CMV v těhotenství, odběr plodové vody. Kdyby byly výsledky negativní, může se i přesto narodit miminko nemocné?

Zodpovězené
13. dub 2024

Dobrý den,

jsem v 19. tt a zjistili mi, že jsem se poprvé CMV virusem nakazila v tomhle těhotenství. Paní genetička mi řekla, že se musí udělat odběr plodové vody, jinak mi těhotenství neukončí. Mám ale strach, že když výsledky plodové vody vyjdou negativně, tak i přesto se může narodit miminko nemocné.

Jaký na to máte názor?

Dá se odběru věřit?

Mám hrozný strach.

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Při primoinfekci CMV v těhotenství je odběr plodové vody důležitý, protože je velmi přesným prediktorem vrození CMV infekce.

V současnosti máme data, která ukazují, že negativní výsledek z odběru plodové vody u těhotných žen s infekcí CMV ukazuje, že nedošlo k poškození plodu a u těchto dětí nejsou dlouhodobé následky, a to i v případě, když k přenosu infekce došlo.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz