Cizojazyčná školka. Neudělá mu to v hlavě zmatek?

Zodpovězené
7. kvě 2020

Dobrý den,

nevím, zda se na Vás obracím jako na správnou osobu, ale zkusím. Zvažuji, že bych syna dala od 3 let do cizojazyčné školky (učitelé rodilí mluvčí, veškerá komunikace v daném jazyce). Syn je ze zcela českého prostředí.

Máte s něčím podobným zkušenosti?

Neudělá mu to v hlavě zmatek?

Děkuji

Dobrý den,

vícejazyčné prostředí často vývoj řeči zpomaluje. U dítěte s běžným intelektem se ale toto zpomalení rychle dorovná a syn bude v obou jazycích komunikovat identicky. Je třeba u syna dodržovat v domácím prostředí český jazyk a ve školce cizí jazyk, aby se to navzájem moc nemíchalo.

U syna se také mohou objevit nějaké logopedické vady, které jsou pro jiný cizí jazyk typické (například německé R či anglické sykavky), pokud se ale na nich bude pracovat, opět vymizí a žádný trvalejší problém by syn neměl mít.

S pozdravem
Dana Svozilová

Mgr. Dana Svozilová, DiS.
Web: www.logopedie-svozilova.cz
E-mail: dana@logopedie-svozilova.cz
Tel.: +420 728 433 982