Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Jsem na rodičovské dovolené a manžel je živnostník. Jakou dostaneme hypotéku?

Zodpovězené
3. pro 2018

Dobry den,

mam dotaz ohledně hypotéky.

V současné době jsem na rodičovské dovolené, teď jeden měsíc a partner pracuje jako živnostník. Jeho roční obrat je zhruba 1000000 Kč a teď jsme se dočetli, že se počítá pouze 20% obratu na hypotéku. Já se budu vracet do práce a budu mít plat cca 28 tisíc hrubého. V té době nebudeme mít asi nic moc našetřeno. Od ledna 2019 si budeme zakládat stavební spoření s částkou 1700kč měsíčně. Myslíte, že zhruba za ty tři čtyři roky budeme mít nárok na hypotéku se slušnými úroky nebo případně bude potřeba našetřit více?

Děkuji moc za radu.

Dobrý den,

je velmi těžké odhadnout co bude za 4 roky, ale budu brát situaci k tomu, co píšete dnes.

Ideálně je mít dnes naspořeno 20 % z kupní ceny a 80 % financovat hypotečním úvěrem. Záleží tedy, za jakou cenu plánujete pořídit nemovitost a podle toho ideálně vytvářet finanční rezervy.

Co se týče posuzování příjmu živnostníků, tak určitě to není tak jak píšete, že se bere pouze 20 % obratu, ale je to mnohem komplikovanější. Každá banka má svá specifika a záleží na oboru, ve kterém partner podniká, dále zda uplatňuje paušální nebo skutečné výdaje a můžou v tom hrát roli ještě další faktory.

Stavební spoření je určitě zajímavý produkt, kde lze získat příspěvek od státu až 2.000 Kč na smlouvu při vkladu 20.000 Kč za rok. Pokud byste ale chtěli využít úspory ze stavebního spoření již za 4 roky na hypotéku, tak veškeré příspěvky státu musíte vrátit, jelikož nedodržíte vázací dobu 6 let. Až po této době můžete získat veškeré své vklady, státní příspěvky a úroky. Můžete samozřejmě využít úvěr ze stavebního spoření, ale ve většině případů se vyplatí si vzít úvěr hypoteční a ne ze stavebního spoření. Hodně klientů si totiž plete hypotéku a úvěr ze stavebního spoření.

Zkuste případně napsat více podrobností, ale zásadní je dnes opravdu vytvářet finanční rezervu, kterou použijete jako vlastní zdroje při koupi a pokud je partner živnostník, tak o to více je důležitější se na hypotéku připravit a zajistit i její krytí v případě výpadku příjmů.

V těchto případech určitě doporučuji i osobní setkání s poradcem a probrání celé problematiky více podrobněji s reálnými čísly.

S pozdravem
Zdeněk Hromek
tel: 736 701 225
email: zdenek.hromek@partners.cz