První screening. Jak je možná tato odchylka CRL?

Zodpovězené
21. led 2021

Dobrý den,

pane doktore, mám na Vás otázku ohledně prvního screeningu, který jsem v tomto týdnu absolvovala a nyní nad ním musím pořád přemýšlet. Poslední MS byla 10.10., na screeningu jsem byla 4.1., kde mi pan doktor naměřil a zapsal tyto hodnoty: CRL 56, NT 1,6 NB+, vel. 12+4. Až doma jsem dle tabulky našla, že hodnotou CRL odpovídá spíše 12+0/1.

Můžete mi, prosím, vysvětlit, jak je možná tato odchylka?

Myslela jsem, že právě podle CRL se určuje týden a den těhotenství.

Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. 4.1. jste byla 12+2 počítáno podle poslední menstruace a CRL 56 mm odpovídá 12+1. Tedy stáří těhotenství podle menstruace i ultrazvuku je u Vás v naprosté shodě.
Existují ale různé tabulky pro přepočet podle různých autorů, které určí, kolika týdnům odpovídá naměřené CRL a tyto tabulky se liší i o několik dnů. Obvykle se používá podle Robinsona. Ale je možné, že Váš gynekolog použil právě nějakou jinou.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz