Může se novorozenec přepít mateřským mlékem a pak ho bolet břicho?

Zodpovězené
10. srp 2022

Dobrý den.

Dcera má 11 dní a je plně kojená na požádání. Někdy vyžaduje i 2x za hodinu... Pije určitě do plna, slyším jak polyká. Mléka mám dost někdy mi přijde, že teče až moc rychle. Jenže problém je v tom, že po kojení většinou hystericky pláče. Dávám ji do zvýšené polohy aby si odbrkla. Málokdy si ale uleví. Brečí až hystericky, propíná nožky a nenechá se uklidnit až jen prsem. Bříško má pak nafouklé a tvrdé. Manžel mi tvrdí, že jí musí bolet břicho tím, že ji pořád kojím a ať jí nedávám pít během hodiny 3x.

Na poradně v 6 dnech přibrala za dva dny 100g od propuštění z porodnice. Nosím na tygra, v šátku, ale po kojení i když se pustí je málokdy spokojená.

Může jí opravdu z častého kojení bolet bříško?

Děkuji

Dobrý den,

trávicí trakt je zpočátku velmi citlivý, terpve si zvyká a zabydluje mikrobiomem. Děti mohou být citlivé na některé složky MM (např bílkovinu kravského mléka). Zpravidla se doporučuje opravdu kojti na požádání, tedy tak často a tak dlouho, jak chce mimi. Přírůstek 100g za dva dny je však opravdu velmi nadprůměrný až nezvyklý. Je však možné, že jde jen o výkyv a množství vypitého mléka se postupně upraví.

Doporučila bych především kojit v savčí poloze, která trávení, vyměšování i krkání velmi pomáhá. viz www.prirozenekojeni.cz. Můžete dávat i během kojení odkrknout, jen chvilku, nebojte, postupně se to mimi naučí. Zkuste nošení v šátku, poloha vertikální také velmi pomáhá při bolestech bříška a hlavně mimi zklidní i bez kojení.

Moc držím palce, aby se vše rychle srovnalo.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová