Odběr choriových klků. Proč mi nebyl doporučen?

Zodpovězené
18. pro 2019

Dobrý den,
jsem po amniocentéze. U jednoho dvojčete je prokázán Downův syndrom. Dočetla jsem se, že redukce plodů ve 2. trimestru je vysoce riziková z hlediska potratu (což by pro nás bylo přijatelné), ale i z hlediska předčasného porodu 25. - 32. tt a tudíž rizika postižení dítěte. Jsem zdravá, předchozí děti jsem rodila v termínu. Bude to znít hrozně, ale nejsme na vážně postižené dítě připraveni ani materiálně, ani psychicky natož rizikům vlastně sami redukci plodů nadběhnout. Proto rozhodnutí jít do redukce nyní po 16. tt je pro mě problematické. Na internetu jsem zjistila, že existuje vyšetření zvané odběr choriových klků, které se provádí mezi 11. -13. tt, tedy v době daleko výhodnější pro redukci plodů (nižší rizika potratu a výrazně nižší riziko předčasného porodu).

Mohou být nějaké důvody, proč mi jej vůbec nenabídli?

Na genetické konzultaci jsem byla ve 13. tt po pozitivním prvotrimestrálním screeningu, vysoké hcg 3,6, jinak vše v normě. S mým věkem 38 let vyšel screening pozitivní 1:120 a 1:280 na Downův syndrom. Budu se ptát ještě u lékaře, ale ráda bych znala názor někoho druhého, proč mi nebylo nabídnuto.

Předem děkuji.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Určitě vše proberte znovu s lékařem, protože důvodů, proč odběr choriových klků (CVS) nabízet či nenabízet, může být celá řada a je to velmi indivuduální.

V obecné rovině velmi orientačně platí, že odběr plodové vody se zvažuje, pokud je riziko pro Downův syndrom vyšší než 1:300 a odběr choriových klků při riziku vyšším než 1:100. Přeci jenom se zdá, že CVS je zatíženo o něco vyšším rizikem komplikací než odběr plodové vody a je i technicky obtížnější (a ne vždy je technicky proveditelný).

Druhý velmi důležitý faktor je, že se u Vás jedná o dvojčetné těhotenství. V tomto případě právě nemusí být výkon technicky proveditelný (obě placenty nemusí být pro odběr dostupné).

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz