Mohou být ovlivněny krevní testy na prvotrimestálním screeningu tím, že mi byly dělány až v 14+1?

Zodpovězené
21. led 2021

Dobrý den,

mám vyšší riziko na Dawna 1 z 227. Populační je 1 z 320. Ultrazvuk vyšel dobře. Srdíčko v pořádku, nosní kůstka je. Šíjové projasnění v normě 2,4.

Mohou být ovlivněny krevní testy na prvotrimestálním screeningu tím, že mi byly dělány až v 14+1?

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Hodnoty krevních testů se hodnotí podle toho, kdy byly odebrány. Např. stejná hodnota zjištěná v 11. týdnu a ve 13. týdnu může mít jiný význam. To dělá automaticky screeningový program, ve kterém se vše hodnotí. Ten to podle naměřené délky plodu (CRL) zohlední a přepočítá na tzv. násobek mediány (MoM), neboli zjištěnou hodnotu z krve srovná s hodnotami, který jsou pro daný týden nejobvyklejší.
Obvykle jsou používané algoritmy schopny použít krevní odběr v 10. až 14. týdnu. Je tedy možné, že ve Vašem případě při odběru v 14+1 hodnoty krve již do kalkulace zavzaty být nemohly, to by ale mělo být patrné ze zprávy nebo se na to zeptejte Vašeho gynekologa.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz