Může disponent hospodařit s účtem po úmrtí majitele?

Zodpovězené
24. led 2019

Dobrý den,

prosím o odpověď. Máme s manželem vedený společný účet. Já jako majitel účtu, manžel disponent. Zajímá mě otázka: pokud bych zemřela, může manžel s účtem dale hospodařit? Bojím se toho, aby se účet nestopl a nečekalo se na dědické řízení.

Dekuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

Vaše obava je na místě. Disponent účtu totiž není jeho majitelem, má pouze právo nakládat s penězi na účtu. V případě úmrtí banka účet zmrazí, aby nedošlo k poškození nároku dědiců. U trvalých příkazů banka zkontroluje, zda je jejich trvání omezeno pouze na dobu života majitele účtu nebo i po úmrtí. Pokud jsou nastaveny jen na dobu života majitele účtu, tak je banka všechny zruší a peníze nebudou odcházet. TO může pochopitelně vést k zadlužení domácnosti. Až do vyřízení pozůstalosti, které může trvat i několik měsíců, nemůže s účtem nikdo disponovat a s penězi nakládat. Určitě je na místě zvážit, zda si nezaložit 2 samostatné účty.

Na závěr ještě doplním o navazující dotaz/tvrzení: "Disponent má přeci právo nakládat s finančními prostředky už jen z ohledu, že mu tam většinou taky chodí peníze. Pak při projednávání pozůstalosti se pracuje se zůstatkem účtu v den úmrtí."

Toto tvrzení je v něčem pravdivé, ale v něčem i mylné. Předně je potřeba rozlišovat mezi disponentem a majitelem účtu, to je zásadní věc. To, že disponent může nakládat s penězi „už jen z ohledu, že mu tam taky chodí peníze“ není pravda. Disponent je člověk, který má od majitele účtu právo nakládat s účtem dle jemu nastavených práv (jestli mu tam nějaké peníze také chodí nebo ne s tím nesouvisí – klidně mohu být disponentem Vašeho účtu, mít platební kartu k Vašemu učtu a přitom s Vámi nemusím mít vůbec nic společného). To, jestli tam disponentovi chodí nebo nechodí peníze je v této souvislosti irelevantní a ani se nedomnívám, že by bylo nějakým pravidlem, že disponentům chodí na tento účet peníze. Disponentské právo může mít různé důvody. Peníze na účtu náleží jeho majiteli. Technicky banka samozřejmě nezablokuje účet v den úmrtí, protože nemá informaci o tom, že taková skutečnost nastala. To, jestli disponent může dále nakládat s penězi na účtu po úmrtí majitele nebo ne, je dáno typem disponentského práva. Některé banky (zde nedovedu říci, jestli úplně všechny) umožňují majiteli účtu nastavit disponentovi právo nakládat s penězi „bez omezení“ a v takovém případě to lze i po úmrtí majitele.

V každém případě se v rámci dědictví pracuje se zůstatkem v den úmrtí, aby nedošlo k poškozování nároků dědiců, v tom je tvrzení pravdivé.

V případě dalších dotazů reagujte do Poradny, případně pište na mail nebo volejte.

Hezký zbytek dne

S pozdravem
Ing. Martin Sládek
martin.sladek@partners.cz