Jaký lehký terénní kočárek pro prvorodičku?

Zodpovězené
31. srp 2023

Ahoj,

mohla bych poprosit o pomoc s výběrem kočárku? Jsem prvorodička a přijde mi, že se v nich snad nedá vyznat.

Jsem z maloměsta - procházky budou především na okolní polní a lesní cesty, případně do parku. V centru máme kočičí hlavy a v mhd v podstatě nikdy nejezdím. Zároveň je do porodu možné, že se stihneme odstěhovat někam na vesnici. Předpokládám, že tedy pro mě bude správná volba vzít terénní kočárek. Autem naopak jezdím celkem často, tak aby bylo co nejjednodušší ho složit. Nejsem si jistá, jestli vyloženě potřebuji jednoruční složení, teď mi to přijde zbytečné, ale těžko říct co přijde po porodu. Co se velikosti týče, tak buď ať je skladnější a vejde se i do mého Peugeota 307, nebo si s přítelem vyměníme auta, a to se pak vejde asi každý kočárek. Dveře a výtah máme dost velký.

Mám výšku 160 cm a přítel 180 cm, takže určitě výškově nastavitelné madlo a zároveň si nejsem jistá, co znamená kategorie kočárků pro velké rodiče. Pokud předpoklad velkého dítěte, tak asi raději kočárek z této kategorie. Rodit budu na přelomu ledna a února. Někde jsem četla, že k tomu sedí korbička co největší, jinde zas, že to je ideál a postačí i malá, tak si ráda nechám poradit. Zároveň, aby zvládl kočárek i to zimní počasí. Nejsem si jistá, jaká váha už na mě bude moc, ale čím lehčí kočárek, tím lépe.

Slyšela jsem, že když mají sporťáky "korýtkový tvar", tak nejdou dat do úplného lehu a není to zdravé pro dětská záda. Tomu bych tedy se ráda vyhnula.

Předpokládám, že kočárek nebude mít v základu žádné věci typu držák na pití, rukávník, tašku atd, tak aby se takové věci daly dokupovat a byly kompatibilní.

U trojkombinace jsem zase slyšela, že se při výběru musí řídit vajíčkem, ale tím se kvůli tomu vyškrtnou dobré dvojkombinace. Takže trojkombinaci jenom pokud by byla dobrá jako celek (nemáme isofix v autech a máme špatně nakloněné zadní sedačky. Jinak raději dvojkombinaci, ke které se budou dat přidělat různé typy vajíček. Nebráním se ani hluboké korbě a sporťáku zvlášť, jen jsem jich moc neviděla, takže jestli máš tip i na nějakou takovou dvojici, tak budu ráda. Raději čtyřkolku, než trojkolku. Důvod je, že se mi trojkolky nelíbí a mám pocit, že nebudou tak stabilní, ale pokud by nějaká vyloženě vynikala, tak se na ní ráda podívám.

Obvykle nakupuji bazarové (nemám ráda jak se vše ani pořádně nevyužije a vyhazuje). Takže mi zní idealně bazarový kočárek za 10 000 - 15 000 Kč. Může byt i dražši pokud budou nějaké dobré důvody či v případě trojkombinace.

Na co při bazarovém kočárku dát pozor? Je moudré takový kočárek kupovat? Pokud ne, tak poprosím i tipy na nové modely v podobné cenové kategorii.

Byl mi doporučovaný Abc Design Salsa 4 Air, který se mi líbil, ale nejsem si jistá, jestli 14,5 kg není už moc. Dále pak Bugaboo, ale ten má korýtko.

Moc děkuji za jakékoli tipy a rady.

Ahoj,

tak se na to podívejme.

