Odběr plodové vody. Je rizikovější než mé riziko Downova syndromu?

Zodpovězené
31. bře 2020

Dobrý den,

dnes jsem byla v 1. trimestru na genetice. Ultrazvuk nosní kůstka v pořádku. Pak mi volali, že se mám domluvit na odběr plodové vody, riziko Downova syndromu 1:249.

Myslíte, že je to velké riziko?

Není větší riziko odběr plodové vody?

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. To, jakým způsobem vnímáme rizika, je značně individuální. Pro někoho toto je už riziko, u kterého chce vědět o miminku maximum informací a jde na odběr plodové vody, pro jiného to je riziko akceptovatelné a odběr plodové vody nepožaduje. Obecně se riziko ztráty těhotenství po odběru plodové vody udává okolo 0,1 - 0,5 % a začne se o něm uvažovat, pokud riziko ze screeningu začne být vyšší než 1:300. Takže pokud chcete mít maximální jistotu a maximum informací, nechte si plodovou vodu odebrat. Pokud se spíše odběru obáváte a riziko je pro Vás akceptovatelné, potom je na místě podrobný ultrazvuk v 20. týdnu a také lze zvážit neinvazivní prenatální testy (NIPT), které dokáží riziko Downova syndromu snížit velmi razantně.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz