Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Neprovedený 2. screening. Řešit to návštěvou jiného pracoviště?

Zodpovězené
27. kvě 2020

Dobrý den,

dnes jsem byla na ultrazvuku ve 21. týdnu těhotenství a pan doktor zkontroloval pouze přítomnost srdeční akce a udělal odhad váhy a poslal mě domů s termínem poradny za 4 týdny. Myslela jsem, že se dělá screening vrozených vývojových vad, ale nic takového pan doktor nezkoumal.

Mám to hodit za hlavu, nebo zkusit takhle na poslední chvíli bez žádanky obvolat jiná pracoviště, jestli by mi screening neudělali?

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Nevím, co přesně všechno Váš pan doktor zkoumal při Vámi zmiňovaném ultrazvukovém vyšetření.

Ale v současné době rutinní ultrazvukový screening u obvodního gynekologa ve 20. týdnu zahrnuje biometrii s odhadem váhy, kontrola akce srdeční, placenty, plodové vody a jen základní kontrola plodu.

Nad rámec tohoto základního screeningu je obvykle nabízeno podrobné hodnocení morfologie plodu ve 20. - 22. týdnu, které provádí k tomu specializovaná pracoviště a které zahrnuje právě podrobnou kontrolu na vrozené vývojové vady. Toto vyšetření již není hrazeno ze zdravotního pojištění. Určitě bych Vám toto doporučil. Obratťe se na jakékoli ultrazvukové centrum. Pokud bydlíte v dosahu našeho centra, lze se i takto narychlo objednat k nám, kontakty najdete na našich webových stránkách.


Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

Centrum lékařské genetiky a asistované reprodukce GENNET
www.gennet.cz