Nižší průtoky v hlavičce během těhotenství. Je možné mi to nějak vysvětlit? Může mít miminko nějaké následky?

Zodpovězené
8. bře 2022

Dobrý den,

jsem 35+6tt. Těhotenství probíhalo v pořádku. Minuly týden paní doktorka naměřila nižší váhu miminka, 2 100 g a nižší průtoky v hlavičce. Řekla, že pokud vše klesne a malý nepřibere, budu hospitalizovaná.

Další týden nabral malý právě ve 35+6 o 300 g a nabral tak na váhu 2 400 g. Porodní váha je odhadována na 3 000 g. Nicméně říkala, že průtoky v hlavičce jsou stále nižší až hraniční. Nevím však, co to znamená a dost mě to děsí. Doktorka mi řekla, že na hospitalizaci to není, ale na pozorování ano. Průtoky v pupečníku jsou v normálu a monitory z porodnice také.

Je možné mi to nějak vysvětlit?

Je možné, že miminko bude mít nějaké následky?

Dekuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz a omlouvám se za pozdní reakci. Na Vaši otázku jednoduše odpovědět nelze. Při posuzování toho, jak se miminku daří ve III. trimestru se bere do úvahy celá řada věcí: váhový odhad, množství plodové vody, průtoky v pupečníku, hlavičce plodu a dalších cévách, stav placenty a především, jak se mění tyto parametry mezi jednotlivými kontrolami. Do nějaké doby lze vše hlídat ambulantně, poté je nutná hospitalizace a někdy poté i vyvolání porodu. Hlavní je, že jste hlídaná, protože pokud se změny zhorší, zasáhne se zavčasu.

Držím palce!

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz