Bilingvní dítě a vymyšlená řeč. Máte s něčím takovým zkušenost?

Zodpovězené
2. kvě 2020

Dobrý den,

syn má 3 roky a kousek, vychováváme ho bilingvně - manžel mluví jen rusky, já česky. Problém je, že si vymyslel vlastní řeč, svoje slova (většinou dvojslabičně), kterýma s námi komunikuje. Minimum říká česky. Rozumí ale perfektně v obou jazycích. Po slabikách zopakuje např. po-li-ci-e, ale když to řekneme vcelku, řekne zase to své slovo.

Máte s něčím takovým zkušenost?

Děkuji

Dobrý den,

u bilingvních dětí je často problém s řečí, s komolením jazyka i s vymýšlením si vlastní řeči.
Na specifičtější diagnostiku a posouzení problému bych ale musela syna vidět.

Pro lepší vývoj řeči syna je důležité, abyste opravdu s manželem dodržovali jeden jazyk, kterým na dítě mluvíte. Vy tedy se synem komunikujte pouze česky a manžel ať na syna mluví jen rusky. Pokud Vy budete jazyky kombinovat, uděláte synovi v jazycích ještě větší guláš.

Zkoušejte slovní zásobu syna v jednotlivém jazyku aktivně rozvíjet. Vy tedy se synem rozvíjejte český jazyk. Ptejte se, co je na obrázcích, co tam pán dělá, co má na sobě, jak vypadá, atd. Vždy odpověď po synovi zopakujte (pouze upravenou do správného tvaru. „Ano, na obrázku je pán. Ano, pán jede na kole.“ Atd.)

Opakování celých slov po slabikách po synovi nemusíte vyžadovat. Spíše po něm chtějte zvuky jednotlivých zvířátek a skládání vět. „Kočka sedí. Kočka pije mlíčko.“ Atd. Obrázky k jednotlivým popisům děje si můžete sami nakreslit, popisovat je z jednotlivých dětských knížek a nebo si vzít plyšáky či autíčka a imaginárně s nimi danou činnost provádět. U toho se můžete se synem střídat. Nejprve Vy řeknete, co má daná hračka dělat a syn to provede a pak naopak on bude říkat Vám, co má hračka dělat a Vy budete činnosti provádět.

Pro více typů na rozvíjení řeči mě můžete kontaktovat. Můžeme se také dohodnout na konzultaci i s přítomností syna pro lepší diagnostiku.

S pozdravem
Dana Svozilová

Mgr. Dana Svozilová, DiS.
Web: www.logopedie-svozilova.cz
E-mail: dana@logopedie-svozilova.cz
Tel.: +420 728 433 982