Lze po mimořádné splátce vymazat zástavu na dům?

Zodpovězené
6. črc 2019

Dobrý den,

potřebovala bych poradit. Máme jednu hypotéku, bereme si druhou, ručíme barákem, který kupujeme plus ještě jedním, a to od manželových rodičů, ale to je jedno. Chtěla bych se zeptat, zda jde potom ten jejich barák smazat tím, že by se zaplatila například mimořádná splátka? Jestli to jde a po jak dlouhé době bychom ten dům mohli vymazat?

Předem mockrát děkuji!

Dobrý den,

vyvázat zástavu určitě možné je a není to dáno dobou.

V případě hypotéčního úvěru jde vždycky o poměr výše dluhu vůči hodnotě majetku (nemovitosti), kterou ručíte. Pokud tedy dáte mimořádnou splátku a Váš dluh klesne o tolik, že bude stačit jen Váš dům jako zástava, tak pak můžete se souhlasem banky jejich dům ze zástavy vyvázat.

Hezký zbytek dne.

S pozdravem
Ing. Martin Sládek
martin.sladek@partners.cz