Na toto téma jsme zpracovali spoustu kvalitních videí a článků, tak Ti sem pár připínám pro inspiraci:

Můj názor na koupi trojkombinace: Pokud kupuji kočárek s kvalitnější značkou autosedačky – tzv. vajíčka, například Cybex nebo Maxi-Cosi, tak je koupě trojkombinace v pořádku. Pokud kupuji trojkombinaci (např. polskou značku), která má méně kvalitnější autosedačku, tak je lepší koupit dvojkombinaci a vajíčko dokoupit zvlášť. Před koupí takové dvojkombinace je velmi důležité si ověřit, zda existují potřebné navzájem kompatibilní adaptéry pro spojení kočárku a autosedačky.

Výběr kvalitní a bezpečné autosedačky je neméně důležitý, protože Tvůj malý poklad je v autě vystaven největšímu možnému riziku úrazu.
Zdůrazňuji však, že životnost autosedačky je maximálně 5 - 6 let, proto dobře zvaž její případnou koupi z bazaru!

První vybíráš hlubokou korbu. Zde je důležité zvolit správný rozměr hluboké korbu. Tvé dítě se narodí na přelomu ledna – února, tak Ti bude stačit standardní rozměr hluboké korby - 77 x 34 cm.

Dítě potřebuje fusak pouze v prvních měsících života, kdy je ještě maličké. Pokud Ti na ultrazvuku neřekli, že bude děťátko z těch větších, tak nadstandardně velká korba není nutná. Další podzim a zimu už se bude vozit ve sportovní části.

A teď se dostáváme k výběru správného typu sedadla.
Známe dva základní typy sportovního sedadla:

  • korýtkové sedátko,
  • sedátko s „rovným lehem“.

Korýtkové sedátko: Nožky dítěte jsou „trošku vypodloženy”. Korýtko se jinak nazývá také ergonomickým sezením. Pro děti s vrozeným refluxem vám jej dokonce může doporučit pediatr. Korýtko připomíná leh v autosedačce (vajíčku). Problémem je spánek dítěte na bříšku. Ten v případě korýtka není možný.

Rovný leh: Zádová opěrka spolu s opěrkou nohou dokáží vytvořit vodorovnou (nebo skoro vodorovnou) plochu, která připomíná leh podobný tomu v hluboké korbě. Většina výrobců označuje tento parametr kočárku jako úplný leh. Sklon opěrky vytvoří prostor pro ležení s úhlem minimálně 150 stupňů a více.

Nejlepší příklad takových kočárků najdeš zde:

Na co si dát pozor před koupí kočárku z bazaru?" - i na toto téma jsme natočili video, které Ti sem připínám.

No, a teď už pojďme na ty kočárky.

ABC Design Salsa 4 Air je výborný kočárek pro vyšší rodiče (od 170 cm výše), ale zároveň patří i k těm těžším. Hodně maminek ho po přibližně po 1 roce mění z důvodu vyšší váhy. Denně zvedat 14,5 kg kočárek + váha dítěte, tak to věru není radost. Jinak je to opravdu propracovaný kočárek, který je vhodný pro aktivní rodiče.

Značka Bugaboo má pestrý výběr korýtkových kočárků. Některé z nich porovnávám s kočárky značky Joolz, která má zastoupení obou typů sedadel. Najdeš je zde:

Za mě by byl pro Tebe skvělou aternativou kočárek Gesslein FX4 Life, který je vhodný pro různé terény. Tento model ráda a často v poradně doporučuji, protože má za mě jen samé plusy. Má kvalitní a odolnou konstrukci a také vkusné a zajímavé designové barvy potahů, které Tě zajisté zaujmou. Připínám Ti je sem v mé nedávno zodpovězené odpovědi:

A ještě jedna rada na závěr: Korýtkové sedátko se dá vyrovnat použitím tzv. vyrovnávací podložky!

Držím Ti palce. Kdybys měla jakoukoliv další otázku, tak mi neváhej znovu napsat (s připomenutím se) do poradny. A nezapomeň odebírat Kočárkovou poradnu, Kočárkopedii nebo lulu_originally. Nepřijdeš tak o žádné novinky a inspirace ze světa kočárků.

Přeji Ti krásný den a příjemné kočárkování!
Vaše Ľudka
Kočárková poradkyně Modrého koníka