Malý plod, velký gestační váček. Může tento nesoulad rozměrů značit nějaký problém?

Zodpovězené
26. říj 2023

Dobrý den, pane doktore,

mám za sebou první kontrolu na gynekologii. Dle poslední menstruace 7+3, dle ovulace, která byla později 6+6. Plod měl srdeční akci, ale měřil pouze 4,35 mm (odpovídalo 6+1tt), gestační váček byl naopak velký, naměřeno 38,91 mm (odpovídalo 9+1tt).

Vím, že první trimestr je buď a nebo, ale může tento nesoulad rozměrů značit nějaký problém?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Variabilita velikosti gestačního váčku bývá velká. Jestliže Váš lékař viděl jasný plod se srdeční akcí, vyčkal bych do další kontroly (pokud nebudou žádné obtíže) a absolvoval klasický prvotrimestrální screening.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz