Hodnota volného ChG. Jaká je příčina zvýšení hCG?

Zodpovězené
13. pro 2019

Dobrý den,

zdravím Vás a ráda bych se zeptala na následující.
Ve 13+2 jsem byla na NT screeningu, kdy mi vyšlo riziko 1:202 a dle věku 1:160. Šíjové projasnění 1,9 nosní kůstka přítomna, PaPP 1,43 MoM a hCG 4,77 MoM.

Zajímalo by mě, zda z Vaší praxe neznáte nějakou příčinu, co by mohlo hodnotu hCG takto zvýšit?

Je pravda, že ho mohou ovlivnit léky jako Utrogestan nebo špatná funkce placenty?

Moc děkuji.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Síla prvotrimestrálního kombinovaného testu spočívá právě v kombinaci více informací dohromady. Izolované zvýšení hladiny fbhCG má samo o sobě jen omezený význam. Vždy je potřeba hodnotit dohromady všechny dostupné informace.

Celkové riziko pro Downův syndrom Vám vyšlo 1:202. Samozřejmě míra rizika je vnímána individuálně, ale u tohoto rizika bývá na místě nabídnout možnost konzultace s genetikem a zvážení dalších možností. Obvykle u tohoto rizika genetik již nabízí možnost podstoupit odběr plodové vody, popřípadě můžete diskutovat tzv. neinvazivní testy (založené na volné fetální DNA), které riziko dokáží razantně snížit.

Příčiny pro zvýšení se obvykle jednoduše zjistit nedají, vídáváme ho např. u krvácení v I. trimetru nebo u hematomu, u mizejícího dvojčete, u některých chromozomálních vad, u vícečetných těhotenství nebo se příčina jednoduše nezjistí žádná a vše je v pořádku. Utrogestan na hladinu vliv nemá. Konečně zvýšená hladina může být "předzvěstí" pozdější zhoršené funkce placenty, ale i zde platí, že pouze z této jedné informace to rozhodně vyvozovat nelze.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz