Pozitivní biochemický screening. Co to znamená?

Zodpovězené
18. kvě 2022

Vážený pane doktore,

na základě pozitivního výsledku biochemického screeningu jsem byla gynekologem vyslána na genetickou konzultaci. Zde mi lekář udělal utz vyšetření, na němž neshledal žádné patologie. Toto vyšetření bude ještě doplněn Trisomy testem. Níže Vám zasílám výsledky screeningu (hodnoty a utz nález).

Můžete mi prosím říci, zda je nález vážný?

Bohužel se v hodnotách vůbec neorientuji.

Velmi Vám děkuji.

Eva

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Omlouvám se, ale zpráva sice obsahuje hodnoty biochemických parametrů, ale již nikoli kalkulaci rizika pro Downův syndrom. Takže nemohu komentovat, na základě čeho byl screening uzavřen jako pozitivní. Samotné hodnoty toho mnoho neřeknou, je potřeba je společně s Vaším věkovým rizikem a obvykle i ultrazvukovými parametry "prohnat" specializovaným softwarem, který vypočítá riziko Downova syndromu a ev. dalších chromozomálních vad a podle toho následuje teprve další postup a doporučení.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz