o tom přečíst něco na netu. Ano, spořící účet je nejjednodušší variantou - peníze jsou v případě potřeby hned k dispozici, cenou za to je ne moc velký výnos, který je ale garantovaný a pořád daleko vyšší než na běžném účtu. Tady je např. jeden ze článků o spoř. účtech: http://finance.idnes.cz/sporici-ucty-v-bankach-... (Ty úroky se už změnily, je potřeba si ověřit aktuální sazby.)

kahira
autor
22. pro 2014

@soleilll Moc děkuji mrknu 🙂

evulina77
23. pro 2014

@kahira no za mě doporučuji spoření "pod polštář", tedy né někam posílat peníze, ale dávat nějakou částku do hrníčku, případně pokladničky bez klíčku, která se musí rozbít (pokud nevydržíš a peníze bys vzala). U nás funguje truhlička s padesátkama - všechny padesátky, které s manželem dostaneme, jdou do truhličky a čas od času spočítáme a vyměníme za papírové peníze. Taky se mi docela osvědčilo, při větším nákupu si dát stranou třeba 100,- Kč a doma pak z peněženky vytáhnout a dát na určené spořící místo. Důležitý je se nenaučit si jako půjčovat z uspořených peněz, prostě na ně zapomenout a prostě nejsou. Ale v případě "průseru" máš peníze hned po ruce a nemusíš nic převádět a vypovídat. A co se týče úroků, myslím, že ty halíře na úrocích oželíš...

vykladzkaret
23. pro 2014

souhlasím, úroky nejsou nic nikde... co třeba termínovaný vklad?

jija
23. pro 2014

@kahira ja mam ing konto, myslim ze to je to co myslela @vorllinka, kdyz staci vypis 1 rocne tak se nic neplati, jde posilat jakoukoliv castku, klidne i zadnou, jednu dobu jsem neposilala nic a prevod jde jenom na ucet co se tam nastavi, ale urok uz neni co byval, zalezi na tom jestli to chces zvyhodnit nebo jen ulozit🙂

lenka5731
23. pro 2014

@kahira spořící konto u Ing bank má úrok 0,8%. Podívej se na spořící účet u air bank, úrok 1,1. Poplatky žádné, posílat takovou částku jak často chceš. Velká výhoda air oproti Ing je, že nemáš určené žádné dispoziční účty a peníze můžeš poslat, na jaký účet chceš... Navíc u air si můžeš zakládat obálky, jakože šetřit na různé věci.. Zajímavé. Mam oba tyhle účty a doporučuju jednoznačně air.

monihart
23. pro 2014

Já jsem u Air bank a nemůžu si to vynachválit. Měla jsem přejít už dávno. Docela vysoký úrok, žádné poplatky, obálkový systém, vybíráš peníze, kdy chceš. Opravdu skvělá banka. Já si letos takhle našetřila na dálniční známku (jen z úroků) ;)

petula_88
23. pro 2014

Nejdriv jsem si zalozila ing konto, ale pozdeji presla k air bance. U air bank mam i bezny ucet, staci jedno kliknuti a penizky mas na beznem uctu. Pokud mas bezny i sporici ucet, zobrazi se ti to na jedne obrazovce, aa tak mas prehled o vsem financich. Ale ten bezny ucet od nich kktomu neni potreba.

ninive211
23. pro 2014

Taky mám Air Bank, přešla jsem k nim, když spořící účet rušila Axa, to měli tehdy ještě úrok 1,8%. Bohužel stejný krok udělala bývalých většina klientů Axy, a protože Air bank by se to asi nevyplatilo tolika klientům vyplácet vysoké úroky, tak dva měsíce na to snížili úrok na 1,6 a o další půlrok na 1,3. Teď jestli je 1,1%, tak je to opravdu velký skok dolů, za necelé dva roky... no, u ING jsem taky kdysi začínala na 3,5 procentech (!!!), teď je tam směšných 0,8% (a to ještě se nestydí mít reklamu v televizi, jaké že mají vysoké úročení), ještě nedávno jsem tam zbytečně držela cca 40 tisíc, tak ty už jsem si převedla právě k Air bank. Vyhovuje mi ten obálkový systém že vím, na co spořím a kolik ještě chybí.

78marcela
23. pro 2014

@kahira spořících účtů je docela hromada, ale i kdyby jich bylo milion, a s nejlepšíma podmínkama, pokud si nenastavíš v hlavě, že na to nesmíš sáhnout, tak na to prostě budeš sahat. já jsem v tomto stejná. Měla jsem taky spořící účet ve své bance, dají ho k normálnímu účtu, jenže jak jsem se přihlásila na internet banking, a viděla jsem tam ty peníze, tak jsem si je vesele přeposílala na běžný účet a k ničemu to nebylo.
Pomohlo mi až udělat si spořící účet v jiné bance, nenechala jsem si k němu dát ani kartu ani internet banking, nic (nevím teda jestli to běžně dávají, možná že ani ne, já prostě k němu nic nemám). no a z mého účtu si tam trvalákem, který mám nastavený hned po výplatě (dokud ještě mám peníze a nestihnu je hned roztočit) posílám každý měsíc 600. Takže mě to odejde z účtu, ani mě to nebolí (tahle částka není tak velká, aby to bylo cítit na rozpočtu) a tím, že ty peníze prostě nikde nevidím, a nemám k nim tak jednoduchý příštup, tak tam zatím ještě jsou.
Takže bych je mohla jenom vybrat pouze tehdy, kdybych šla na pobočku. a to mě se moc nechce.
V současné době má nejlepší úrok Sberbank na spořícím účtu (1,63%). Přemýšlela jsem, že bych si tehdy zvolila i Airbank, která tady u nás není, a tím pádem by dostupnost k těm penězům byla pro mě horší, jet třeba až do Brna to vybrat...

mysonek
23. pro 2014

@kahira pokud bys měla účet u poštovní spořitelny, tak mají červené konto. Musíš k tomu mít internetové bankovnictví a úrok tam nějaký je, vedení účtu zdarma. Bývalo to teda lepší, ale taky ten úrok už snížili. Ale peníze teda můžeš vybrat hned, takže pokud chceš něco na co se nedá nějakou dobu sáhnout tak neporadím.

