"Šlapání na jazyk" u 4letého. Máme aktivně řešit, nebo se to upraví samo?

Zodpovězené
3. kvě 2020

Dobrý den,

synovi byly v únoru 4 roky. Kolem 2 let ho všichni chválili, jak parádně mluví, nyní je to ale horší. Neustále si šlape na jazyk. Snad u třetiny hlásek, takže v každém slově. Možná souvisí i s tím, že když se na něco soustředí, také si trochu vyplázne jazyk, při čemž ho napomínáme. Když chceme, aby ve slovech nevypláznul, tak se mu povede to říct bez toho, ale písmena cedí přes zuby a je nešťastný, že mu není rozumět (není to pravda, ale přirozeně to moc nezní).
Několik písmen ještě neumí, ale to bych až tolik neřešila, tohle mi přijde horší.

Myslíte, že se snad upraví samo nebo máme aktivně řešit? Bohužel, teď není příznivá doba na lékaře...

Děkuji, Braunová.

Dobrý den,

dle fyziologického vývoje se ostré sykavky (C, S, Z) tvoří až po 5 letech. Mezi nejčastější chyby tvorby sykavek patří právě Vámi zmiňované interdentální sykavky (šlapání na jazyk). Aktivně tedy řešit netřeba, případně můžete cvičit střídavé vysunování jazyka s umístěním zpět za dolní zuby.

S pozdravem, Dana Svozilová

Mgr. Dana Svozilová, DiS.
Web: www.logopedie-svozilova.cz
E-mail: dana@logopedie-svozilova.cz
Tel.: +420 728 433 982