Stavební spoření stará/nová smlouva. Co byste poradili?

Zodpovězené
4. únor 2020

Dobrý den,

chtěla bych poradit a znát Váš pohled na věc. Dcerce spoříme na stavební spoření. Má smlouvu již 6 let a 2% úrokovou sazbou. Není zde podmínka minimálního vkladu, takže pokud každý rok něco dáme nebo ne, není podmínkou. Na konci roku většinou ale pošleme min. 12 000 Kč, takže max. státní podporu nemáme. A proč se tedy ptám?
Dostala jsem nabídku k založení nové smlouvy u stejné stavební spořitelny za těchto podmínek:
Založení zdarma a převedení prostředků ze staré smlouvy, která se zruší na novou, 1% úroková sazba, první rok jistá max.státní podpora 2 000 Kč, druhý rok taktéž, ale již vázáno na min. vklad každý rok 9 000 Kč.

Myslíte si, že by to bylo výhodné přijít o smlouvu s 2% úrokem i přesto, že za dva roky by mi spoření vyneslo 4 000 Kč na státní podpoře, když teď dáme v průměru těch 12 000 Kč ročně (což je za dva roky 2 400 Kč státní podpory)?

A další věc....nová smlouva již bude vázána minimálním vkladem a ta stará není, tak i tím, protože ne vždy se může podařit vložit minimální částku, a tak bychom nemuseli být svázáni podmínkou.

Co byste mi poradili?

Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

tím, že uzavřete novou smlouvu, tak Vám začíná znovu 6 leté spořící období, během kterého není možné prostředky vybrat bez ztráty státní podpory. Pokud tedy teď založíte nové a například za 5 let budete nutně peníze vybrat, tak přijdete o veškerou státní podporu.
Dalším důležitým bodem je poplatek za vedení účtu stavebního spoření. Kolik platíte dnes a kolik budete platit u nové smlouvy. I tyto parametry je potřeba znát, aby se dalo říct, co je výhodnější a co ne.
Osobně bych doporučil ponechat stávající smlouvu, pokud tedy chcete mít jistotu, že v případě nenadálé situace budete mít prostředky k dispozici bez rizika státní podpory. A zároveň poplatky za vedení jsou u staré smlouvy nižší, než u nové.

S pozdravem

Zdeněk Hromek
tel: 736 701 225