Vyslovuje CH místo K. Co s tím?

Zodpovězené
14. kvě 2020

Dobrý den,

prosím o radu. Moje čtyřletá dcera vyslovuje CH místo K, přitom K bylo jedno z prvních písmen, které uměla.

Co s tím?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud dcera ve 4 letech ještě nevyslovuje hlásku K, doporučuji vyhledat pomoc logopeda.

Pro hlásku K je důležité mít dostatečně silnou kořenovou část jazyka a umět ji ovládat. K tomu Vám pomůže mimo jiné i kloktání. Zkoušejte s dcerou kloktat, či pít dlouhým zakrouceným brčkem, popřípadě obyčejným brčkem tužší tekutinu, jako je například jogurt.
Zkoušejte také vyvození přírodních zvuků, jako je kvak kvak, koko, atd.

V případě zájmu mohu poskytnout online konzultace i cvičební materiály.

S pozdravem,
Dana Svozilová

Mgr. Dana Svozilová, DiS.
Web: www.logopedie-svozilova.cz
E-mail: dana@logopedie-svozilova.cz
Tel.: +420 728 433 982