Kojím i 4 hodiny, jsem unavená, ale chci se věnovat i starší dcerce. Jak to vyřešit?

Zodpovězené
11. lis 2019

Dobrý večer,

plně kojím 3měsíčního synka. Večer kojím i 4 hodiny a už to trvá několik týdnů. Kojím a po 4 hodinách stejně nespí, jen cumlá. Připadám si jak dudlík...jsem k.o., nic neudělám a také se potřebuji věnovat starší dcerce.
Přes den nosítkuji, protože jsou i dny, kdy nechce být v kočárku. Někdy spí v kočárku, někdy v nosítku a jinak u prsa.

Ale co druhá dcerka?

Děkuji L. S.

Dobrý den,

děkuji za tento dotaz, myslím, že vystihuje pocity mnoha maminek. Nevím, zda Váš syn váhově i psychomotoricky prospívá, tedy zda má dostatek mléka. Pokud ano, odhaduji, že Vaše miminko, stejně jako mnohá jiná nepotřebuje 4 hodiny kojit, ale potřebuje být v kantaktu s Vámi, se svou maminkou, s jejím světem. Dítě a matka tvoří zcela nerozpojitelnou diádu, která nezaniká přestřižením pupeční šňůry. Jsou děti, které se separací dokáží vyrovnat, jsou však děti - a je jich většina - které potřebují být v kontaktu s maminkou téměř neustále.
Praktikujete společné spaní? Pokud ne, zkuste to, miminko získá pocit jistoty a blízkosti maminky a nebude tak úzkostné. Velmi doporučuji soustředit se především na nosítko či šátek. Zvláště u maminek druhorodiček je to velmi vděčný pomocník. Zavedení umělého mléka či omezování kojení bych v tomto věku určitě nedoporučila, pokud miminko prospívá.
Pokud miminko váhově neprospívá, bude třeba zhodotit kojení jako takové, rozhodně doporučuji tzv savčí polohu (viz. www.prirozenekojeni.cz) a případně i návštěvu LP.
Moc držím palce, aby se Vám podařilo najít řešení přijatelné pro obě strany.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová