Spoření pro děti. Jakou formu spoření zvolit?

Zodpovězené
28. pro 2018

Dobrý den,

chtěla bych dětem začít pravidelně spořit, a to každému 1000 Kč měsíčně, plus odkládat peníze, které mají například z úrazovky, nebo které dostanou jako dárek. Poradíte prosím, jestli je na našem trhu něco, co se při této částce aspoň trochu vyplatí?

Děkuji.

Dobrý den,

obdobný dotaz zde již padl. Zrekapituluji tedy odpověď.

Pro nepravidelné úložky je vhodné založit si spořící účet (např. Equabank, možností je hodně, úročení kolem 1% ), kde je zhodnocení relativně malé, ale alespoň nějaké a s penězi následně pracovat dále. Některé společnosti, jako např. J&T Banka umožňují klientům zřídit si rámcovou smlouvu a v rámci této smlouvy dělat pravidelné či nepravidelné úložky peněz a investovat je do podílových fondů (o těch již v poradně informace padly). Tam je zhodnocení vyšší, dejme tomu kolem 3-4 %, ale s jistou mírou rizika.

Pro pravidelnou úložku peněz bych opět volil podílové fondy. Zde je možno pravidelně odkládat určitý obnos peněz, minimálně 500 korun měsíčně do širokého spektra fondů. Na začátku je nutné sestavit Váš investiční profil, od kterého se následně odvíjí Vaše investiční strategie. Od zvolené investiční strategie se samozřejmě odvíjí rizikovost investice i očekávaný výnos, který může být velmi zajímavý. Vybírat se dá z různých druhů podílových fondů, např. akciových, dluhopisových, smíšených, nemovitostních atd. Peníze nejsou vázané, máte k nim tedy v průběhu spoření přístup. Přestanete-li do fondu peníze posílat, nehrozí vám žádné penále a po třech letech je investice osvobozena od daně z výnosu, která je 15 %.

V případě dalších dotazů reagujte, prosím, dále do Poradny, případně pište na mail nebo volejte.

Hezký zbytek dne.

S pozdravem
Ing. Martin Sládek
martin.sladek@partners.cz