78marcela
23. pro 2014

@petula_88 mám pocit že zakladatelka @kahira právě chce něco co by neviděla, k čemu by neměla jednoduchý přístup. Já to právě tak měla ve své bance taky, všechno na jednom internet bankingu. A to bylo právě špatně. Nemám pevnou vůli šetřit a co jsem si jeden měsíc poslala na spořící, to jsem si vesele druhý měsíc posílala zpátky.
Takže mě pomohlo mít to jinde a nevidět to. Znám se a musím holt volit takový opatření, co na mě zaberou🙂
A podle toho, co píše zakladatelka, tak je na tom podobně.

kahira
autor
23. pro 2014

@78marcela máte pravdu,znám se a neušetřím když budu mít vyloženě přístup k penězům. Mrknu na Air po Vánocích 🙂 Moc děkuji

78marcela
24. pro 2014

@kahira tady na fóru se týká😉 přeji ti ať ti to pomůže. U toho airbank účtu je to internetové bankovnictví. Ale přiznám se, že pod chválou holek tady jsem si ho včera taky založila. Kromě toho mého stávajícího co mám. Tak budu trénovat svoji pevnou vůli příští rok a snažit se na něj nekoukat přes net.
Jo a co mi taky jednou pomohlo, ještě než byl spoříci účet, tak jsem si dávala peníze do obálky ke své babičce. Ta ji schovala a vždycky jsem ji třeba dala stovku, dvě, skoro každý týden.. Plus když mi někdo dal na narozeniny peníze nebo tak něco, nebo když mi zbyly peníze a už mi došla další výplata. No a naskládala jsem si tam za něco přes rok asi dvacet tisíc. Což bylo moc fajn, protože kdybych si je nechala v peněžence, tak by prostě byly pryč.

sarkar
11. led 2015

@kahira zrovna jsem si založila další spořák (máme jeden propojený s běžným účtem a to je tedy tragédie, pořád z něj vybíráme) a nemám k němu přístupový kód (tedy on někde doma je, ale já ho schválně nehledám 😀). Je to u Equa bank a úrok je aktuálně myslím 1%. Manžel má ten druhý spořák u Airbank a ti taky drží jeden z nejvyšších úroků, i když stejně je to mizérie.
Dítěti ale investujeme do podílových fondů, máme ve smlouvě částku 500Kč/měsíčně, ale vím, že se nic nestane, když to tam nepošleš - my třeba už párkrát neposlali nic a nikdy se nic nestalo 😉 Ani s dopisem se neobtěžovali.

millyh
11. led 2015

@kahira ahoj já měla taky investiční ale před zrušením jsem vybrala maximum co šlo a pak jsem to zrušila. On mi to dokonce poradil jejich pojišťovák 😀 jinak máme stavebka a ing konto jako rezervu. Se stavebkama ale letos končíme. Oni si ti pos.anci vymysleli takovou chytrou věc že už se to nevyplatí zakládat další.

lyo
11. únor 2015

No pokud na to nechces sahat tak stavebko... Nastavis si trvaly prikaz a sporis. Vypis ti poslou jednou mesicne a hotovo...
Ale pokud chces mit pro vschny pripady k penezum rychly pristup, je asi nejlepsi - jak uz tu nekdo psal - zalozit si dalsi ucet se sporicim uctem v jine bance nez mas svuj bezny ucet, nemit k nemu internetove bankovnictvi ani kartu ...
Ja mam sporeni v Zuno - Sporeni Plus. Pokud z neho nevybiras, je tam urok 1,1%
A muzes si tam zakladat dalsi sporeni jakoze treba na ruzne veci...
Jinak je to tedy s uroky mizerie, ale aspon si sporim nekam bokem...

zmrz_lina
11. únor 2015

Holky, vsechno se vsim souvisi. Kdyz jsou nizke urokove sazby hypotek a pujcek, nemuzete chtit vysoke sazby na sporicich uctech. Kdyz byly sazby hypo okolo 5 %, mohly byt sporici ucty uroceny 3 %...

jeane23
11. únor 2015

já spořím u Equa a mají ten spořák fakt výhodnej 🙂

cervik1111
11. únor 2015

@jeane23 prosím,mám taky equabank....tak jde tak ten spoř.účedt udělat,Už dlouho po tom pátrám jestli to jde přes net a na nic jsem nepřišla

markym11
12. únor 2015

Taky sporim u Equa bank, je to nejjednodussi varianta a urok maji po splneni jednoduch podminky (ze zaplatis 3x mesicne kartou libovolnou castku) 1,5%, coz je fajn

jeane23
13. únor 2015

@cervik1111 - přes jejich web by to mělo jít bez problémů. Pokuď to tam nemůžeš najít tak zavolej na infolinku - 222 010 222 už jsem tam párkrát volal a vždycky můj problém vyřešili 🙂