Sykavky. Jak vést 4letého syna ke správné výslovnosti?

Zodpovězené
3. kvě 2020

Dobrý den,

jak mohu prosím doma vést syna, 4roky, ke správné výslovnosti sykavek?

Jde o s, š, c, č..Syn dává jazyk mezi zuby a nespravně vyslovuje, někdy sykavku vysloví správně, ale stavá se, že mu některá slova prostě nerozumíme. Zkouším mu vysvětlovat, aby jazýček nechával schovaný za zuby, když se na dané slovo soustředí a opakujeme si ho, řekne to správně.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

sykavky se dělí na ostré a tupé a každé se přirozeně tvoří v jiném vývojovém období dítěte. Tupé sykavky (Č, Š, Ž) kolem 4,5 roku, ostré sykavky (C, S, Z) kolem 5 roku, avšak diferenciace a kumulace těchto sykavek (slova obsahující současně ostré a tupé sykavky, jako např. sušenky) se tvoří až před nástupem do 1. třídy, tj. kolem 6 roku.

Diferenciace se cvičí na základě fonematického sluchu – dítě určí o jakou hlásku ve slově se jedná. V případě zájmu mohu poskytnout cvičební materiály.

S pozdravem, Dana Svozilová

Mgr. Dana Svozilová, DiS.
Web: www.logopedie-svozilova.cz
E-mail: dana@logopedie-svozilova.cz
Tel.: +420 728 433 982