Srdeční činnost v 7. tt. Je možné, že je na srdíčko ještě čas?

Zodpovězené
31. črc 2023

Dobrý den,

dnes jsem byla na kontrole - jsem v 7. tt. Dost mě zarazilo, že ještě nebylo možné zachytit srdeční činnost.
Dle PM mám termín 8.3. 2024. Menstruace byla 2.6., ale otěhotněla jsem 19.6.

Je možné, že je na srdíčko ještě čas?

Pan doktor řekl, že zatím je vše v pořádku. Pozval mě za 3 týdny, ale za plentou jsem slyšela, jak říkal sestřičce, že asi missed. Mám hrozný strach, ale ráda bych věřila, že čas ještě máme. Velikostně by mělo mít embryo 10 mm.

Díky za odpověď.

Dobrý den,

na jedné straně podle menstruace byste měla dnes být již osmý týden, kdy je zárodek na ultrazvuku vidět a srdeční akce patrná. Variabilita růstu v počátku je ale poměrně velká a otěhotnění mohlo přijít později.

Nepíšete, zda viděl Váš lékař na ultrazvuku v děloze gestační váček a jak byl velký, možná Vám to neříkal. Každopádně, vždy je na místě zkontrolovat ultrazvuk s odstupem a posoudit změnu (zda povyrostl gestační váček, objevil se zárodek, srdíčko...). Bez toho nelze více říci. Nicméně, 3 týdny je poměrně dlouhá doba, zkuste požádat o dřívější kontrolu. Pokud by se u Vás objevily jakékoli obtíže (bolesti, krvácení), je na místě kontrola ihned.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz