Klasické R, Ř. Jak začít učit nenásilnou formou?

Zodpovězené
27. dub 2020

Dobrý den,

dceři bylo teď 3,5 roku. Když ve 3 letech nastoupila do školky, všichni ji chválili, jak krásně mluví (i jejich logopedka). Od té doby ale vlastně žádný pokrok, protože jí chybí už jen R, Ř.

Chtěla jsem Vás poprosit o radu, jak ji nenásilně začít učit říkat R, Ř. Klasickou "tdnku" občas zkoušíme..

Děkuji

Dobrý den,

je skvělé, že dcera ve 3,5 letech mluví hezky a že ji všichni včetně učitelek ve školce i logopedky chválí. Na R a Ř je skutečně ještě brzy. U dětí se tvoří až v 5,5 letech. Pro jejich zvládnutí je důležité, aby byl jazyk dostatečně silný a zároveň, aby byla ústa dostatečně uvolněná.
Doporučuji proto opravdu ještě počkat a nechat těmto hláskám přirozený vývoj.

Pokud budete chtít něco trénovat, rozcvičujte špičku jazyka. Zkuste jazyk s otevřenými ústy přidržet za horními zuby po dobu 5 sekund. Stejně tak s otevřenými ústy zkuste olizovat horní zuby z vnitřní strany úst. A nakonec zkoušejte „ťukat“ jazykem za horní zuby. Opět s otevřenými ústy, aby se nehýbala brada. Jazyk můžete rozcvičovat také rychlým vyslovováním LLLL stále při otevřených ústech. Popřípadě takto rychle s otevřenými ústy vyslovovat DaDa, Tata, TaDa a jiné slabiky s T a D. Pokud se to ještě dařit nebude, nechte to s klidem do pozdějšího věku.

S pozdravem a přáním hezkého dne
Dana Svozilová

Mgr. Dana Svozilová, DiS.
Web: www.logopedie-svozilova.cz
E-mail: dana@logopedie-svozilova.cz
Tel.: +420 728 433 982